به گزارش صبح توس؛ امروز مصادف با سالروز میلاد با سعادت اسوه و الگوی جوانان، حضرت علی اکبر سلام الله علیه است که در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز جوان نامگذاری شده است.

 

اهمیت و تأثیرگذاری نسل جوان در پیشبرد اهداف یک نظام و یک جامعه بر کسی پوشیده نیست.

 

این تأثیرگذاری به ویژه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، از بدو آغاز قیام توسط حضرت امام خمینی(ره) تاکنون وجود داشته و ادامه پیدا کرده است.

 

در کوران مبارزات ملت انقلابی ایران علیه رژیم ستمشاهی، این جوانان بودند که با حضور مؤثر خود در صحنه قیام و انقلاب، توانستند نظام شاهنشاهی را سرنگون و نظام اسلامی را به رهبری حضرت امام خمینی(ره) که تأکید فراوانی بر اثرگذاری جوانان داشتند، مستقر سازند.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در تمامی صحنههای سیاسی، دفاعی، علمی، سازندگی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شاهد نقش آفرینی نسل جوان کشور به ویژه جوانان مؤمن و انقلابی هستیم، بنابراین این سرمایه‌ای عظیم و ارزشمند باید برای کشور حفظ شود.

 

یکی از دلایل تأکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم افزایش موالید و جمعیت، حفظ نشاط و شادابی جامعه و جوان نگه داشتن جمعیت ایران است؛ چرا که چنانچه جامعهای از نسل جوان تهی شد و اکثریت آن را افراد پیر و کهنسال تشکیل دادند، نخواهد توانست به آن بالندگی و رشد و پیشرفت کافی برسد، چرا که چرخ اصلی حرکت یک جامعه به سمت تعالی و پیشرفت را جوانان به حرکت در می‌آورند.

 

و اما فعال شدن انرژی جوان و بهره‌مندی از شادابی و نشاط نسل جوان برای پیشبرد اهداف اسلامی و انقلابی، نیازمند توجه ویژه و در اولویت قرار دادن تأمین نیازهای اولیه این نسل است.

 

نسل جوانی که برای موضوعاتی مانند ازدواج، اشتغال و مسکن با مشکلات جدی مواجه باشد، به جای آنکه در فکر توسعه علمی و معنوی کشور خود باشد، باید بیشتر وقت و توان جوانی خویش را صرف تأمین همین نیازهای اولیه کند.

 

جوانی که بخش عمده‌ای از دوران بازگشت ناپذیر جوانی را دنبال کار بگردد و بیکار بماند، جوانی که برای ازدواج و تأمین مسکن خود ناچار به دریافت قرض و وام‌های سنگین شود و تا پایان دوره جوانی تمام توان خویش را صرف بازپرداخت اقساط وام‌های خود کند، چگونه می‌تواند در رشد و تعالی کشور خویش نقش آفرین باشد؟.

 

البته این بدان معنا نیست که همه امکانات به صورت آماده و بدون هیچ تلاش و زحمتی در اختیار نسل جوان قرار گیرد، بلکه منظور آن است که شرایط اقتصادی و معیشتی مردم باید به گونه‌ای باشد که یک جوان با تلاشی معقول بتواند به نیازهای اولیه خود برای تشکیل زندگی دست پیدا کند نه اینکه آن قدر درگیر تأمین همین نیازها شود که تمام دوره جوانی‌اش را از دست رفته ببیند.

 

از دیگر سو موضوع اعتماد به نسل جوان و توانمندی‌های آن‌ها نیز نباید از نظر دور داشته شود.

 

یکی از مصادیق بارز و موفق اعتماد به جوانان و واگذاری کارهای مهم به آن‌ها، دوره هشت ساله دفاع مقدس است که اکثریت فرماندهان و سرداران جنگ را جوانانی تشکیل می‌دادند که با اعتماد رهبر خویش و نظام اسلامی مواجه شده، بنابراین با تقویت عزت نفس و تکیه بر ایمان و اراده قوی خویش، توانستند به نحو احسن مسئولیت تاریخی خود را به سرانجام برسانند و حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی را به دشمن ندهند.

 

امروزه نیز در عرصه جنگ اقتصادی که اصلی‌ترین حربه دشمنان انقلاب برای ضربه زدن بر ملت مسلمان و انقلابی ایران است لازم است بار دیگر با اعتماد به اراده و فکر خلاق و با نشاط جوانی، جوانان میدان دار مبارزه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی شوند تا معضلات و تنگناهای کشور در عرصه اقتصاد با تدبیر و برنامه‌ریزی و همفکری افراد با تجربه و کارکشته و تلفیق آن با نیروی نسل جوان کشور هر چه سریعتر برطرف شود.

 

اکنون که در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری و نیز شوراهای شهر و روستا قرار داریم لازم است نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به طور روشن و شفاف اولاً بگویند که چه برنامه‌هایی برای حل معضلات نسل جوان و تأمین نیازهای اولیه آن‌ها دارند و ثانیاً جوانان چه نقشی در دولت آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها و بر عهده گرفتن مسئولیت‌ها خواهند داشت.

 

همچنین نامزدهای انتخابات شوراها نیز لازم است برنامه مدون خود را برای استفاده از نیروی جوانان هر شهر و روستا برای ارتقاء مدیریت شهری ارائه دهند.

 

از یاد نبریم که نسل جوان، ثروت اصلی هر جامعه‌ایست و باید قدر این ثروت را دانست.

 

مقام معظم رهبری در مورد اهمیت نسل جوان می‌فرمایند: «جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. چنانچه حرکت، انقلابی و قیام، سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه‌اند. چنانچه حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگرانند و دست آنها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم - از جمله حرکت صدر اسلام - محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند.

 

آن کشورهایی که جوان کم دارند - کمااین‌که بعضی از کشورهای امروز به خاطر بعضی از سیاست‌های تنظیم نسل و خانواده و از این حرف‌ها، دچار کمبود نسل جوان هستند - ولو در علم و تکنولوژی و ترقیات جلو باشند، کارشان لنگ است؛ مجبورند از کشورهای دیگر جوان قرض بگیرند! جوان و جوانی، یکی از درخشندگی‌های آفرینش الهی است. دشمنان جوامع - از جمله جوامع اسلامی - این نکته را خوب تشخیص داده‌اند و بخصوص روی آن انگشت گذاشته‌اند. این مربوط به امروز نیست؛ از یک قرن پیش تاکنون این‌گونه بوده است».

انتهای پیام/