علیرضا سازگار در گفتگو صبح توس؛ گفت: در سال 1379 طرح بسیج سازندگی به منظور استفاده از شور و نشاط جوانان برای سازندگی کشور در اوقات فراغت به فرموده مقام معظم رهبری طراحی و تدوین و از 15 خرداد همان سال فعالیت بسیج سازندگی با ظرفیت دو میلیون نفر روز در کشور آغاز شد.

 

وی افزود: بسیج سازندگی در شهرستان کاشمر نیز به همت بسیجیان جوان و انقلابی فعالیت‌های مثمر ثمری داشته‌ است که اهم این فعالیت‌ها در سه عرصه اقتصاد مقاومتی، محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زائی می‌باشد.

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشمر با اشاره به فعالیت‌های اشتغالزایی بسیج سازندگی در این شهرستان، ادامه داد: در سال گذشته مبلغ 12 میلیارد و 100 میلیون ریال وام اشتغال به متقاضیان و کارآفرینان از طریق بانک مهر اقتصاد پرداخت شده است، ضمن اینکه تعداد کارگاه‌های راه‌اندازی شده از طریق وام‌های اشتغال در دو سال گذشته 150 مورد است که اکثر آن‌ها نیز فعال هستند که در این کارگاه‌ها حدود 300 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شاغل شده‌اند.

 

سازگار با اشاره به نظارت جدی بر طرح‌های اشتغالزایی، گفت: کلیه طرح‌های مورد حمایت وام‌های اشتغال بسیج سازندگی توسط مهندسان ناظر از کانون بسیج مهندسین شامل مهندسان کشاورزی و سایر رشته‌های تخصصی مورد بازدید و رصد در کلیه مراحل قرار گرفته‌اند که پس از بررسی‌های لازم در سال 95 مشخص شد انحراف از طرح‌ها در حد یک درصد است.

 

وی عرصه‌های مورد حمایت وام‌های اشتغالزایی بسیج سازندگی را متنوع توصیف و اظهار کرد: کارآفرینان و جویندگان کار می‌توانند در 20 عرصه اقتصاد مقاومتی از وام‌های اشتغالزایی بسیج سازندگی استفاده کنند که از جمله این موارد می‌توان به پرورش دام سنگین، پرورش دام سبک، پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی، پرورش زنبور عسل، پرورش بلدرچین، تولید محصولات گلخانه‌ای، تولید زعفران، پرورش مرغ بومی، گیاهان دارویی، تولید قارچ، ورمی کمپوست و تولید علوفه‌های هیدروپونیک اشاره کرد.

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشمر تصریح کرد: همچنین در عرصههای صنایع دستی و تبدیلی نیز امکان بهره‌مندی از وام‌های اشتغالزایی بسیج سازندگی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به قالیبافی، تابلوفرش، عروسک‌سازی، گلیم‌بافی، شیرینی‌پزی، تولید نان، قاب‌سازی، حصیربافی، منبت کاری، نقاشی روی چوب و غیره اشاره کرد.

انتهای پیام/