رييس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس ضمن اعلام این خبر که هیچ‌گونه بیماری تب کریمه کنگو در بجستان مشاهده نشده است، اظهار کرد: تاکنون در سال جديد موردي از اين بيماري در هیچ‌یک از شهرستان‌های استان خراسان مشاهده و گزارش نشده است و در شهرستان بجستان نيز با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده بين شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکي شهرستان تدابير لازم به‌منظور پيشگيري از بيماري و اقدام لازم در موارد شيوع احتمالي پیش‌بینی‌شده است.

 

ایرج مرادی ضمن اشاره به علائم این بیماری تصریح کرد: بیماری تب كنگو كه با سردرد شدید، تب، درد عضلانی و خونریزی زیر جلدی همراه است، چنانچه به‌سرعت تحت درمان‌های اختصاصی از طریق داروهای ضدویروسی قرار بگیرد، در بیشتر موارد قابل‌درمان خواهد بود.

 

وی در خصوص نحوه انتقال اين بيماري اضافه کرد: تب كریمه كنگو از طریق گزش به‌وسیله كنه‌های روی بدن دام، تماس با خون و لاشه حیوان آلوده یا تماس با خون و ترشحات بدنی فرد آلوده از دام به انسان یا از انسان به انسان منتقل می‌شود.

 

مرادی با اشاره به این‌كه گزش از طریق این كنه‌ها می‌تواند برخی افراد ازجمله چوپان‌ها را در معرض خطر ابتلا به بیماری تب كنگو قرار دهد، بیان کرد: نكته بسیار مهم در پیشگیری از این بیماری رعایت نكات ایمنی چون استفاده از پوشش مناسب یعنی دستكش، ماسك و عینك هنگام ذبح دام و نیز خودداری از تكه‌تكه كردن گوشت دام، طی دو تا سه ساعت اولیه پس از ذبح است؛ چراكه ویروس تب كنگو طی ساعات اولیه پس از ذبح از بین می‌رود و خطر انتقال بیماری به حداقل می‌رسد.

 

رييس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان جلوگیری از شیوع این بیماری را مهم دانست و تصريح کرد: بی‌شك ذبح دام چنانچه در كشتارگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکي و با رعایت نكات ایمنی باشد، نباید از انتقال بیماری تب كریمه كنگو به مردم نگرانی وجود نخواهد داشت. دامپزشكان نیز تأکید می‌كنند، تهیه گوشت از مراكز مورد تائید بهداشتی و دامپزشكی و فریز كردن گوشت قبل از مصرف در دمای فریزر به مدت سه تا چهار ساعت، ویروس تب كنگو را از بین می‌برد. پختن درست و كامل گوشت مصرفی نیز همین اثر را خواهد داشت.

 

مرادی ضمن اشاره به اقدامات لازم خاطرنشان کرد: بیمار مشكوك به تب خونریزی دهنده تب كریمه كه به‌نوعی با دام ذبح‌شده در ارتباط بوده است و علائمی مانند تب، سردرد شدید، درد عضلانی، خونریزی از بینی، استفراغ خونی یا خونریزی زیر جلدی دارد، باید بلافاصله به مراكز درمانی منتقل شود و تحت بستری در مكان قرنطینه قرار بگیرد.

 

وی گفت: همچنین تمام كسانی كه با بیمار در ارتباط بوده‌اند نیز باید تحت مراقبت و درمان‌های اولیه ضدویروسی قرار گیرند، متأسفانه این بیماری خطرناك واكسن ندارد؛ اما بهترین و مؤثرترین راه درمان آن رسیدگی سریع به افراد مشكوك به بیماری است، همچنین پیشگیری از آن به‌راحتی و با رعایت نكات ایمنی و جلوگیری از شیوع بیماری ممكن است.

 

انتهای پیام/