حجت الاسلام قاسم داورصفت در گفتگو با صبح توس؛ به بیان تاثیر نورانیت و معنویت ماه رمضان در کاهش جرایم اجتماعی پرداخت و اظهارکرد: شکی نیست که عوامل محیطی بر تربیت انسان و تشویق و ترغیب او به بدی و خوبی تاثیر مستقیم دارد و از آنجا که فضای ماه مبارک رمضان، فضایی معنوی است قرارگرفتن در این فضا، نتایج مطلوبی در پیشگیری و وقوع ناهنجاری‌ها و جرایم در جامعه دارد.

 

رئیس کانون مداحان خراسان رضوی اظهارکرد: ماه مبارک رمضان باعث به وجود آمدن تحول درونی در انسان‌ها می‌شود و حتی انسان‌های بزهکار جامعه را نیز از موهبات خود بهره‌مند می‌سازد.

 

حجت الاسلام داورصفت یکی از اثرات ماه رمضان را خود کنترلی دانست و خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان بر اثر کنترلی که شخص روزه‌دار بر خواسته‌ها و تمایلات خود دارد، عوامل و زمینه‌های گناه به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند؛ از این رو به مقدار زیادی از تعداد جرایم کاسته شده و امنیت اجتماعی افزایش می‌یابد.


رئیس کانون مداحان شهرستان فریمان تصریح کرد: شاید آن چه در روایات اسلامی درباره‌ زنجیرشدن شیطان و عوامل آن واردشده، اشاره به همین اثر روزه‌داری باشد؛ چنان که پیامبراکرم(ص) فرمود: «ای مردم زمانی که هلال ماه رمضان طلوع کند شیطان و عواملش زنجیر می شوند و درهای آتش بسته می شود».

 

وی اثر دیگر ماه رمضان را  دگرکنترلی یا کنترل اجتماعی خواند و توضیح‌داد: در واقع گرایش عامه مردم به انجام امور معنوی در این ماه یکی از عواملی است که حتی مجرمان  را از انجام کارهای خلاف بازمی‌دارد؛ چرا که اغلب افرادی که مرتکب جرم می‌شوند داری وجدان اخلاقی هستند که شرایط حاکم بر این ماه باعث می‌شود وجدان اخلاقی آن‌ها بیدار شود و مانند افراد عادی جامعه رفتار کنند و به نوعی غبار کجروی از قلب و ذهن‌شان پاک شود.

 

این کارشناس ارشد ارتباطات با بیان اینکه وجدان اخلاقی، مانند پلیسی همراه انسان عمل می‌کند و باعث می‌شود فرد در این یک ماه، رفتار خود مراقبتی داشته باشد، تصریح کرد: به عنوان مثال  فردی که نمی‌تواند روزه بگیرد در انظار عمومی روزه‌‌خواری نمی‌کند زیرا خود را در برابر جامعه شرمنده می‌بیند؛ این نگرش و طرز تفکر درخصوص مجرمان نیز صدق می‌کند و آن‌ها وقتی افراد جامعه را مشغول انجام کارهای خیر می‌بینند از ارتکاب اعمال شر خودداری می‌کنند.


انتهای پیام/