به گزارش خبرنگار صبح توس؛ از مهم‌ترین آثار تاریخی منطقه ییلاقی طرقبه شاندیز  وجود سنگ نگاره‌ها به عنوان کهن ترین آثار به جا مانده از انسان است .

 

این آثار تاریخی با نقش و نقوشی که بیانگر فرهنگ و تمدن قدیمی چند هزار ساله منطقه است در کل پهنه شهرستان به صورت زیبایی پراکنده هستند.

 

در سل های اخیر با ورود ماشین آلات و ادوات معادن به صورت پراکنده و احیانا از روی بی‌اطلاعی شاهد تخریب این گونه‌های کهن باستانی بوده‌ایم که مورد اعتراض دوستداران طبیعت و بومیان منطقه طرقبه شاندیز نیز بوده چراکه قطعا برداشت چند ماشین سنگ‌لاشه از کوه‌ها و طبیعت این منطقه بکر به تخریب چنین منابع غنی مطالعاتی و باستانی نمی‌ارزد.

 

در همین زمینه علیرضا قلی زاده، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طرقبه- شاندیز در گفتگو با این پایگاه خبری و در واکنش به تخریب سودجویانه منابع طبیعی و آثار تاریخی در پهنه باستانی شهرستان ضمن اعلام بازدید میدانی کارشناسان معادن استان از منطقه دیزدر هفته آینده اظهار کرد: معادن دارای مجوز و پروانه، فعالیتشان قانونی است و از مسئولان میراث فرهنگی نیز درخواست داریم مناطق دارای سنگ نگاره و اثر تاریخی را برای جلوگیری از برداشت معادن تعیین کنند.

وی با اشاره به اینکه در ارائه مجوز به معادن، نقاط دارای سنگ‌نگاره استعلام می‌شود، افزود: به دلیل مسائل قانونی و حقوقی از ادامه فعالیت کل معدن جلوگیری نمی شود؛ اما چنانچه بدون پروانه فعالیت شود قطعا جلوگیری و پیگرد قانونی خواهد شد.

 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طرقبه شاندیز گفت: در سالهای گذشته برای ارائه پروانه بهره برداری بر اساس قانون معادن به عامل و ویژگی سنگ‌نگاره‌ها در صدور مجوز توجهی نشده؛ اما امروز با شناسایی آثار تاریخی این موضوع در دستور کار قرار دارد.

 

وی با اشاره به اینکه انواع پروانه ها از نظر زمانی می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ ساله بر اساس نوع معدن تغییر کند، افزود: چنانچه در معدنی تشخیص داده شود که مشکل زیست محیطی و میراث فرهنگی وجود دارد، در پروانه های صادره نیز بازنگری انجام می شود.

 

قلی زاده ضمن تأکید بر بررسی کارشناسانه مورد اخیر و تخریب‌های گسترده به صورت میدانی در منطقه دیز، اظهار کرد: سازمان صنعت و معدن صادر کننده پروانه‌های معادن است و در برداشت معادن و ظرفیت بهره برداری نظارت دارد و هرچه هم از معدن استخراج می‌شود بر اساس بارنامه، قانونی است.

 

وی با اشاره بر ایرادات در بحث میراث فرهنگی در موضوع معادن افزود: معدن علاوه بر پروانه اکتشاف دارای پروانه بهره برداری است و زمان طی مراحل باید ازدستگاه‌های قانون معادن استعلام شود؛ اما جای بازنگری و منع فعالیت وجود دارد هرچند که در مواردی دستور توقف فعالیت نیز داده شده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طرقبه شاندیز گفت: در منطقه کمرمقبولای طرقبه پهنه‌ای است که نزدیک به چهار مالک و بهره‌بردار ادعای مالکیت می‌کند، بنابرانی در آخرین جلسه مقرر شده بهره‌برداران و مالکان برای پارک شهر سنگ نگاره‌ها به توافق برسند.

 

وی افزود: بهره برداری معدن در این منطقه به صورت زیرزمینی است و متعهد شده اند که به آثار تاریخی سنگ نگاره آن منطقه آسیبی نرسانند، بنابراین برای حفاظت از آثار این منطقه، بایستی برنامه و تدبیری اساسی شود.

 

جلوگیری از فعالیت ۴ معدن طرقبه- شاندیز در سال گذشته

 

در ادامه مرتضی شیرزور، رئیس اداره حفاظت محیط زیست طرقبه شاندیز اظهار کرد: عدم رعایت موارد گفته شده در دفترچه بهره برداری معادن تخریب محیط زیست محسوب می‌شود.

 

وی با بیان اینکه توقیف عملیات در یک مرحله در این منطقه صورت گرفته است، افزود: ارائه مجوز در مناطق تحت مدیریت منوط به استعلام است؛ اما خارج از آنرا برنامه توسعه مشروط به رعایت ضوابط زیست محیطی اعلام کرده و در صورت عدم رعایت قابلیت پیگیری قضایی را دارد.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طرقبه شاندیز گفت: در حوزه استحفاظی وسیع شهرستان با فعالیت علاقه‌مندان به محیط زیست می‌توان نظارت بهتر و عملیات پیشگیری سریع‌تری داشت.

 

وی با اشاره به فعالیت‌های شبانه و تخریب محیط زیست در شهرستان و جلوگیری از فعالیت چهار معدن در سال گذشته در طرقبه شاندیز خاطرنشان کرد: تداخل ضوابط اداری درمورد برخورد با متخلفان محیط زیستی و ارائه مجوز برای واحدهای مخرب طبیعت وجود دارد، بنابراین سازمان‌های مردم نهاد به سیستم‌های اداری و نظارتی در راستای حفظ محیط زیست کمک‌رسانی داشته باشند.

انتهای پیام/