جعفر قنادباشی در گفتگو با صبح توس اظهار کرد: انفجار روزگذشته در منطقه وزیر‌خان افغانستان که توسط گروه تروریستی داعش صورت گرفته است پیام مهمی برای برخی کشورها از جمله آلمان بود.

 

وی تصریح کرد: انفجار روز گذشته در مقابل سفارت آلمان انجام شد که این اقدام به نوعی نشان دهنده دستور اربابان داعش به این گروه برای گرفتن ضربه شستی از این کشور بوده است.

 

کارشناس مسائل سیاسی در خاورمیانه با اشاره به دیدار اخیر ترامپ و مرکل در حاشیه اجلاس گروه هفت افزود: آلمانی‌ها در چند ماه اخیر با آمریکایی‌ها وارد مناقشه شدیدی در بحث تجاری و اقتصادی شده‌اند، ترامپ و مرکل در دیدار اخیر خود در اجلاس گروه هفت در اروپا صراحتاً به درگیری لفظی در رابطه با بدهی‌های دوکشور پرداختند.

 

قنادباشی در ادامه گفت: ترامپ از آلمان خواسته بودکه تمام بدهی‌های خود را به آمریکا پرداخت کند، ولی آلمان از پرداخت آن امتناع کرده بود و این اختلاف اقتصادی واشنگتن و برلین عامل انفجار سفارت آلمان در کابل شد.

 

وی در رابطه با نقش عربستان در کنار آمریکا در منطقه، ابراز داشت: عربستان سعودی عامل آمریکا در منطقه است، بطوریکه در سفر اخیر ترامپ به ریاض،  آمریکایی‌ها خود را همراه با سیاست‌های عربستان در منطقه دانستند.

 

این کارشناس مسائل سیاسی در خاورمیانه تصریح کرد: انفجار  روز گذشته در مقابل سفارت آلمان در افغانستان همراهی عربستان با آمریکا در قبال سیاست‌های این کشور در مقابل آلمان بوده و عربستان سعودی عامل تغذیه فکری و پشتیبانی تسلیحاتی داعش در منطقه است.

انتهای پیام/