حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛  به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور درباره شخصیت امام‌ علی(ع) که در ضیافت افطار جمعی از پزشکان و اساتید دانشگاه، گفته بود اشاره و اظهار کرد: آیات و روایات متعددی داریم که امام را باید خداوند انتخاب کند.

 

امام‌جمعه سرخس افزود: ضرورت انتخاب امام توسط خداوند را کم‌سوادترین مردم می‌فهمند، به این دلیل که چنانچه امام را مردم بخواهند انتخاب کنند، مردم علمشان محدود بوده و به آینده واقف نیستند.

 

وی تصریح کرد: در این خصوص مسائلی پیش می‌آید که ما را متضرر کرد، مانند انتخاباتی که ما در کشور داشتیم و مردم ما اشتباهاتی کرده و روزگاری بنی‌صدر را به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند.

 

افرادی که بشر انتخاب می‌کند، نمی‌توانند ضامن سعادتش باشد

 

حجت الاسلام ارژنگ اظهار داشت: با توجه به این که مردم از آینده افراد خبر ندارد، چنانچه بخواهند امام را برگزینند دچار اشتباره می‌شوند؛ چراکه ممکن است افرادی بیایند و ادعای امانت کنند و مردم بی‌اطلاع آنان را به عنوان وی خود برگزینند.

 

امام‌جمعه سرخس بیان کرد: چنانچه امام از طرف مردم انتخاب شود، به خاطر محدود بودن علم مردم، مردم به خطا می‌روند، درصورتی‌که طبق اعتقادات شیعه باید کسی امام باشد که ضامن سعادت بشر در دنیا و آخرت باشد و افرادی که خطا می‌کنند و بشر آن‌ها را انتخاب می‌کند و بعداً خطاهایی از آن‌ها سر بزند، قطعاً نمی‌توانند ضامن سعادت بشر باشند چون در سعادت دنیای بشر هم می‌مانند.

 

بشر ۲۵ سال از وجود مبارک امیرالمؤمنین(ع) محروم شد

 

وی عنوان کرد: بهتر است افرادی که چنین ادعهاهایی در خصوص امام علی(ع) می‌کنند، خطبه‌های دیگر را نیز ببینند که بحث اصلی طرح مقبولیت بوده و نه مشروعیت؛ مقبولیت امام این است که چنانچه مردم به ایشان رو آوردند می‌توانند از این منبع فیض استفاده کنند و چنانچه رو نیاورند از این منبع فیض محروم می‌شوند، همان‌طور که بشر ۲۵ سال از وجود مبارک امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام محروم شد.

 

امام جمعه سرخس بیان داشت: جای تعجب دارد که کسی که دروس حوزوی را خوانده در این موضوع اعتقادی شیعه، بی‌اطلاع باشد.

 

علما در مقابل تحریف اندیشه شیعه ساکت نباشند

 

حجت الاسلام ارژنگ اضافه کرد: امروز نباید مراجع و بزرگان ما و علما و حوزه‌های علمیه ما در مقابل تحریف این اندیشه شیعه ساکت باشند و نباید این قضایا تکرار شده و هرروز مسئله‌ای درباره امامی مطرح شود که خلاف اعتقادات راسخ و نافذ شیعه است، به‌خصوص از ناحیه شخصی که در روز شروع مسئولیت قسم یاد می‌کند که حافظ مذهب رسمی کشور که همان تشیع است، باشد.

 

امام‌جمعه سرخس با تأکید بر اینکه انتخاب امام مثل روز روشن است که باید به دست خداوند باشد، اظهار کرد: معلوم نیست که طرح این مسائل به خاطر دل‌خوشی چه کسانی مطرح می‌شود و باید تأسف خورد که برخی به اعتقادات مهم شیعه مانند امامت هم رحم نمی‌کنند.

 

چنانچه موضوع امامت به دست مردم بود، پس فلسفه خطبه «شقشقیه» چیست؟

 

وی با اشاره به اینکه در خطبه‌های متعدد دیگر هم به مسئله امامت پرداخته شده است، تصریح کرد: چنانچه موضوع امامت به دست مردم بود، پس فلسلفه خطبه «شقشقیه» چیست؟ آقایان خطبه سه نهج‌البلاغه را بخوانند.

 

حجت الاسلام ارژنگ ادامه داد: چنانچه بحث امامت و امام با دموکراسی و انتخاب مردم بود، چرا امیرالمؤمنین(ع) در این خطبه گلایه می‌کنند؟!.

 

امام‌جمعه سرخس بیان کرد: مسئله امامت اگر به دست مردم باشد با بحث «عصمت» منافات دارد؛ چراکه مردم کسی را که انتخاب می‌کنند، قطعاً نمی‌تواند معصوم باشد؛ باید کسی که خبر دارد و عالم به غیب است، یعنی حضرت حق، امام را انتخاب کند.

 

وی با تأکید بر اینکه از سوی علما باید این مسئله هشدار داده شود که دیگر شاهد تکرار آن نباشیم، تصریح کرد: معنای این حرف زیر سؤال بردن حادثه عظیم غدیر است.

 

معنای اینکه باید امام با دموکراسی انتخاب شود، انکار حادثه غدیر است

 

حجت الاسلام ارژنگ اظهار کرد: چنانچه قرار بود که امام را مردم انتخاب کنند، حادثه غدیر اتفاق نمی‌افتاد که پیامبر بیاید و مردم را زیر آفتاب سوزان نگه دارد و به‌عنوان امام و حجت خداوند امام علی علیه‌السلام را معرفی کنند.

 

امام‌جمعه سرخس عنوان کرد: معنای اینکه امام باید با دموکراسی انتخاب شود، یعنی قبول نداشتن غدیر و انکار این حادثه عظیم و تاریخی.

انتهای پیام/