صبح توس؛ سید رضاافروز- بر اساس گزارش خبرنگاران و گزارش‌های مردمی از برخی نقاط حاشیه شهر مشهد و برخی روستاهای خراسان رضوی کمبود یا نبود تعرفه و صندوق رأی مانع مشارکت تعداد قابل‌توجهی از حاشیه‌نشینان، روستائیان و عشایر منطقه خراسان در انتخابات امروز شده است.

سعید ضیائی، رئیس ستاد حجت‌الاسلام رئیسی در شهرستان مشهد در همین زمینه می‌گوید: اکثر مناطق حاشیه‌ای و روستاهای اطراف مشهد به مدت ۳ تا ۴ ساعت، تعرفه نداشتند.

وی می افزاید: در بسیاری از این مناطق، ساعت شروع رأی‌گیری با تأخیرهای ۱ تا ۲ ساعته همراه بود.

ضیایی می گوید: روستای قلعه‌نو ( هاشم‌آباد ) جاده کاهو شهرستان مشهد از ساعت ۲ بعدازظهر کاغذ رأی تمام کرده و سرگردانی مردم را به همراه داشته است.

همچنین بر اساس گزارش‌های مردمی در برخی نقاط ازجمله روستای کاریز نو که در مسیر مشهد به سمت کلات واقع و حدود 800 خانوار در آن سکونت دارند هیچ‌گونه صندوق و تعرفه‌ای در نظر گرفته نشده و مردم این روستا از این مسئله به‌شدت گلایه‌مند و خواستار احترام به یکی از اولین و اصولی‌ترین حقوق شهروندی‌شان شده اند.

هرچند عملکرد روحانی و دولتمردانش ضعف آن‌ها در برگزاری انتخابات را قابل پیش‌بینی کرده بود اما این سبک از انتقام‌گیری از روستانشینان و حاشیه‌نشینان که طبق پیش‌بینی‌ها اغلب از طرفداران رقیب روحانی در انتخابات محسوب می‌شوند برای اولین بار است که در تاریخ انتخابات جمهوری اسلامی و توسط دولت یازدهم اتفاق می‌افتد.

نرساندن به‌موقع تعرفه و میزان لازم یا در نظر نگرفتن محلی برای مشارکت مردم در انتخابات یکی از ناجوانمردانه‌ترین ترفندهای انتخاباتی است که در کمترین کشوری اتفاق و جزء نوادر محسوب می‌شود.

امید آنکه با پیگیری و نظارت قوی و به‌موقع شورای نگهبان شهروندانی که براثر این کم‌کاری و تخلف آشکار دولتی‌ها از حق مهم رأی دادن محروم شده‌اند بتوانند به‌حق ازدست‌رفته‌شان دست یابند و متخلفان نیز به سزای این عمل شنیع و نامتعارفشان برسند.

اما آنچه بیشتر از هر چیزی طرفداران حق و حقیقت را آزار می‌دهد عدم کمبود تعرفه در صندوق‌های در نظر گرفته‌شده در مناطقی است که دولت پیش از آن شناسایی و سبد رأی خودش را در این مناطق می‌دید اما متأسفانه در مناطقی همچون نوغان مشهد مردم برای دریافت تعرفه ساعت‌ها در صف انتظار ایستاده و برخی از مشارکت پشیمان شده‌اند.

انتهای پیام/