سید محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس در خصوص فرمان «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری اظهار کرد: هدایت، حمایت و نظارت ازجمله وظایف و مأموریت‌های دولت و دستگاه‌های رسمی در حوزه فرهنگ و هنر به‌ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 

رهبری بارها بر حمایت از تولیدات فرهنگی هنری ارزشمند تأکید کردند

 

وی بابیان اینکه با بررسی واقع‌بینانه رویکرد و کارنامه دولت در چهار سال اخیر نمی‌توان امیدی به این دولتمردان داشت که این وظایف خطیر را به‌خوبی انجام دهند، خاطرنشان کرد: در مجموعه‌ای که این نگاه حاکم است که هنر و هنرمند ارزشی و غیر ارزشی نداریم و این دولت در خصوص هدایت آثار هنری و سوق دادن جامعه به‌سوی سعادت دنیوی و فلاح و رستگاری برای خود وظیفه و رسالتی قائل نیستند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم بابیان اینکه بارها رهبری تأکید کردند که از نیروهای متدین و انقلابی و از محصولات و تولیدات فرهنگی و هنری ارزشمند حمایت شود، تصریح کرد: متأسفانه نه‌تنها چنین اقدامی صورت نگرفت، بلکه احیاناً فرش قرمز برای کسانی پهن شد که باارزش‌ها و مبانی اسلامی و انقلابی زاویه‌دارند.

 

نقد و گلایه 3 ساله مقام معظم رهبری به وضع کتاب در کشور

 

وی به اوضاع نابسامان کتاب، تئاتر، موسیقی و دیگر محصولات هنری اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه فیلم که ویترین آن جشنواره فجر است عدم نظارت کافی بر مضامین کاملاً مشهود است به‌گونه‌ای که در سال گذشته حتی شاهد انتقاد جدی سینماگرانی بودیم که آثارشان چندان صبغه‌ دینی و انقلابی هم ندارد؛ اما به روند کنونی و پوچ و بی‌محتوا بودن و نیز ابتذال بعضی فیلم‌ها اعتراض داشتند.

 

حسینی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری علی‌رغم علاقه و اهتمامی که به حوزه نشر و کتاب دارند در چهار سال گذشته تنها یک سال در نمایشگاه کتاب شرکت کردند، یادآور شد: عدم حضور مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب که از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور است به‌روشنی بیانگر نقد و گلایه ایشان نسبت به وضع کتاب در کشور است.

 

استاد دانشگاه تهران در ادامه به حوزه سینما اشاره کرد و گفت: در فیلم‌های سینمایی که محصول دوران دولت فعلی است تلخی و یاس به اوج رسیده است که این امر با شعار دولت امید کاملاً مغایر است، به‌جای اینکه مروج سبک زندگی ایرانی اسلامی باشند سبک زندگی غربی را القاء می‌کنند و به تمسخر آداب و مفاهیم دینی پرداخته می‌شود و اشکالات اساسی دیگری که باسیاست‌های کلی نظام و ارزش‌های ملی و دینی مردم مسلمان ایران سازگاری ندارد!.

 

«آتش به اختیار» یعنی در تبیین ارزش‌ها انقلاب لحظه‌ای درنگ نشود

 

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در ادامه تأکید کرد: رهبر فرزانه انقلاب اینک باگذشت چهار سال از بیان راهبردها، راهکارها و توصیه‌های حکیمانه در حوزه فرهنگ و هنر و اتمام‌حجت بر دستگاه‌های فرهنگی، خطاب به دانشجویان و جوانان متدین و انقلابی فرمان «آتش به اختیار» برای فعالیت‌های فکری و فرهنگی را صادر کردند تا به امید مدیران و مجموعه‌هایی که در تصمیم‌گیری درست و اقدامات اساسی دچار اختلال و تعطیلی هستند، نباشند و خودجوش، آنچه در توان دارند به صحنه آورند و در تبیین مبانی و ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب لحظه‌ای درنگ نکنند.

 

حسینی بابیان اینکه باید نیروهای متدین در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به تولید کارهای ارزشمند و اقدامات ایجابی دست بزنند، عنوان کرد: درعین‌حال وظیفه‌ امربه‌معروف و نهی از منکر که رسالتی همگانی است نباید به فراموشی سپرده شود؛ وقتی دستگاه‌های نظارتی ازجمله مجلس شورای اسلامی به وظایف خطیر خود عمل نمی‌کنند بر نیروهای مؤمن است که باشهامت و صراحت و درعین‌حال مشفقانه در محافل و رسانه‌ها روشنگری کنند و مانع انحراف و اعوجاج شوند، زیرا افسران جنگ نرم از صلاحیت و بصیرت کافی برای تشخیص سره از ناسره برخوردارند.

 

چراغ سبز به عناصر بیگانه سنخیتی با اصول اولیه تفکر اسلامی نداشت

 

عضو هیئت‌رئیسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب با یادآوری اینکه بعضی مدیران به‌جای انجام‌وظیفه و صیانت از مکتب امام و عمل به مطالبات رهبری به دنبال سیاسی‌کاری و جلب حمایت‌های بیرونی و آراء داخلی هستند، ابراز کرد: در تبلیغات انتخاباتی به طیف‌ها و عناصر بیگانه با انقلاب و ارزش‌ها چراغ سبزهایی نشان دادند، سیگنال‌هایی فرستادند و وعده‌هایی دادند که سنخیتی با اصول اولیه تفکر اسلامی نداشت، حال چه توقعی از این جماعت است که اعتلای فرهنگ اصیل و ناب را وجهه همت قرار دهند؟.

 

وی بابیان اینکه ماحصل اقدامات مشعشع! بخش فرهنگی وزارت علوم، تشکل‌های دولت ساخته و خلق‌الساعه‌ای در دانشگاه‌هاست که بیشتر دنبال اهداف سیاسی و جناحی و غرب‌گرایی هستند، تصریح کرد: از تشکل‌های ریشه‌دار و انقلابی مثل جامعه اسلامی، انجمن‌های اسلامی (دفتر تحکیم وحدت) و بسیج دانشجویی حمایت لازم صورت نمی‌گیرد و حتی بعضاً کارشکنی و سنگ‌اندازی هم در برنامه‌های آن‌ها می‌شود؛ بر این اساس جان کلام خطاب به آن‌ها این است که «ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان»!.

 

سازمان ملی جوانان عملاً تعطیل‌شده است

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم با اشاره به وضعیت دانشگاه آزاد، عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی از حیث فرهنگی و فکری تاکنون وضع نامناسبی داشته است که الحمدالله اخیراً باهمت دکتر ولایتی تحولات مثبتی را شاهد هستیم و انتظار است علی‌رغم فضاسازی بعضی خانواده‌ها و افراد که منافع خود و اعوان‌وانصارشان را درخطر می‌بینند اقدامات اصلاحی بدون محافظه‌کاری پیگیری شود و این مجموعه باعظمت در مسیر اهداف متعالی گام بردارد.

 

دبیر کل کانون دانشگاهیان بابیان اینکه در سال‌های اخیر سازمان ملی جوانان زیرمجموعه وزارت ورزش قرار گرفت و عملاً به تعطیلی کشیده شد و کار درخور و شایسته‌ای برای جوانان صورت نگرفت، تأکید کرد: در چنین اوضاعی ضروری است مؤسسات فرهنگی و هنری و فعالان این عرصه آستین همت را بالا بزنند و با ایده پردازی، انگیزه، خلاقیت، ابتکار و بهره‌گیری از امکانات هرچند محدود وارد گود شوند و شرایط را تغییر دهند.

 

حسینی با تأکید بر اینکه جوانان انقلابی کسانی هستند که با بینش خردمندانه و منش خیرخواهانه به تبیین دیدگاه‌های امام و رهبری و نقد کژی‌ها و کاستی‌های دولتمردان بپردازند، یادآور شد: رهبری چون امیدی به معجزه و شق‌القمر دستگاه‌های اجرایی ندارند به جوانان به‌عنوان افسران جنگ نرم اذن دادند در چارچوب موازین اسلامی و قانونی، جهاد فراگیر و همه‌جانبه‌ فرهنگی را ساماندهی کنند.

 

«آتش به اختیار» یک فرمان سیاسی و به معنای هرج‌ومرج نیست

 

استاد دانشگاه تهران همچنین گفت: «آتش به اختیار» بودن نیز یکسری آداب و مقررات دارد برخلاف القائات بدخواهان معادل آنارشیسم نیست؛ در شرایط «آتش به اختیار» همواره هدف دشمن است و نیروهای جوان به پشتوانه فکری ولایت امر و اندیشمندان دلسوز برنامه‌ها و اقدامات خود را در مسیر اهداف و آرمان‌های انقلاب جهت می‌دهند.

 

عضو شورای مرکزی جمنا بابیان اینکه «آتش به اختیار» به معنای هرج‌ومرج نیست، اظهار کرد: قبل از اینکه بخواهیم «آتش به اختیار» را یک فرمان سیاسی و سلبی بدانیم یک فرمان ایجابی در حوزه فرهنگ و هنر است که مدت‌هاست با تعابیر گوناگون موردنظر رهبری است تا به اقدامات عناصر مردمی سرعت و انسجام ببخشد.

 

حسینی در پایان با تأکید بر اینکه آتش به اختیار به معنای این نیست که هر کس هر چیزی به ذهنش می‌رسد عمل کند، خاطرنشان کرد: لازم است اتاق‌های فکر و هیئت‌های اندیشه‌ورز در سراسر کشور فعال شوند تا جوانان و نیروهای باانگیزه بتوانند متناسب با سرعت تحولات جهانی و طرح شبهات و جنگ روانی معاندان، به حرکت‌های انفعالی و واکنشی بسنده نکنند، بلکه با ابتکار عمل و طراحی درست نقش کنش گری و فعال خود را به منصه ظهور برسانند.

انتهای پیام/