حجت الاسلام و المسلمین صادق خلیلی در گفتگو با صبح توس؛  اظهار کرد: وقف در واقع تنها ثروتی است که انسان می‌تواند با خودش از این دنیا ببرد؛ یعنی از تمام مال و دارایی انسان، چیزی غیر از آن صدقه جاریه‌ای که از اموال فرد ایجاد می‌شود، برایش نمی‌ماند.

 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر افزود: قرآن مجید نیز توصیه می‌کند که قبل از فرا رسیدن مرگ و قبل از آنکه از خداوند فرصت بخواهید که به دنیا برگردید و صدقه جاریه‌ای برای خود ایجاد کنید، خودتان از فرصت استفاده کنید و باقیات الصالحاتی که یکی از مصادیق بارز آن وقف می‌باشد برای خود به یادگار بگذارید.

 

وی ادامه داد: وقف در حقیقت جذب رحمت الهی در قرون و اعصار و چند برابر شدن نعمتی است که خداوند به ما داده است.

 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر خاطرنشان کرد: قطعاً هر چه وقف در جهت نیازهای فرهنگی و اجتماعی باشد، اثرگذاری بیشتری دارد و به عبارت دیگر واقف باید نیاز روز جامعه را بررسی و بر اساس مهمترین نیازهایی که در طول تاریخ ادامه خواهد داشت وقف خود را انجام دهد؛ چرا که این کار باعث ماندگارتر و اثرگذارتر شدن وقف می‌شود.

 

وی تصریح کرد: در انجام وقف‌های جدید لازم است همه نیازهای روز جامعه اعم از اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، اجتماعی، ورزشی و غیره مد نظر قرار گیرد و اداره اوقاف نیز در این زمینه می‌تواند ضمن اطلاع رسانی، مشاوره لازم را به کسانی که قصد ایجاد یک وقف جدید دارند، ارائه کند.

 

حجت الاسلام خلیلی ادامه داد: هم اکنون در حوزه‌های مختلف با کمبود مواجه هستیم و واقفان و خیران می‌توانند با توجه به این کمبودها و نیازها نسبت به ایجاد وقف‌های جدید اقدام کنند به عنوان مثال در حوزه فرهنگی در بحث بزرگداشت موالید ائمه اطهار(ع) با کمبود وقف مواجه هستیم و یا در نیازهای اجتماعی برای حمایت از بیماران و تجهیزات بیمارستانی به موقوفات جدید نیازمندیم.

 

وی افزود: در چند سال اخیر با همت شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر و فعال کردن انجمن خیرین سلامت شاهد استقبال مثبت مردم و تأمین تجیهزات و دستگاه‌های مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستیم و این نشان میدهد که ظرفیت بالایی در این موارد در بین مردم وجود دارد.

 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر اظهار کرد: در حوزه وقف‌های اجتماعی به عنوان نمونه، عده‌ای از خیرین می‌توانند در مناطقی که نیاز وجود دارد، نسبت به احداث و ایجاد پارک محله برای استفاده مردم اقدام کنند.

 

حجت الاسلام خلیلی گفت: همچنین در حوزه مسائل امنیتی نیز هر چند تأمین امنیت بر عهده قوای مسلح است؛ اما باز هم مردم می‌توانند با انجام وقف‌هایی در این زمینه نقش خود را ایفا کنند و همه این موارد می‌تواند با ظرفیت بالایی که وقف دارد مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام