جمال شورجه، نویسنده و کارگردان سینمای ایران در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: نواقص و مشکلات بسیار زیادی در امر رفاهی هنرمندان وجود دارد و عمده هنرمندان در عرصه بهداشت و درمان و سلامت گلایه مند هستند، بنابراین بیمه و تاسیس مرکز درمانی برای اهالی فرهنگ و هنر ضروری است.

 

وی افزود: علی‌رغم مصوبه مجلس مبنی بر معافیت از پرداخت مالیات، موضوع پرداخت مالیات هنرمندان نیز حل نشده است و البته مشکلاتی در موضوع مسکن، بیکاری و دوران بازنشستگی هم وجود دارد.

 

این نویسنده و کارگردان سینمای ایران با بیان اینکه بیکاری در بین هنرمندان، اهل قلم و فرهنگ معضل جدی محسوب می‌شود، به بی‌عدالتی موجود در میان هنرمندان به دلایل حزبی و جناحی اشاره کرد و گفت: متأسفانه فکر و چاره جدی طی این سال‌ها برای قشر فرهنگ کشور صورت نگرفته است و تنها عده‌ای معدود آن هم به دلایل حزبی مشغول به فعالیت هستند.

 

فرهنگ اصلا در اولویت دولت یازدهم نبود

 

وی ضمن اشاره به گذران زندگی برخی هنرمندان سابقه دار با حقوق 800 هزار تومان با مدرک دکتری ادامه داد: امیدواریم دولت جدید به مسئله معیشت هنرمندان و بازنشستگی بیمه فرهنگیان بپردازد؛ چراکه 90 درصد جامعه فرهنگی در تأمین هزینه‌های زندگی مشکل دارند و از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند.

 

شورجه تصریح کرد: دولت برای این طومار مشکلات جامعه فرهنگی، هیچ توجه و وعده‌ای ارائه نکرده است و اصلا رئیس جمهور مسئله و دغدغه‌ای به نام سینما و فرهنگ ندارد و فقط در پی برجام بوده است.

 

وی با بیان اینکه دولت اصلا وعده‌های فرهنگی نداد و فرهنگ اصلا در اولویت دولت یازدهم نبود، اظهار کرد: وعده حل مشکلات هنرمندان توخالی بود، کاری در این چهار سال انجام نشد و هیچ برنامه و سیاست گذاری برای حل مشکلات هنرمندان صورت نگرفت.

انتهای پیام