به گزارش صبح توس؛ سیدعلیرضا علویان، نائب رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ما، پیرامون وضعیت این صنف، اظهار کرد: در حال حاضر مبلغ افزایش یافته نرخ اجاره بهاء نسبت به سال ۹۵ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشنهاد می‌شود که نسبتی با حداقل تورم سالیانه دارد و اینکه هیچ افزایش نرخی نباشد عرف نیست.

نائب رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در خصوص افزایش قیمت‌های اجاره‌بهاء، تصریح کرد: اینکه هیچ افزایشی نباشد عرف نیست و بهتر است حداقل افزایش چند درصدی داشته باشد و این افزایش از سوی اتحادیه انجام نمی‌شود و فقط به عنوان یک عرف از سمت مردم در نظر گرفته می‌شود و واحدهای صنفی این اتحادیه فقط کارمزد مشخص از هر قرارداد را دریافت می‌کنند.

نائب رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد بیان کرد: یکی از دلایل افزایش و کاهش قیمت و اجاره بهای مسکن موضوع عرضه و تقاضا است که در هر منطقه از شهر و شهرهای مختلف، متفاوت می‌باشد و بارها دیده شده که فردی برای به دست آوردن یک واحد مسکونی حتی زمانی که در آنجا خانواده‌ای سکونت دارند قیمت بالاتری را برای به دست آوردن پیشنهاد داده است و از طرفی چون صاحب خانه به دنبال سود بیشتری است مسلما قرارداد جدید با این فرد تنظیم می‌کند و عذر نفر قبل را می‌خواهد.

علویان خاطرنشان کرد: امیدواریم و پیش بینی می‌کنیم در دو ماه انتهایی سال جاری وضعیت معاملات بهتر شود و سال ۹۷ را بهتر از سال ۹۶ می‌دانیم.

در بازار فعلی مسکن هر روز ۳ تا ۱۰ پروانه کسب ابطال می‌شود

وی اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از افراد این صنف به علت اهمیت ندادن به موضوع مالیات بسیار متضرر شده‌اند و در بازار فعلی مسکن که هر روز ۳ تا ۱۰ پروانه کسب ابطال می‌شود، پرداخت جرائم سنگین مالیاتی اصلا مقدور نیست و به نوعی می‌توان گفت روند ابطال از روند تقاضا برای ایجاد واحد صنفی بیشتر شده است.

نائب رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد تأکید کرد: با پیگیری‌های انجام شده هم اکنون مدتی است که اخذ پروانه تجاری برای صدور مجوز املاک، نیاز نیست یعنی برای راه اندازی یک واحد صنفی مشاوره املاک، نیاز به گرفتن مجوز تجاری صنف نیست بلکه باید بعد از راه‌اندازی، این مجوز اخذ شود.

علویان یادآور شد: ارتباط مستقیم با ادارات ذی صلاح به روند صحیح انجام یک معامله بسیار کمک می‌کند و این ارتباط در لحظه با اداره ثبت برقرار است و امیدواریم که این تعامل با شهرداری نیز برقرار شود و رفت‌وآمدهای حضوری کمتر شود تا معامله‌ها دقیق و بدون وقفه انجام شود.

نائب رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد با اشاره به دستور قضایی و طرح ویژه‌ای که در دو منطقه از مشهد برگزار شد، عنوان کرد: این طرح ویژه با همکاری شهرداری در مناطق ۲ و ۱۱ صورت گرفت و در حال حاضر اکثر واحدهای تجاری غیر مجاز پلمب شده‌اند و این پاکسازی به نفع همه است.

وی در انتهای خاطرنشان کرد: به موجرین محترم  پیشنهاد می‌کنیم با مستاجرین خوش حساب افزایش اجاره نداشته باشند.

انتهای پیام/