به گزارش صبح توس؛ محمدرضا بدیع‌زادگان، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر در این جلسه با اشاره به فعالیتهای انجمن خیرین کتابخانه ساز کاشمر در طول دوره فعالیت خود اظهار کرد: انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر به عنوان اولین انجمن از این نوع در سطح استان خراسان رضوی، کار خود را از سال 1390 آغاز کرد و تاکنون شاهد حمایت خوب خیران و نیکوکاران از کتابخانههای عمومی به ویژه در مناطق محروم و روستاها بوده ایم به گونهای که به عنوان مثال در سال 1394 نیمی از تمام کمکهایی که خیرین در سطح استان خراسان رضوی در حوزه کتابخانههای عمومی انجام داده بودند در شهرستان کاشمر بوده است.

 

بدیعزادگان افزود: هر چند متأسفانه در بین برخی مسئولان شاهد کم توجهی به حوزه کتاب هستیم ولی مردم کاشمر توجه ویژهای به این موضوع دارند به گونهای که کاشمر رتبه اول استان را در میزان عضویت کتابخانه ای دارد و در حالی که میانگین عضویت جمعیت استان در کتابخانههای عمومی سه درصد است، این میزان در کاشمر حدود 17 درصد میباشد.

 

وی ادامه داد: استقبال خوب مردم کاشمر از کتاب و کتابخانههای عمومی، مسئولیت ما را سنگینتر میکند.

 

رییس اداره کتابخانههای عمومی کاشمر با بیان اینکه حوزه کتاب یک حوزه فراموش شده است، تصریح کرد: میزان بودجهای که در اعتبارات تملک دارایی به کتابخانههای عمومی تعلق میگیرد، جای تعجب دارد؛ چرا که به عنوان مثال در سال 95 کل اعتبارات تملک دارایی برای 14 کتابخانه کاشمر مبلغ دو میلیون و 100 هزار تومان بوده است!، بنابراین نیاز به یک عزم جدی برای توجه به کتابخانههای عمومی داریم.

 

بدیعزادگان با اشاره به فعالیت‌های انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر در روستاها و مناطق محروم، گفت: تأثیر ایجاد کتابخانه در مناطق محروم و روستاها بسیار زیاد است به عنوان مثال کتابخانه عمومی فدک در روستای فدافن کاشمر که با همت خیرین و نیکوکاران تجهیز شد و از سال 92 فعالیت خود را آغاز کرده است با استقبال گسترده کودکان و نوجوانان مواجه شده و به گفته مدیران و معلمان مدارس این روستا، طراز تحصیلی و رفتار دانش آموزانی که عضو کتابخانه شدهاند تغییر زیادی کرده است و یا در روستای اوندر بخش کوهسرخ که یک روستای محروم میباشد و حتی تلفن همراه نیز در این روستا، آنتن دهی ندارد، با همت خیرین، کتابخانه عمومی روستایی راهاندازی شده و شاهد شور و اشتیاق کودکان و نوجوانان این روستا برای استفاده از کتابخانه هستیم.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون در تعدادی از روستاها با همت خیرین و بدون حتی یک ریال اعتبار دولتی قصد ایجاد کتابخانه را داریم، اظهار کرد: یکی دیگر از طرحهایی که توسط جمعی از خیرین در کاشمر انجام شده است، طرح «خیرات کتاب به یاد پدران آسمانی» است که در قالب این طرح، خیرین و نیکوکاران به یاد پدرانی که از دنیا رفته‌اند در ایام روز پدر، مبالغی را جهت خرید کتاب و اهدا به کتابخانههای مدارس انجام میدهند و از آنجا که کتابخانههای مدارس نیز از لحاظ تجهیزات و منابع، وضعیت اسف باری را دارند، این طرح میتواند در جبران این نقیصه، مؤثر باشد به گونهای که تاکنون در قالب طرح خیرات کتاب، چند هزار جلد کتاب برای اهدا به کتابخانههای مدارس خریداری شده است.

 

در ادامه این جلسه محمدحسن داودی، رییس انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر گفت: از حدود سال 91 و 92 که فعالیت این انجمن آغاز شد بازدید از روستاهای مختلف کاشمر و حتی شهرستان‌های اطراف مانند بردسکن، خلیل‌آباد، جوین و گناباد را آغاز کردیم.

 

وی افزود: همچنین با هیأت امنای مساجد و حسینیههای مختلف رایزنیهایی را برای راهاندازی کتابخانه انجام دادیم و موفق شدیم در تعدادی از روستاها و مساجد نسبت به تجهیز و راهاندازی کتابخانه اقدام کنیم.

 

داودی ادامه داد: تاکنون انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر، حدود 600 میلیون تومان برای تجهیز و ساخت کتابخانه به ویژه در مناطق محروم هزینه کرده است.

 

رییس انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر با تأکید بر لزوم بازسازی ساختمان کتابخانه مرکزی کاشمر، تصریح کرد: یکی از مهمترین برنامههای انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر، بازسازی و احداث کتابخانه مرکزی این شهرستان به متراژ 2200 متر مربع و با هزینه‌ای حدود دو میلیارد تومان است.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان و نیز اداره کل کتابخانههای عمومی استان خراسان رضوی هر چه سریعتر شاهد کلنگزنی ساختمان کتابخانه مرکزی کاشمر باشیم تا کتابخانهای در شأن مردم کتاب دوست شهرستان کاشمر احداث شود.

 

شایان ذکر است در این جلسه، محمدحسن داودی با رأی اعضای انجمن برای بار دیگر به عنوان رییس انجمن خیرین کتابخانهساز کاشمر انتخاب شد.

انتهای پیام/