عباسعلی حسین آبادی، ریئس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري جوین در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ با اشاره به بارندگی های مناسب بهاری سال جاری و پوشش گیاهی یکساله قابل توجه در سطح مراتع و نیز افزایش دما در بهار و تابستان،  اظهار کرد: احتمال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع در فصل رويش همزمان با بالا رفتن درجه حرارت زیاد می شود.

 

وی افزود: قبل از وقوع هرگونه حادثه اي باید  تمهيدات لازم انديشيده شود تا شاهد كمترين خسارت باشيم، به همین منظور تمامی پرسنل یگان حفاظت منابع طبیعی باید آمادگی لازم را داشته باشند تا چنانچه بحرانی ایجاد شد به‌سرعت وارد عمل شوند.

 

حسین آبادی با بیان اینکه در سنوات گذشته هیچگونه آتش سوزی در مراتع و عرصه های ملی شهرستان حادث نشده است، گفت:  با توجه به محدود بودن اعتبارات اختصاص یافته و نبود امکانات مناسب برای مقابله با آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی، خواستار حفظ آمادگی و برقراری تعامل و ایجاد هماهنگی بیشتر با شورای مدیریت بحران شهرستان، سازمان آتشنشانی شهرداری نقاب، آتشنشانی حکم آباد، همیاران طبیعت و دهیاران، به منظور پیشگیری و مقابله با وقوع حریق احتمالی در شهرستان هستیم.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جوین با اشاره به اینکه ادارات و سازمان های مردم نهاد در هنگام وقوع بحران می توانند کمک موثری داشته باشند، تصریح کرد: تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی باید  اداره منابع طبیعی شهرستان را در حفظ این عرصه‌ها یاری کنند تا در صورت بروز این سوانح، بتوانیم به قید فوریت نسبت به مهار حریق اقدام کنیم.

 

وی یادآورشد: در وقوع آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های ملی، 95 درصد عوامل انسانی و پنج درصد عوامل طبیعی(صاعقه وغیره) دخیل هستند.

 

حسین آبادی بیان داشت: فصل تابستان مردم مراجعه بیشتری به مراتع دارند و باید فرهنگ سازی صورت گیرد تا شاهد سوانحی مثل آتش سوزی نباشیم.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جوین در پایان از کشاورزان و مردم درخواست کرد که از آتش زدن باقی مانده مجصولات زراعی به منظور جلوگیری از سرایت آتش به عرصه های ملی جداً خوداری کرده و در صورت مشاهده‌ی حریق با کد امداد جنگل و مرتع  1504 تماس بگیرند تا از آتش سوزی وسیع جلوگیری شود.

 

انتهای پیام/