براتعلی منصوریان، معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار صبح توس، در خصوص عملکرد پرورشی- تربیتی آموزش پرورش خراسان رضوی  توضیحاتی چند ارائه داد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 

آموزش و پرورش مکلف به اجرای سند تحول آموزش و پرورش است

 

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در پاسخ به این سئوال که آموزش پرورش چه نقشی در تربیت کودکان و فرهنگ سازی در آینده آنها دارد؟، اظهار کرد: همه فعالیت‌های آموزش پرورش در واقع فعالیت‌های تربیتی است و دانش آموزان اساساً برای همین هدف وارد مدارس می‌شوند، آموزش پرورش مکلف به اجرای سند تحول آموز و پرورش است.

 

منصوریان در ادامه بیان داشت: بر اساس این سند که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است آموزش و پرورش مکلف است تربیت شایسته و تراز نظام جمهوری اسلامی را پیاده کند به همین دلیل هم ما در ابعاد مختلف مثل تربیت دینی فعالیتهایی را انجام می‌دهیم.

 

وی به تشریح برخی از این فعالیت‌ها پرداخت و گفت: فعالیت‌های قرآنی دار القرآن ها، آموزش قرآن در مدارس، فعالیت‌هایی مربوط به امام شناسی، برگزاری مسابقات فرهنگی و غیره بخشی از مجموعه فعالیت‌های آموزش و پرورش در جهت تربیت دینی دانش آموزان است.

 

آموزش و پرورش نقش عمده‌ای در تربیت اجتماعی- سیاسی نسل آینده دارد

 

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص نقش آموزش و پرورش در تربیت اجتماعی و سیاسی دانش آموزان، تصریح کرد: تشکل‌های دانش آموزی و عضویت دانش آموزان در جبهه‌های دانش آموزی مورد تأیید مثل انجمن‌های دانش آموزی با 25 هزار عضو، بسیج با حضور 65 درصدی دانش آموزان، حلال احمر با حدود 15 هزار عضو در جهت تربیت اجتماعی و سیاسی دانش آموزان، فعالیت دارند.

 

منصوریان در ادامه با اشاره به برنامه‌های فرهنگی آموزش پرورش گفت: 90 کانون فرهنگی هنری در سطح استان مسئول اجرای برنامه‌های فرهنگی- هنری هستند که می‌توان به برگزاری مسابقات متعدد در این خصوص اشاره کرد به عنوان مثال سال گذشته یک میلیون دانش آموز در 50 رشته فرهنگی- هنری شرکت کردند که از این میان 10 هزار نفر به مرحله استانی راه یافتند.

 

انتقال ارزش‌های دفاع مقدس مهمترین وظیفه آموزشی- تربیتی دانش آموزان است

 

وی درباره اقداماتی که آموزش و پرورش در نشر ارزش‌های انقلاب به عنوان یکی از وظایف مهم خود انجام داده است، توضیح داد: در خصوص ترویج فرهنگ انقلاب یکسری فعالیت‌های مناسبی انجام می‌شود و برگزاری ویژه برنامه‌های یوم الله دهه فجر، 13 آبان، از جمله برنامه‌هایی است که در راستای نشر ارزش‌های انقلاب برگزار می‌شود؛ این مراسم‌های ویژه با مشارکت دانش آموزان برگزار می‌شود.

 

طرح «شهید پژوهی»، دانش آموزان را با سبک و سیره زندگی شهدا آشنا می‌کند

 

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه آموزش و پرورش در نشر ارزش‌های دفاع مقدس و انتقال آن به نسل آینده کشور اقدامات زیادی را انجام داده است، افزود: یکی از مهمترین کارها در این خصوص طرح «شهید پژوهی» است که با هدف آشنایی دانش آموزان با شهیدان و ارزش‌های آنان برگزار می‌شود؛ امسال بالغ بر 70 اثر شهید پژوهانه توسط دانش آموزان تهیه شد.

 

منصوریان با بیان اینکه حدود 47 مرکز شاهد پژوهی در سطح استان داریم، افزود: دانش آموزان با مراجعه به این مراکز، منابع مورد تحقیقشان را دریافت می‌کنند. مصاحبه با خانواده شهدا نیز از جمله کارهایی است که برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با سیره شهدا انجام می‌شود.

 

27 هزار کلاس در سطح مدارس استان به نام شهدا مزین شده است

 

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در پایان ضمن اشاره به این نکته که 27 هزار کلاس در سطح مدارس استان ما به نام مقدس شهدا مزین شده‌ است، تصریح کرد: به علاوه مناسبتی نبوده که در مدارس برایش برنامه نداشته باشیم. مربیان و معاونین پرورشی بر اساس تقویم اجرایی مدارس به شکل ویژه به اجرای برنامه‌های مورد نظر می‌پردازند.

 

انتهای پیام/