به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی، امام‌جمعه چناران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: در نظام ولایی و اسلامی، نقش مردم، نقش اساسی و کلیدی است. گاهی این نقش با حضور در عرصه‌های مختلفی همچون راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس و در مصلاهای نماز جمعه تجلی می‌یابد و گاهی پای صندوق‌های رأی، زیباترین جلوه دمکراسی و مردم‌سالاری دینی را به رخ جهانیان می‌کشد.

وی ادامه داد: اعتقاد و اعتماد به مردم مهم‌ترین کانون اقتدار و عزت ملی است و لذا همواره مورد تأکید بنیان‌گذار جمهوری اسلامی امام راحل (ره) و خلف صالح وی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) بوده است.

دو کارکرد اساسی انتخابات

 وی افزود: انتخابات همواره دو کارکرد اساسی و محوری را به دنبال دارد؛ تولید فزاینده قدرت ملی و تقویت کارآمدی نظام برای خدمت بیشتر، لازمه این امر «سلامت، امنیت، تمکین به قانون و نتیجه انتخابات» است و الا همین انتخابات ممکن است به‌جای تولید قدرت ملی، باعث سرافکندگی و ضعف گردد.

حجت‌الاسلام تاجی بیان داشت: با پایان روز رأی‌گیری، باید رقابت‌ها به رفاقت‌ها تبدیل و در جهت تقویت اتحاد و انسجام ملی هر آنچه ثمره رأی و اعتماد و اقبال اکثریت مردم باشد، موردحمایت همه آحاد قرار گیرد و در این صورت است که انتخابات به‌عنوان پشتوانه اقتدار ملی رقم خواهد خورد.

وی ضمن تأکید بر انتخاب فرد اصلح، خاطرنشان کرد: خروجی انتخابات باید افرادی باشند که ارکان و ارزش‌های نظام و جامعه را باور داشته و نسبت به آن‌ها از سر اعتقاد پایبند باشند و الا به‌طور مثال اگر رئیس‌جمهوری انتخاب و یا عضو شورای شهر و روستایی با رأی مردم به شورای اسلامی راه یافت که اساساً با آرمان‌های انقلاب و مردم و با ارکان حاکمیت و نظام سازگاری و یا همراهی ندارد، قطعاً به میزان زاویه داشتن وی، جامعه و ملت خسارت خواهند دید.

برنده و بازنده اصلی انتخابات

 وی در همین راستا و با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف با ایشان تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که در انتخابات مطرح است، مسئله برنده و بازنده است که گاه شور و شوق حاکم بر انتخابات باعث می‌شود که افراد متوجه برنده اصلی و بازنده اصلی نشوند و گاهی افرادی تصور کنند که کسانی که نامزد موردعلاقه آن‌ها رأی نیاورده است، بازنده شده‌اند و یا برنده به کسانی محدود می‌شود که نامزد موردنظرشان رأی آورده است.

امام‌جمعه چناران گفت: برنده اصلی انتخابات مردم ایران و همه ملتی هستند که با سرافرازی و درایت در انتخابات شرکت جسته‌اند. برنده اصلی انتخابات، نظام جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: علت این‌که رهبر معظم انقلاب اسلامی با صراحت اعلام می‌کنند که هنوز دولت اسلامی تشکیل نشده، این است که دولت‌های شکل‌گرفته تاکنون از یک الگوی کاملاً اسلامی پیروی نکرده و شاخصه‌های یک دولت اسلامی کامل را دارا نبوده‌اند.

حجت‌الاسلام تاجی عنوان داشت: دستیابی به دولت اسلامی، به انقلاب اقتصادی و انقلاب فرهنگی و انقلاب اداری جدیدی نیازمند است تا با تشکیل دولت اسلامی مقدمه ایجاد جامعه اسلامی و کشور اسلامی به تعبیر مقام معظم رهبری فراهم گردد.

 اهداف ترامپ از سفر به عربستان، اسرائیل و واتیکان

وی با اشاره به سفر ترامپ، رییس جمهور آمریکا به عربستان و اسرائیل گفت: اولین سفر زنجیره‌ای رئیس‌جمهور جدید آمریکا به عربستان و سپس اسرائیل و پس‌ازآن ایتالیا (واتیکان) از منظر رژیم عربستان سعودی؛ این سفر تولید قدرتی هرچند ظاهری و سطحی برای عربستان در سطح منطقه‌ای خواهد بود چه آنکه از سران ۱۷ کشور منطقه و جهان اسلام برای سفر به عربستان و حضور در جلسه سران کشورهای اسلامی با ترامپ دعوت به‌عمل آمده است.

وی اظهار داشت: ترامپ در اولین سفر دوره‌ای خارجی‌اش اگرچه عربستان را به‌عنوان پایتخت (خود خوانده) کشورهای اسلامی مدنظر قرار می‌دهد اما در ادامه بناست سفری به اسرائیل با دو منظور حمایت و نیز جلب نظر کانون اصلی یهودیت داشته و درنهایت با سفر به ایتالیا (واتیکان) مرکز مسیحیت این پیام را به دنیا منتقل سازد که به دنبال همزیستی ادیان هست، این در حالی است که در بخش مربوط به سفر به اسرائیل، ایران را تهدید مشترک آمریکا و اسرائیل مطرح خواهد کرد.

حجت‌الاسلام تاجی ادامه داد: ایجاد همگرایی و هم‌پیمانی در میان اعراب و کشورهای اسلامی با محوریت عربستان سعودی علیه ایران و مقاومت اسلامی، ازجمله آرزوهای سران سعودی است تا از این رهگذر آنچه را که در ائتلاف مرموز سنی علیه شیعه نتوانستند شکل بدهند، در حاشیه سفر ترامپ بتوانند محقق سازند و لذا سران سعودی در مصاحبه‌هایی که صورت داده‌اند، لحن تندی علیه ایران اسلامی به‌کاربرده‌اند.

سیاست‌های ترامپ در قبال برجام

 وی در همین راستا و با اشاره به سیاست ترامپ در قبال برجام گفت: بدون تردید ترامپ با توجه به مخالفت‌های خارجی و داخلی قادر نخواهد بود توافق هسته‌ای را پاره کند و بنابراین سعی خواهد کرد تا با روش‌های جایگزین، ایران را تحت‌فشار قرار دهد.

 خطیب جمعه چناران خاطرنشان کرد: در حوزه موشکی، واشنگتن تلاش می‌کند توان ایران را برای هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکا در منطقه با چالش روبه‌رو کند و در این میان سعی خواهد کرد همکاری کشورهای منطقه را نیز به خود جلب کند و استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج‌فارس مهم‌ترین استراتژی ضد موشکی آمریکایی‌ها است که از دو سال پیش در دستور کار قرارگرفته است. تشکیل یک ناتوی منطقه‌ای متشکل از کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی علیه ایران و فروش تسلیحات پیشرفته به متحدانش یکی از گزینه‌های ترامپ علیه ایران است.

وی افزود: به چالش کشیدن توان دریایی ایران در خلیج‌فارس ازجمله اقداماتی است که ترامپ به‌شدت روی آن متمرکز است و نزدیک شدن ناوهای آمریکایی به شناورهای ایران در خلیج‌فارس در ماه‌های اخیر در راستای سنجش توان دفاعی ایران انجام شده است.

 وی گفت: به‌رغم توافق هسته‌ای، ترامپ برنامه‌های بلندمدتی را برای ادامه فشارها علیه ایران در دستور کار قرار خواهد داد. مهم‌ترین استراتژی در این زمینه، حفظ دامنه تحریم‌ها علیه ایران است که به ادعای آمریکایی‌ها می‌تواند در بلندمدت ایران را به بازنگری در رفتارهای منطقه‌ای وادار کند.

چرایی حمله جنگنده‌های صهیونیستی به یمن

 خطیب جمعه چناران با اشاره به اهداف و انگیزه‌های حمله رژیم صهیونیستی به یمن بیان داشت: جنگنده‌های اف-۱۶ رژیم صهیونیستی ضمن پیوستن به ائتلاف عربستان، در اولین حمله هوایی خود در یمن یک پایگاه آموزشی متعلق به نیروهای مردمی انصار الله یمن را هدف قراردادند. نگرانی صهیونیست‌ها از سیطره انصار الله بر باب المندب به هدف انتقال سلاح به غزه، از تأکید مسئولان سعودی بر سرنوشت مشترک با تل‌آویو علیه محور مقاومت خبر می‌دهد.

حجت‌الاسلام تاجی اظهار داشت: حمله نظامی به یمن در حالی وارد سومین سال خود شده است که به دنبال تغییر سیاست‌های آمریکا پیش‌بینی می‌شود به جنگی دامنه‌دار در منطقه تبدیل شود. به‌ویژه آن‌که اهمیت جزایر راهبردی یمن و تنگه باب المندب که مشرف‌به دریای سرخ هستند و همچنین برخورداری انصار الله به موشک‌های بالستیک دوربرد و گسترش حوزه نفوذ آن در مرزهای پیرامونی عربستان و دریای سرخ، باعث شده است تا این کشور برای رژیم صهیونیستی از اهمیت خاصی برخوردار شود.

فتح خرمشهر؛ روز مقاومت، ایثار و پیروزی

فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر، روز مقاومت، ایثار و پیروزی گفت: جنگ تحمیلی تنها جنگی بود که در آن دو ابرقدرت در یک جبهه واحد و در یک‌طرف مخاصمه به‌صورت همگرا عمل می‌کردند. بنابراین دفاع مقدس، یکی از سخت‌ترین آزمون‌های ملت ایران است که میانگین مقاومت ملت ایران را در یک جنگ بزرگ که ظاهراً منطقه‌ای ولی واقعیت آن بین‌المللی است، نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: فتح خرمشهر یا عملیات بیت‌المقدس است درواقع آخرین حلقه از استراتژی آزادسازی سرزمین‌های اشغالی کشور بوده که به تأمین تمامیت ارضی کشور انجامید و علاوه بر آن مهم‌ترین منطقه استراتژیک جنگ را از اشغال دشمن آزاد ساخت و جمهوری اسلامی ایران را در موضعی کاملاً برتر قرارداد.

نابودی داعش به معنی نابودی تفکر داعشی نیست

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به عملیات بازپس‌گیری موصل در عراق گفت: قبول این باور که غلبه بر مناطق تحت تصرف داعش به معنای نابودی مطلق داعش است، استدلال واقع بینانه نیست. درست است که داعش در عراق بیش از ۹۶ درصد مناطق تحت اشغال خود را ازدست‌داده اما این به معنای افول و مهار ایدئولوژیکی و سیاسی داعش نخواهد بود، آن‌هم در جامعه‌ای مثل عراق که از بحران‌ها و مشکلات متراکم و متعدد در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، مذهبی، قومی و فرقه‌ای رنج می‌برد. بنابراین باید بین داعش و تفکر داعشی تفاوت قائل شد و نابودی اولی را به معنای مرگ دومی تلقی ننمود.

انتهای پیام/