به گزارش صبح توس، جمعه گذشته مردم متدین تایباد شاهد برگزاری کنسرت یکی از خوانندگان مطرح کشور بودند که با وجود امکان بهره برداری مناسب از موسیقی برای ارتقاء فرهنگی و هنری جامعه؛ متأسفانه در این برنامه اتفاقاتی افتاد که دل مردم تایباد و همه دلسوزان استان را به درد آورد.

سوء استفاده سیاسی از هنر

حجت‌الاسلام علی اصغرعلی پور، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان تایباد ضمن ابراز گلایه از برگزاری کنسرت مختلط بدون اطلاع مردم مذهبی شهر و عدم حفظ شدن جایگاه معنوی و مذهبی منطقه در تشریح این ماجرای کم‌سابقه در تایباد؛  به خبرنگار صبح توس می‌گوید: مجوز برگزاری کنسرت مختلط در تایباد توسط فرمانداری شهرستان صادرشده که برخلاف مصوبات شورای فرهنگ عمومی بوده است.

علی پور با بیان اینکه اکثر شرکت‌کنندگان در این کنسرت مختلط از مشهد به تایباد سفرکرده بودند، می‌افزود: متأسفانه علاوه بر اختلاط زن و مرد شاهد استفاده سیاسی از این کنسرت نیز بودیم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی تایباد بیان می‌کند: فردی در برنامه نیز به‌صراحت اعلام کرد که دعا کنید ما دوباره رأی بیاوریم تا در کنار حرم امام رضا (ع) هم کنسرت برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه برگزاری کنسرت با مخالفت شدید علمای اهل سنت روبرو شده می‌گوید: در این راستا سخنرانی‌ها و بیانیه‌های متعدد توسط علمای شیعه و اهل سنت منتشرشده و مقرر شد تا در نشست‌های منسجم از تکرار این موضوعات جلوگیری به عمل آید.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی تایباد تصریح می‌کرد: دغدغه‌های متدینین، هیئت‌ها و علما در قالب بیانیه منتشر می‌شود و از دستگاه‌های اجرایی خواسته‌شده که این موضوعات تکرار نشود.

 

فرمانداری‌ها بدون هماهنگی مجاز به صدور مجوز کنسرت نیستند

وی با بیان اینکه برای برگزاری این نوع مراسم، فرمانداری ها نمی توانند خودشان تصمیم گیر باشند و قطعا باید در شورای فرهنگ عمومی به علت عدم تضاد با فرهنگ مردم بومی مطرح شود.

 

خواستار پیگیری نماینده ولی فقیه در بحث کنسرت ها هستیم

حجت‌الاسلام علی پور با تأکید بر عدم تکرار چنین برنامه هایی توسط مسئولین امر اظهار می کرد: باتوجه به ایجاد نگرانی و ناراحتی مردم متدین شهرستان، مراتب آن در قالب صورت جلسه نشست علما، متدینین و دلسوزان به آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان تقدیم خواهد شد. 

جامعه متدينين، روحانيت و ائمه جماعات، تشکل‌های ديني و هیئت‌های مذهبي تایباد نیز با انتشار بیانیه‌ای برگزاری این کنسرت را محکوم کردند که متن آن در ذیل می‌خوانید.

ترویج لهویّات، دل هزاران شيعه و سنی تایباد را به درد آورده/ در صورت ادامـه، ساکت نخواهیـم نشست

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ و َیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ و َأُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» سوره مبارکه آل‌عمران آیه  104

باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی و امربه‌معروف و نهی از منکر کنند و آن‌ها همان رستگارانند.

اساساً برنامه‌ریزی دشمنان برای ضربه زدن به‌نظام فرهنگی انقلاب اسلامی جای تعجب ندارد بلکه آنچه انسان را به تعجب وا می دارد این است که عده‌ای که در داخل کشور و جزء بدنه نظام اسلامی هستنـد تصمیماتی می‌گیرند و اقداماتی می‌کنند که در راستای همراهی با جریان تهاجم فرهنگی علیه نظام اسلامی است.

در شهر تايباد مدتی است که عده‌ای با بی‌توجهی به بار عظیمی که بر دوش دارند و مسئولیت سنگینی که بر عهده‌شان قرار دارد ، مراسم‌هایی برگزار می‌کنند که حرام شرعی است  و با برپایی کنسرت‌های موسیقی خلاف شرع ، تجمّعات مفسده انگیز ، ترویج لهویّات، دل هزاران نفر از مردم شهيدپرور، مؤمن و انقلابی تشيع و تسنن این شهرستان را به درد آورده و دل خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگر را خون نمود که مراتب اعتراض شدید جامعه متدينين و روحانيت معظم را برانگیخت.

عده‌ای بدون توجه به ابراز نگرانی مراجع عظام تقلید و علما و بدون توجه  به مشکلات معیشتی مردم، می‌خواهند با ترویج اباحه گری و قباحت زدایی از گناهان ،گناه را در جامعه نهادینه کننـد و فرهنگ اسلامی را به ورطه نابودی بکشاننـد؛ مگر جز این است که برگزاری کنسرت موسیقی حرام و مصداق تهاجم فرهنگی است؟

مسئولین بدانند که ما جامعه متدين و انقلابي اجازه نخواهیم داد که در شهرستان مذهبي و تلفيقي تايباد چنین فجایع فرهنگی رخ دهد و بدین‌وسیله به مسئولین امر هشدار می‌دهیم که در صورت ادامـه چنین روندی ساکت نخواهیـم نشست و خود بر اساس وظیفه انقلابی‌مان بر اساس بند میم وصیت نامه امام خمینی (ره) عمل خواهیم نمود.

 

واکنش شدید امام جمعه باخرز برگزاری این کنسرت 

حجت‌الاسلام‌ مهدی امجدی زاده امام‌جمعه شهرستان باخرز در مراسم جشن اعیاد شعبانیه که شب گذشته با حضور جمعی از مردم شهرستان باخرز در مسجد ابوالفضلی (ع) برگزار شد، با انتقاد از برگزاری کنسرت موسیقی مختلط در شهرستان تایباد گفت: متأسفانه در شهرستان تایباد که در همسایگی باخرز قرار دارد، عده‌ای از افراد معلوم‌الحال اقدام به برگزاری کنسرت موسیقی به‌صورت مختلط کردند و 4 ساعت در یک مکان مختلط به پای‌کوبی و آواز مشغول بودند و بی‌شرمی را به‌جایی رساندند که در همان مجلس، صراحت اعلام کردند که دعا کنید ما دوباره رأی بیاوریم تا در کنار حرم امام رضا (ع) هم کنسرت برگزار کنیم.

وی افزود: افرادی که به دنبال ایجاد چنین فضایی هستند از یک جریان سیاسی لائیک‌اند که برای آن‌ها گناه و معصیت معنایی ندارد. اگر کسی این جریان و افراد آن را قبول ندارد، باید در مقابل هر بی‌حرمتی و اهانتی که این افراد مرتکب می‌شوند بیانیه بدهند و آن را محکوم کنند و اگر با تفکرات سیاسی این جریان هم موافق باشند باید در مقابل این‌گونه اقدامات، اعلام موضع کنند و خط خود را از آن‌ها جدا کنند.

یکی از علمای اهل تسنن تایباد: آزادی و نشاط با اقتصاد پویا حاصل می شود نه با کنسرت!

مولوی سید محمد فاضلی موحد، یکی از علمای اهل تسنن تایباد نیز در خصوص برگزاری کنسرت نیز ساکت نماند و با انتشار بیانیه ای این اقدام را محکوم کرد که در ادامه می خوانید.

آزادی، نشاط روحی در جامعه و فرار از افسردگی با آزادی بیان، اعتدال در طبقات اجتماعی و اقتصادی پویا حاصل می شود نه با کنسرتی که در آن محرمات شرعی وجود داشته باشد!

گزارش: امیر مقدم

انتهای پیام/