به گزارش صبح توس؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در جمع برخی فعالان نشریات دانشجویی در پاسخ  به سوالی مبنی بر انتشار سخنان تند بعضی دانشجویان در دیدار اخیر وی با نخبگان دانشجویی دانشگاه آزاد مشهد، اظهار داشت: من بازخورد کلی جلسات دانشگاه‌ها را پیگیری می‌کنم و از این جلسه که در فضایی باز برگزار شد، بسیار راضی بودم.

 

وی افزود: اینکه ما همیشه با افرادی روبه‌رو شویم که ما را قبول داشته باشند درست نیست، بنابراین نیاز به جلساتی است تا در آن جلسات افراد با وجود چنین فضای بازی آنچه را در دل دارند بگویند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: قشر دانشجو معصومند، چون به دنبال قدرت نیستند. نتیجه این گفت‌وگوها این است که باورمندی دینیشان لطمه نمی‌خورد. حال شاید بنده و جریان فکری من را هم قبول نداشته باشند.

 وی تأکید کرد: دو موضوع در مورد دانشجویان بسیار مهم است، استحکام زیربنای دین باوری آنها و منطق محکم و قوی برای حضور در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، تا مستخدم جریان‌ها نشوند و این دو اگر حفظ شود، دانشگاه پویایی خواهیم داشت.

آیت‌الله علم‌الهدی بیان داشت: برخی جریانات خودی به خاطر ملاحظاتی که داشتند تا حدودی مانع حضور بنده در دانشگاه می‌شدند تا اینکه نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه وارد عمل شد. ارتباط بنده بیشتر باید با جریانات دانشجویی باشد.

وی تصریح کرد: حاشیه شهرها جریان آسیب‌پذیر حاصل از نابسامانی روستاها و شهرهاست و مشکل جدی آن بحث امنیتی آن است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: آنچه دیروز آقایان کاندیداها از حاشیه شهر و حاشیه‌نشینی گفتند، نشان داد شناخت کافی از حاشیه‌نشینی ندارند، چراکه مشکل اصلی در حاشیه شهر، امنیت است.

وی اظهار داشت: مسئله اول در حاشیه شهر امنیت و دوم بحث فرهنگی است؛ جریان‌های مختلف فکری در حاشیه شهر فعال شده‌اند و چون از اقوام مختلف هستند، فرهنگ ثابتی در آنجا حاکم نیست؛ مشکل سوم بحث اقتصاد است، چون نبود شغل و امکانات سبب می‌شود افراد به سمت قاچاق، بزهکاری و اعتیاد کشیده شوند.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: ما طبق امر مقام معظم رهبری در سال ۹۲ و ابراز نگرانی ایشان و برخی مراجع معظم مبنی بر حل مشکل حاشیه شهر مشهد، وارد عمل شدیم. با جلساتی که با آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی و برخی مراجع دیگر و شنیدن نگرانی‌های آنها داشتیم، کار خود را شروع کردیم و برخی دستگاه‌ها و جریانات دخیل در این فضا را وارد عمل کردیم.

وی تشریح کرد: فعالیت‌های ما رنگ حاشیه شهر را عوض کرد و با انجام برنامه‌های فرهنگی و امنیتی فضای حاشیه شهر برای افرادی که دنبال فضای ناامن بودند، دیگر مناسب نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: دولت در بخش حاشیه شهر به اندازه یک ارزن به ما کمک نکرد و بیشترین کمک را شهرداری و سپاه انجام دادند.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: مهم‌ترین مسئله در مشهد حفظ هویت امام رضا(ع) است. مقابله با ناهنجاری وظیفه روحانیت است و در مشهد برای ما آنچه اهمیت مضاعف دارد حفظ هویت امام رضا(ع) است، چراکه اولین شهروند این شهر ایشان بوده‌اند و این شهر متعلق به ایشان است.

وی گفت: پسندیده نیست که مشهد به جزیره کیش تبدیل شود که در وسط آن یک گنبد طلا است و هرچه هویت این شهر را بهم بریزد و سبب شود جریانی بر زیارت فائق آید مانند مراکز تفریحی و تجاری که این درست نیست. بنده با تفریح مردم مخالف نیستم، اما با اینکه اینجا مرکز توسعه تفریحات در کشور برای خارجی‌ها شناخته شود مخالف هستم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: این تعبیر که من ضد تفریح و شادابی مردم هستم درست نیست. بنده می‌گویم شهر ما باید شهر زیارتی باشد و این شهر به هتل و مرکز خرید و تفریح در حاشیه زیارت، نیازمند است، نه اینکه اینها اصل شود و زیارت حاشیه آن باشد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: باید در حاشیه این زیارت و با محوریت امام رضا(ع) برای این شهر در همه زمینه‌ها برنامه ریزی کرد و مدیریت شهری باید عامل سازماندهی همین هدف باشد.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: این هماهنگی باید توسط مدیران و متخصصین شهری که اعتقادشان این است که این شهر، شهر امام رضا (ع) است، صورت گیرد.

وی تصریح کرد: آقای رئیسی قصد نامزد شدن در انتخابات را نداشت و برای این موضوع خدمت رهبری نرفت و دستوری هم نگرفت، اما آیت‌الله العظمی نوری همدانی در این خصوص خدمت رهبری رفتند و ایشان فرمودند که من در این خصوص نه به صورت سلبی و نه به صورت ایجابی ورود نمی‌کنم و بعد از آن آیت‌الله العظمی نوری همدانی و بعضی دیگر از مراجع عظام تقلید و جمعی از علماء و نخبگان سیاسی به آقای رئیسی برای حضور در این رقابت اصرار کردند.

انتهای پیام/