به گزارش خبرنگار صبح توس؛ بسیاری از بازاریان و بخصوص واحدهای تولیدی مانند قنادی‌ها و خواربارفروشان در تربت حیدریه، مدتی است که برای تمدید کارت سلامت یا همان بهداشت خود ابراز نارضایتی کرده و این اقدام را بدون اطلاع قبلی و بسیار هزینه بر اعلام کردند.

 

محمد احمدیان، یکی از بنکداران بازار تربت حیدریه در گفت‌وگو با خبرنگار ما، گفت: زمانی که برای تمدید کارت بهداشت مراجعه می‌کنیم علاوه بر هزینه‌های آزمایش و ویزیت پزشک، مبالغی در دفاتر پیشخوان دولت و سایر نهادها برای تمدید کارت دریافت می‌کنند.

 

وی ادامه داد: در این نوع خدمات دهی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، چنانچه یک روز از مهلت اعتبار کارت بهداشت گذشته باشد، مبلغ 500 هزار ریال بعلاوه سایر هزینه‌ها به عنوان جریمه برای فرد مراجعه کننده در نظر می‌گیرد که در مجموع هر واحد تولیدی مبلغی حدود یک میلیون ریال بابت تمدید کارت سلامت تولیدی خود باید هزینه کند.

 

احمدیان خاطر نشان کرد: با توجه به رکود در بازار و مشکلات اقتصادی و معیشتی که برای مردم و بخصوص بازاریان فراهم شده، این نوع هزینه‌ها در کنار هزینه‌های مالیاتی و آب و برق و گاز، و عوارض شهرداری، بر اصناف و بازاریان بسیار سنگین است.

 

در ادامه ناصر شیبانی، دیگر فعال واحد تولیدی در قنادی است که با اعتراض به نحوه تمدید کارت سلامت، هزینه‌ها را بسیار بالا دانست و گفت: در یک حساب سرانگشتی وقتی واحدهای تولیدی و بهداشتی فعال را در نظر می‌گیریم، متوجه می‌شویم که چنانچه از هر کدام میانگین 700 هزار ریال دریافت کنند بالغ بر 200 میلیارد ریال تنها از این شهر پول از جیب مردم به خزانه دولت و یا سایر منابع دیگر واریز می‌شود.

 

وی اظهار کرد: برای تمدید کارت سلامت وقتی به پزشک مراجعه می‌کنیم بدون اینکه فرد را مورد ویزیت قرار دهد بلافاصله آزمایش می‌نویسد و این در حالی است که طبق معمول باید فرد را ویزیت کند و سئوالاتی در خصوص حرفه او پرسیده شود؛ اما انجام کارهای روتین، باعث شده نظارتی بر این نوع فعالیت نباشد.

 

تمام هزینه‌های دریافتی تمدید کارت سلامت بر اساس قانون و ابلاغ دولت است

 

رئیس اداره سلامت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در پاسخ به نارضایتی واحدهای تولیدی از نحوه هزینه کرد تمدید کارت سلامت، تاکید کرد: جهت تمدید کارت سلامت، فقط 50 هزار ریال توسط دانشگاه اخذ و مبلغ به حساب خزانه دولت واریز می‌شود و سایر هزینه‌ها بر اساس تعرفه‌های پزشکی  و ابلاغ هیات دولت از اصناف و بازاریان دریافت می‌شود.

 

جلیل چین سری ادامه داد: برای تمدید کارت سلامت تنها  مبلغ 50 هزار ریال توسط دانشگاه دریافت می‌شود و در ادامه و طبق قانون تنظیم بازار، هر فرد باید 63 هزار ریال به حساب این سازمان در دفاتر پیشخوان دولت واریز کند.

 

وی افزود: در ادامه تکمیل مراحل تمدید کارت سلامت، 106 هزار ریال جهت ویزیت افراد و 162 هزار ریال بابت آزمایش‌های روتین که سلامت فرد را تشخیص می‌دهد، توسط آزمایشگاه دریافت می‌شود.

 

چین‌سری در خصوص جریمه تمدید کارت سلامت نیز گفت: طبق قانون مجلس شورای اسلامی در سال 1386 هر فرد بابت تاخیر در تمدید کارت سلامت باید مبلغ 500 هزارریال به عنوان جریمه پرداخت کند و این قانون طبق ابلاغیه هیات دولت دوباره مورد تاکید قرار گرفته و این قانون هم اکنون در سایت پژوهش‌های مجلس قابل رویت است.

 

 وی همه این اقدامات را در راستای امنیت سلامت و بهداشت جامعه عنوان و یادآوری کرد: با این وجود معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان برای انجام آزمایش‌ها و سیر مراحل قانونی، 15 روز فرصت برای اصناف و بازاریان قائل شده و چنانچه در این مدت اقدامی از سوی افراد برای تمدید کارت سلامت صورت نگیرد طبق قانون و ابلاغ هیات دولت جریمه خواهند شد.

انتهای پیام/