به گزارش صبح توس؛ به مناسبت فرارسیدن 15 اردیبهشت «روز جهانی ماما» برای پاسداشت حرفه مامایی به سراغ خانم مهناز حسین‌پور،‌ کارشناس مامایی رفتیم و پیرامون سختی ها و مشکلات حرفه مامایی پرسیدیم.

وی عدم شفافیت سامانه «قاصدک» یا همان «طرح مبتنی بر عملکرد» را یکی از بزرگترین مشکلات جامعه ماماها خواند و افزود: حق زایمانی که پیش از این به صورت کارانه مستقیم به ماما داده می شد با اجرای طرح قاصدک این کارانه در این طرح گنجانده شده اما عدم شفافیت این طرح برای جامعه ماماها دردسر ساز شده است.

حسین پور درخصوص سختی کار ماماها گفت: هم اکنون در زایشگاه های مشهد با کمبود شدید نیرو مواجه هستیم و در حال حاضر نیروهای «طرحی» از نیروهای رسمی و پیمانی بیشتر شده است که این امر مشکلات فراوانی را به دنبال داشته است.

این کارشناس مامایی با تاکید بر اینکه استخدام تعداد بسیار محدود ماماها توسط وزارت بهداشت یکی از دغدغه های بزرگ جامعه ماماها است، افزود: زایشگاه ها برای جبران این کمبود نیرو مجبور به جذب بیشتر نیروهای طرحی و تمدید طرح آن ها هستند و با توجه به اینکه این نیروها از سابقه حرفه ای کمی برخوردار هستند، این امر باعث بالارفتن اشتباهات حرفه ای در زایشگاه ها شده است.

وی یادآور شد: برای بالا بردن سطح کیفیت خدمات باید علاوه بر جذب نیروی متخصص در زایشگاه ها، نظارت بر عملکرد نیروها نیز باید افزایش یابد.

حسین پور با اشاره به اینکه با اجرای طرح تحول سلامت اقدامات خوبی در ترویج زایمان های طبیعی انجام شده است، بیان کرد: با اجرای این طرح بار مالی قابل توجی از دوش بیماران برداشته شد و بر دوش بیمه ها قرار گرفت که متاسفانه منابع مالی بیمه ها نیز توانایی جوابگویی به مطالبات بیمارستان ها، داروخانه ها و جامعه پزشکی را نداشت و باعث بروز مشکلاتی شده است.

عضو هیئت جذب اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با اجرای سامانه «قاصدک» ظلم مضاعفی به جامعه ماماها شد زیرا حق زایمانی که در قالب کارانه به ماماها پرداخت می شد، چندین ماه است که پرداخت نشده و از بزرگترین معایب این سامانه عدم شفافیت آن است.

وی با اشاره به اینکه بالا رفتن سن ازدواج یکی از عوامل اصلی افزایش خطرات بارداری است، مطرح کرد: از دیگر عوامل افزایش خطرات بارداری می توان به تغییرات تغذیه ای نادرست، آلودگی محیط زیست، استرس، اضطراب و سبک نادرست زندگی اشاره کرد.

حسین پور در خصوص تأثیرات مخرب مصرف قرص های ناباروری گفت: قرص های ناباروری انواع و اقسام گوناگونی دارد و استفاده آن باید تحت نظر پزشک مصرف شود و در صورتی که فرد مشکل فشارخون و دیابت نداشته باشد تا پیش از ۴۵ سالگی مجاز به مصرف هستند، اما با این وجود مصرف این قرص ها عوارض جانبی نیز همچون تغییرات رفتاری و زود رنجی و عصبانیت فرد می شود.

لازم به ذکر است که طبق گفته کارشناسان در خصوص تمایل افراد به سزارین؛ نبودن تحرک و انجام ندادن حرکات ورزشی در میان زنان و همچنین تغییر شکل زندگی از دلایل این گرایش است. درحالی که هورمون هایی که هنگام زایمان ترشح می شوند، به راحتی مادر را برای زایمان آماده می کنند. علاوه بر این پس از زایمان طبیعی، با ورزش و روش صحیح زندگی، مادر می تواند به راحتی به شرایط طبیعی بازگردد. با انجام حرکات ورزشی و حتی تمرین های یوگا در زمان بارداری، می توان درد زایمان را به میزان زیادی کاهش داد.

انتهای پیام/