به گزارش صبح توس؛ مجتبی بذرافشان در نشست خبری ظهر امروز در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: شهید چمران نمادی از یک استاد بسیجی است و ازاین‌رو 31 خرداد سالروز شهادت شهید مصطفی چمران به عنوان  روز ملی بسیج اساتید نام‌گرفته است.

 

 مسئول سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی ادامه داد: فعالیت‌های علمی و پژوهشی بسیج اساتید برای اولین بار در دانشگاه فردوسی مشهد با حضور اساتید آغاز شد، البته در آن زمان ساختار کنونی وجود نداشت.

 

وی افزود: با جذب اساتید بسیجی به‌تدریج تا سال 77 بزرگداشتی برای شهید دکتر چمران برگزار کردیم و پی‌نوشتی که رهبری به گزارش این مراسم داشتند قوت کار را افزایش داد.

 

بذرافشان بیان کرد: پس از مشهد بسیاری از شهرها ساختار بسیج اساتید را در دانشگاه‌های خود تشکیل دادند به طوری که تشکل بسیج اساتید در سال 80 مصوب شد.

 

مسئول سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های علمی و پژوهشی با کمک بسیج اساتید در موسسه «منظومه علوم توس» که دارای مجوزهای قانونی است، انجام می‌شود که هم‌اکنون فعالیت‌های کشاورزی و دامپزشکی فعال‌شده است.

 

وی ادامه داد: 25 نفر از اساتید در شهرستان‌های دیگر خراسان رضوی با پیوست نگار موسسه «منظومه علوم توس» فعالیت‌های تحقیقاتی خود را انجام می‌دهند و در حال حاضر با شهرداری‌ها فعالیتی را آغاز کرده‌اند.

 

بذرافشان افزود: همچنین کارگاه‌های تخصصی سایر اقشار بسیج حوزه و دانشگاه نیز در سازمان بسیج اساتید برنامه‌ریزی‌شده است.

 

مسئول سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون 43 حلقه فعال علمی مشغول به فعالیت داریم که در سال جاری 30 حلقه اضافه خواهد شد که متشکل یک یا چند استاد همراه 18 دانشجو است.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای فعال‌سازی کرسی‌های نظریه‌پردازی علوم انسانی سه موضوع ازجمله جمعیت را در 10 جلسه بررسی خواهیم کرد.

 

مسئول سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی در خصوص برنامه‌های فرهنگی این قشر بیان داشت: 390 اردوی جهادی در برنامه‌ریزی‌های بسیج اساتید وجود دارد که به‌صورت مشاوره‌های فردی و گروهی برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: برگزاری حلقه‌های صالحین و اعتکاف در مسجد گوهرشاد با حضور 100 نفر از اساتید بسیجی از دیگر اقدامات فرهنگی انجام‌شده است.

 

بذرافشان به برگزاری اردوهای راهیان نور اساتید بسیجی از سال 77 اشاره کرد و گفت: اردوهای راهیان نور در سال 94 برای 25 خانواده، سال 95 برای 30 خانواده و سال 96 برای 18 خانواده هیئت‌علمی سازمان بسیج اساتید برگزار شد.

 

بذرافشان با اشاره به این نکته که جامعه دانشگاهی ما 12 هزار 863 نفر هستند، یادآور شد: 3050 نفر هیئت‌علمی در استان در حال تدریس هستند که مجموعه 3295 نفر از این تعداد عضو سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی هستند.

 

مسئول سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی بیان کرد: 31 خردادماه در سالن همایش‌های دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با حضور یکی از همکاران شهید چمران در لبنان همایش روز ملی بسیج اساتید برگزار می‌شود.

انتهای پیام/