زهرا نهبندانی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص وضعیت بیماری سالک در مشهد، عنوان کرد: بااطلاع رسانی، سم‌پاشی‌ و پیشگیری‌های انجام‌شده در پنج سال گذشته بیماری سالک در مشهد 10 درصد کاهش‌یافته است.


وی ادامه داد: این پشه بیشتر در مکان‌های که نخاله‌های ساختمانی، آب‌های راکد مکان‌های گرم و مرطوب مثل زیرزمین خانه‌ها، فضاهای متروک، پشت لوازم و اشیای ثابت منزل و غیره زندگی می‌کند.


رئیس گروه بیمارهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: خطر گزش پشه از غروب آفتاب تا سحر بیشتر از سایر مواقع شبانه‌روز است، بنابراین توصیه می‌شود که در این مواقع حتی‌الامکان از کار و فعالیت در فضاهای باز اجتناب شود.


نهبندانی بابیان اینکه یکی دیگر از راه‌های انتقال این بیماری، تماس زخم‌های عادی با ترشحات زخم سالک است، عنوان کرد: تا جایی که امکان دارد افرادی که زخم سالک دارند روی آن را با یک تنظیف تمیز بپوشانند تا از انتقال آن به سایر افراد جلوگیری شود.


وی ضمن بیان این موضوع که پشه خاکی بیشتر در بهار و پاییز دیده می‌شوند و این دو زمان اوج بیماری سالک در مشهد است، اظهار کرد: ارتفاع پرواز پشه خاکی به یک متر می‌رسد، ولی به‌صورت جهشی قادر به پرواز به طبقات بالای ساختمان هم است و حتی در کوهستان‌های افغانستان در ارتفاع دو هزار متری مشاهده‌شده، بنابراین کلیه ساکنان طبقات بالای ساختمان نیز باید نکات پیشگیری از گزش توسط پشه سالک را رعایت کنند.


استراحتگاه پشه ناقل سالک کجاست؟

 

رئیس گروه بیمارهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: پشه ناقل سالک تمایل زیادی به استراحت در قسمت‌هایی از منزل مانند زیر تخت‌ها، داخل کمدها، پشت یخچال، پشت کابینت‌ها و سه‌کنج بالایی اتاق‌ها دارد، بنابراین این مناطق به هنگام استفاده از اسپری‌های حشره‌کش باید موردتوجه قرار گیرد.


وی بابیان اینکه این حشره به‌صورت کانونی زندگی می‌کند به همین دلیل ما این بیماری در شهر مشهد در یک نقطه زیاد و در نقطه دیگر کمتر مشاهده می‌کنیم، اضافه کرد: بااطلاع رسانی به مردم و زائران و با همکاری شهرداری و دیگر ارگان‌ها توانسته‌ایم این بیماری تا حدودی کنترل کنیم.

 

نهبندانی اضافه کرد: این نوع پشه به انواع سموم حشره کش حساس است و قرار گرفتن در معرض سموم باعث مرگ آن می‌شود، بنابراین استفاده از اسپری‌های حشره کش در منزل حداقل هفته‌ای دو مرتبه جهت پیشگیری از ابتلاء به سالک توصیه می‌شود، ولی به دلیل سمی بودن و ضرر زیاد سموم حشره کش برای سلامت انسان، توصیه می‌شود افراد پس از استفاده از اسپری حشره کش حداقل دو ساعت خارج از منزل باشند.

 

رئیس گروه بیمارهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: پشه خاکی به مواد دافع حشرات، حساس است و از نزدیک شدن به این مواد خودداری می‌کند، بنابراین در طول شب می‌توان قسمت‌های باز بدن مانند صورت، دست‌ها و پاها را  با این مواد طبق دستور العمل مندرج در آن آغشته کرد تا از گزش حشرات در امان باشیم.

 

پوشیدن لباس زخیم در شب توصیه می‌شود

 

وی گفت: پشه خاکی ناقل بیماری سالک دارای ضمائم دهانی کوتاه بوده و قادر به نیش زدن از روی لباس ضخیم نیست پس پوشیدن لباس ضخیم و پوشش کامل بدن در طول شب بویژه برای کودکان و بانوان در خانه و به هنگام خروج از منزل توصیه می شود.

 

نهبندانی ضمن تاکید بر این موضوع که پشه خاکی بدلیل حساسیت به اشعه ماوراء بنفش نور خورشید در طول روز در نقاط تاریک و مرطوب استراحت می‌کند، گفت: این پشه تنها از غروب تا طلوع آفتاب به فعالیت می‌پردازد، بنابراین استفاده از وسایل حفاظت فردی (دافع حشرات، پشه بند، توری و حشره کش ) در شب لازم است.

 

پشه سالک زندگی نیمه وحشی دارد

 

رئیس گروه بیمارهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: پشه خاکی ناقل سالک، طبیعت زندگی نیمه وحشی دارد یعنی هم تمایل به زندگی در طبیعت (بیابان‌ها و جنگل‌ها ) و هم تمایل به زندگی مناطق شهری را داردارد، بنابراین مبارزه با آن امری بسیار دشوار و مستلزم همکاری ادارات و ارگان‌های مختلف و عموم جامعه است.

 

وی بیان داشت: پس از گزش، برجستگی قرمز رنگی روی پوست ایجاد می‌شود که البته درد ندارد.

انتهای پیام/