به گزارش صبح توس؛ نوید داور دانش آموز سال چهارم مقطع متوسطه از دبیرستان تیزهوشان شهید بهشتی است که موفق شد در چندین مرحله آزمون اینترنتی و حضوری جزء 15 دانش آموز راه یافته به المپیاد جهانی فیزیک در کشورهای مالزی، سنگاپور و اتریش معرفی شود، به همین دلیل گفتگویی با این نخبه علمی شهرستان تربت حیدریه ترتیب دادیم که در ادامه مشاهده می‌کنید.

 

**لطفا نحوه ثبت نام در این مسابقات را توضیح دهید.

با توجه به فعالیتی که در پژوهشسرا و جشنواره های خوارزمی داشتم در اواسط سال گذشته از سوی پژوهشسرا با من تماس گرفتند و از نحوه برگزاری مسابقات شهرستانی و کشوری مطلع شدم، با توجه به این‌که این مسابقات هر سال به صورت تیمی برگزار می‌شد و برخی دانش آموزان به دلیل مسائل مالی و سایر مسائل متفرقه از ادامه رقابت‌ها انصراف می‌دادند، امسال تصمیم گرفتم بصورت انفرادی شرکت کنم.

 

 **هزینه برگزاری مسابقات چگونه است؟

تا قبل از این، مسابقات بصورت خصوصی برگزار و هزینه ثبت نام بالا بود، یعنی هر نفر چه بصورت تیمی و چه انفرادی باید 300 هزار تومان می‌پرداخت؛ اما سال 95 مسابقات تحت نظارت آموزش و پرورش برگزار شد و این مبلغ به 30 هزار تومان کاهش یافت.

 

**نحوه حضور خود را در این مسابقات توضیح دهید.

پس از ثبت نام اولیه باید به صورت اینترنتی از 17 سئوال جهانی در زمینه فیزیک حداقل دو سئوال را انتخاب کرده و تحقیقات و آزمایشات مختلف را انجام و نتیجه آن را به زبان انگلیسی ارائه کردم.

 

پس از برگزاری آزمون اینترنتی، اواسط بهمن ماه بود که از تهران تماس گرفتند که برای مسابقات کشوری برگزیده شدم و باید برای برگزاری مسابقات به تهران بروم، در این دور از مسابقات دو تیم از مشهد، دو تیم از تربت حیدریه و مابقی از تهران حضور یافتند

 

با توجه به اینکه تحقیقات و ابتکار خود را بصورت فارسی ارائه کرده بودم امید چندانی به انتخاب من نبود؛ اما پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج از مجموع 15 نفر برگزیده من نیز انتخاب شدم؛ اما به دلیل اینکه تحقیقات خود را فارسی ارائه کرده بودم باید یک سئوال دیگر را نیز انگلیسی ارائه می کردم که در نهایت توانستم بصورت اینترنی و حضوری این سئوال را نیز پاسخ دهم.

 

**ابتکار و خلاقیتی که برای آن فعالیت تحقیقاتی کردید چه بود؟

من دو تا سئوال را انتخاب و تحقیقات خودم را حضوری ارائه کردم، سئوال اول برای تلسکوپ‌های تک لنزی که دو عدسی دارند ارائه شد بطوریکه عدسی چشمی را برداشته و از حفره‌های داخل دوربین عکاسی می‌توان تلسکوبی با این پارامتر ساخت.

 

سئوال دوم این بود که برای اطمینان از پخت تخم مرغ درون آب بدون اینکه تخم مرغ را بشکافیم می توان دمای پخت آن را اندازه گیری کنیم.

 

**کدام کشور را برای مسابقات جهانی انتخاب کردید؟

مسابقات جهانی فیزیک در سه کشور مالزی، سنگاپور و اتریش برگزار می‌شود، که برای کشور مالزی و سنگاپور هرکدا پنج نفر و برای اتریش سه نفر می‌خواستند که من مالزی را انتخاب کردم.

 

**چرا کشور مالزی را برای مسابقات جهانی انتخاب کردید؟

به دلیل اینکه کنکور سراسری در پیش داشتم و مسابقات در مالزی 19 تیرماه بود، این کشور را انتخاب کردم تا با فراغ بال بیشتری در این رقابت‌ها شرکت کنم، از طرفی مزیت دیگر کشور مالزی در این است که می‌توانم نتیجه تحقیقاتم را درغرفه نمایشگاه بین المللی برای بازدیدکنندگان به نمایش بگذارم.

 

**مشکلی برای هزینه‌های شرکت در مسابقات جهانی ندارید؟

تا قبل از این دغدغه هزینه‌های ثبت نام در مسابقات جهانی را داشتم که در نهایت آموزش و پرورش این هزینه‌ها را که 70 میلیون ریال بود، متقبل شد.

 

**برای کنکور سراسری چه برنامه‌ای دارید؟

علاقمندم برای کنکور سراسری تا سطح کارشناسی شیمی بخوانم و بعد از آن در فناوری‌های نانو ادامه تحصیل بدهم.

 

** شما راه یافته مسابقات جهانی فیزیک هستید چرا می‌خواهید شیمی بخوانید؟

برای ادامه تحصیل به علوم چند دانشی علاقمندم و یکی از راه‌های که این علاقه را تکمیل می‌کند فناوری‌های نانو است که در همه زمینه‌ها کاربرد دارد.

 

**روزانه چند ساعت درس می‌خوانید؟

تاقبل از ایام عید نوروز روزانه بین هشت تا 9 ساعت؛ اما از ایام نوروز روزانه 13 ساعت درس می‌خوانم.

 

**چه پیامی برای دانش آموزان دارید؟

 

حضور در مسابقات جهانی علاوه بر امتیازاتی که در کنکور دارد می‌تواند برای کسانی که علاقمند به فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی هستند، تجربه خوبی باشد، بنابراین در حال حاضر بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان نخبه علمی به لحاظ تئوری در سطح بالائی هستند؛ اما به لحاظ فعالیت‌های تحقیقاتی خیلی موفق نیستند، بنابراین زمانی کشور به رشد علمی و بالندگی خواهد رسید که در کنار مباحث علمی، فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی مثمر ثمر قرار گیرد.

انتهای پیام/