به گزارش صبح توس؛ بر اساس آمارها، میزان و نوع حملات سایبری در جهان نسبت به یک دهه گذشته افزایش و تنوع بیشتری یافته؛ که منجر به اقداماتی اساسی از سوی دولت‌های مختلف شده است.

 

در کنار تمام بدافزارهایی که در کشورهای مختلف قربانیان زیادی گرفته است؛ باج افزارها موفق شده‌اند در خلأ امنیت شبکه اطلاعات، قربانیان زیادی را مورد هدف قرار دهند.

 

باج افزارها نوعی از بدافزارها هستند که داده‌ها را در رایانه قربانی رمزنگاری می‌کنند و قربانی مجبور است برای دسترسی به این داده‌ها مبلغ کلانی را به‌صورت بیت کوین پرداخت کند؛ که متأسفانه این پول مجازی برخلاف پول‌های واقعی قابل ره‌گیری نیست و مجریان قانون را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

 

باج افزارها فقط از افراد حقیقی قربانی نمی‌گیرند؛ بلکه شخصیت‌های حقوقی بسیاری در سایر کشورها، درگیر این موضوع هستند؛ شرکت خودروسازی رنو، نظام خدمات درمانی در بریتانیا و چند بانک در روسیه در سال گذشته مورد هدف این بدافزارها قرار گرفته‌اند.

 

با توجه به اینکه کشور ما در سه دهه گذشته با انواع تهدیدات نرم و سخت مواجه شده است پیش‌بینی می‌شود؛ میزان حملات سایبری در کشور ما نیز افزایش یابد که ازاین‌رو باید علاج واقعه را قبل از وقوع آن کرد.

 

هرچند تعدادی راهکار نظیر نصب آنتی‌ویروس، استفاده از نرم‌افزارهای مطمئن و به‌روزرسانی آن‌ها تا حدودی جلوی حملات بدافزارها را می‌گیرد؛ اما هیچ‌کدام از موارد گفته‌شده نمی‌تواند به‌عنوان یک راهکار قطعی معرفی شود.

 

شبکه ملی اطلاعات که در چند سال اخیر مقام معظم رهبری بارها به آن اشاره‌ کرده است؛ یک راهکار مطمئن است که ویژگی‌های مثبت بسیاری درباره آن ذکر شده است.

 

صرفه‌جویی ارزی، امنیت و افزایش سرعت تنها بخشی کوچکی از فواید شبکه ملی اطلاعات است و این شبکه در تحقق استقلال محتوایی شبکه، حفظ حریم شخصی و افزایش خدمات الکترونیکی نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

متأسفانه دولت در تحقق شبکه ملی اطلاعات کوتاهی قابل‌توجهی از خود نشان می‌دهد و نسبت به این جامعه مجازی که به‌صورت موازی در کنار دنیای واقعی ما شکل‌گرفته است؛ غفلت می‌کند.

 

با توجه به افزایش حملات سایبری و اهمیت توجه به مسائل مربوط به پدافند غیرعامل، توجه دولت به این مسئله باید بسیاری حیاتی‌تر از میزان موجود باشد.

 

درحالی‌که دولت می‌توانست با بهره‌گیری از نیروی‌های زبده داخلی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات، اشتغال‌زایی ایجاد کند و موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی داخلی را کاراتر کند و با ایجاد امکان رقابت در بین نخبگان این عرصه، رشد علمی را افزایش دهد؛ متأسفانه با متوقف کردن پیشرفت عملی شبکه ملی اطلاعات، با خرید پهنای باند و فروختن آن به چند برابر قیمت به اپراتورها، از این راه دلالی می‌کند و اپراتورها نیز همین کار را با مصرف‌کنندگان انجام می‌دهند که این فرایند، تنها دودی است که به چشمان مردم می‌رود.

انتهای پیام/