به گزارش خبرنگار صبح توس؛ حال و روز جامعه کارگری حتی از جانب خود مسئولان سیاه ارزیابی شده و از لحاظ مؤلفه‌هایی مانند دستمزد و معیشت خانوار همواره مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند و نیاز به قوانین حمایتی از این قشر به وضوح حس می‌شود.

 

نداشتن تشکل واحد و قوی برای جامعه کارگری یک ضعف محسوب شده و بر اساس اصل 30  قانون اساسی بیش از نیمی از حقوق کارگران که صرف آموزش و درمان و حمل و نقل می شود‌باید توسط دولت پرداخت شود.

 

از چالش‌های 40 میلیون جامعه کارگری نداشتن امنیت شغلی و نداشتن حقوق واقعی (دریافت 40 درصد حقوق واقعی) است که موجب آزردگی بسیاری از این قشر آسیب پذیر شده است؛ ضمنا وعده اینکه به تدریج بایستی این عقب افتادگی 60 درصد در برنامه پنجم جبران می‌شد، در این دولت هنوز اتفاق نیفتاده و هنوز بیش از 95 درصد کارگران قرارداد موقت هستند.

 

دستمزد واقعی کارگران پرداخت نشده و کارگر در برنامه‌ریزی زندگی به دلیل نبود امنیت شغلی، نگران و ناتوان هستند.

 

رهبرمعظم انقلاب، یکی از مسائل تأثیرگذار و مهم در افزایش کیفیت کار را تأمین امنیت شغلی کارگران دانستند و تأمین امنیت شغلی کارگران را بر عهده‌ی مسئولان و همچنین کارفرمایان معرفی کردند.

 

برای رسیدن به خط فقر، حداقل حقوق 930 هزار تومان باید تبدیل به سه میلیون تومان شود؛ اما امروز شاهد این هستیم که کارگران کمتر از حقوق واقعی دریافت می کنند و حتی سبد اقلام خانواده کارگران نیز توسط دولت پرداخت نشده است.

 

به گفته کارشناسان، امروز 60 درصد بنگاه‌های اقتصادی در وضعیت ناپایدار هستند، بنابراین به دلیل رویه تعطیلی کارگاه‌ها، کارفرمایان باید میان کاهش هزینه و تعطیلی کامل یک گزینه را انتخاب کنند که به بهانه‌های مختلف در این مورد نیز کارگران متضرر می‌شوند.

 

البته برخی کارفرمایان با علم به این مطلب که می‌دانند جوانان در پی فرصت‌های شغلی هستند و حقوق کم را به بیکاری ترجیح می‌دهند از زیر تعهدات شانه خالی می‌کنند و باری بر مشکلات این قشر می‌افزایند و دولت نیز با عدم توجه به بندهای حمایتی و سبد معیشت خانوار کارگران موجب ناامیدی قشر زحمتکش می‌شوند.

 

الگوی اقتصاد مقاومتی علاوه بر تلاش برای حل مسائل پیشرفت اقتصادی به مؤلفه «عزت ملی» هم توجه دارد و رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند:«اقتصاد مقاومتی هم عزت ملی است و هم گره‌گشایی فعلی است، اگر به معنای واقعی کلمه اجرایی شود، اقدام و عمل شود هم عزت ملی را تأمین می‌کند و هم نیازهای کشور را، چون متکی است به ظرفیت‌های داخلی و امکانات و تولید داخلی».

 

بوجود آمدن چنین وضعیت نگران کننده‌ای برای کارگران و کاهش عزت ملی این قشر، تغییر نگاه دستگاه‌های اجرایی و مجریان این عرصه حائز اهمیت است؛ چراکه چنانچه طی این سال‌ها برای شکوفایی اقتصادی نگاه به ظرفیت‌های درونی و اعتقاد به آن بود، در این راستا تلاشی صورت می‌گرفت و قطع به یقین وضعیت بهتری در انتظار کارگر و کارخانه‌های در حال تعطیل می‌بود؛ اما...

 

انتهای پیام/