جعفر قادری در گفتگو با صبح توس در خصوص وضعیت مناطق آزاد در کشور، اظهار کرد: ایرادات و اشکالات زیادی به وضعیت مناطق آزاد وارد است؛ اما باید این ایرادات و اشکالات را برطرف کرد نه اینکه کلیت آن را زیر سؤال برد.

 

نایب رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: از ظرفیت‌ مناطق آزاد باید برای تقویت تولید و بسترسازی اقتصادی استفاده شود نه اینکه صرفاً محل واردات باشد.

 

وی ادامه داد: چنانچه مسئولین در کنترل واردات با عزم جهادی وارد شوند شرایط توسعه اقتصاد کشور و ارتباط با اقتصاد جهانی فراهم می‌شود.

 

قادری افزود: مناطق آزاد می‌خواهند منابع لازم برای توسعه زیرساخت‌های خود را از طریق واردات کالاهای مسافری و واردکردن کالا به مناطق داخلی کشور تأمین کند ازاین‌رو نقض غرض می‌شود.

 

نایب رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: چنانچه واحدهای تولیدی در مناطق آزاد بتوانند از مزایای ارزی و نیروهای بومی بهره گیرند، ظرفیت‌های نهفته فعال می‌شود.

 

قادری بیان داشت: در بخش سرمایه‌گذاری خارجی مشکلات جدی داریم و طبیعی است تا این مشکلات وجود داشته باشد نباید به جذب سرمایه‌گذاری خارجی امیدی داشته باشیم.

 

وی یادآور شد: مناطق آزاد برای تقویت تولیدات داخلی با تعرفه صادرات صفر در نظر گرفته‌شده است و زمانی که نتواند سرمایه خارجی جذب کند باید از سرمایه‌گذاری‌های داخلی استقبال کرد.

 

نایب رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  مقررات زدایی را از ضرورت‌های برنامه کاری دولت در دوره جدید دانست و بیان کرد: دولت باید با جدیت بیشتری در زمینهٔ لغو قوانین مزاحم تولید گام بردارد و در قالب لوایح گشایشی در کار تولید ایجاد کند.

 

وی گفت: دولت در دوره قبل عملاً در بحث اشتغال موفق عمل‌نکرده است و علی‌رغم وعده‌های سرمایه‌گذاری خارجی، توفیقی به دست نیاورده است.

انتهای پیام/