حمید رضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در خصوص عملکرد دولت یازدهم در حوزه زنان تصریح کرد: متأسفانه دولت آقای روحانی بر خلاف ادعاها و شعارهای تیلیغاتی اش در حوزه زنان و حل مسائل و مشکلات این حوزه به موفقیتی قابل قبولی نرسیده است.

حضور اندک زنان در پست‌های مدیریتی دولت یازدهم
این کارشناس سیاسی با اشاره به حضور اندک زنان در پست‌های مدیریتی دولت یازدهم، اظهار کرد: در دولت یازدهم تنها دو پست مهم کشوری به زنان اختصاص داده شده است، انتصاب خانم ابتکار به ریاست سازمان محیط زیست و خانم افخم به عنوان سخنگوی دولت به مدت تقریباً دوسال، که البته این قضیه نشان از عدم توجه این دولت به زنان و حضور آنها در پست‌های مدیریتی دارد به عبارتی می‌توان گفت این دولت برخلاف ادعاهایش هیچگاه به زنان اعتماد نداشته و ندارد به همین دلیلی هم زنان در دولت روحانی هرگز در پست‌های کلیدی کشور چون وزارت گذاشته نشدند.

 

ترقی با بیان اینکه کم کاری دولت در حوزه زنان بسیار مشهود است، افزود: متأسفانه دولت یازدهم در حوزه زنان و حل مسائل و مشکلات این حوزه چندان دستاوردی نداشته است  و حتی در پاره‌ای موارد با اشتباه دنبال کردن برخی سیاست‌های مرتبط با این حوزه بر مشکلات زنان افزوده است.

 

توجه به اشتغال زنان بدون در نظر گرفتن نیازهای رفاهی و معیشتی آنها

وی ادامه داد: تأکید و توجه بیش از اندازه دولت روحانی به اشتغال زنان بدون در نظر گرفتن مسائل رفاهی و معیشتی آنها چون افزایش مرخصی زایمان و کاهش ساعت کاری آنها، نه تنها به مسائل و نیازهای حوزه زنان پاسخ نداده بلکه با تکیه بر روش‌های فمنیستی در حوزه زنان به مشکلات این حوزه دامن زده است به عنوان مثال اشتغال زنان بدون توجه به بحث‌های طرح شده در طی این چند سال منجر به رشد منفی جمعیت در شهرها شده است.

 

این کارشناس سیاسی عملکرد دولت روحانی در حوزه زنان، انجام تعهدات و حل مشکلات و مسائل آنها بسیار ضعیف ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: به واقع دولت طی سه و سال اندی که از شروع به کارش می‌گذرد در موضوع زنان کاری ویژه‌ای انجام نداده است.

 

ترقی با بیان اینکه دولت باید در حوزه بین الملی نقش تأثیر گذاری را در حوزه زنان و خانواده ایفا می‌کرد، اضافه کرد: معاونت آموز زنان ریاست جمهوری به عنوان نماینده دولت در حوزه زنان، به جای اینکه انتقال دهنده اندیشه‌های ناب اسلام در خصوص زن و کرامت او، به دنیا و مجامع جهانی باشد، برعکس تحت تأثیر اندیشه‌های فمنیستی غربی قرار گرفته مروج آنها در داخل بوده است.

معاونت امور زنان مروج افکار و قوانین فمنیستی در کشور

وی ادامه داد: البته این معاونت همه تلاشش را به کار بسته تا خواسته‌ها و قوانین بین اللملی که در بسیاری موارد در تضاد آشکار با فرهنگی ایرانی اسلامی ما بوده است را در کشور به مرحله اجرا درآورد.

 

وی با اشاره به لوایحی که در حوزه زنان به مجلس ارائه شده است، اظهار کرد: در مجموع دولت یازدهم گام خاصی غیر از ارائه لواحی که در بحث مرخصی زایمان و کاهش ساعت کاری و سن بازنشتگی زنان به مجلس داشته، کار خاصی انجام نداده است که البته این موارد هم به هیچ سرانجامی نرسیده و تنها به نظر می‌رسد با هدف به راه انداختن یک برنامه تبلیغاتی انجام شده است.

 

این کارشناس سیاسی ادامه داد: اگر هم در این مدت زنان توانسته‌اند موفقیت‌هایی را در عرصه‌های علمی، ورزشی و اجتماعی کسب کنند قطعاً نه تلاش دولت بلکه نتیجه تلاش خودشان بوده است.

دولت و شعاری برخورد کردن با مسائل حوزه زنان

ترقی با شعاری توصیف کردن وعده‌های اننتخاباتی دولت یازدهم در حوزه زنان گفت: البته این قضیه به این دولت منعطف نمی‌شود بلکه در بسیاری از دولت‌های پیشین هم اگر قول یا وعده‌ای در خصوص زنان داده شده است اکثراً شعاری و تنها برای جلب آراء بوده است. هر جند این دولت به دلیل قول‌های متعددی که داده بیشتر شعاریعمل کرده است.

 

وی با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حوزه زنان، تصریح کرد: متأسفانه دولت نتوانسته توقعات ایشان را در خصوص ترویج سبک زندگی اسلامی و تبدیل آن به گفتمانی انقلابی محقق کند.

 

این کارشناس سیاسی با تأکید بر اینکه دولت نتوانسته برای سیانت از خانواده نقش فعالی را ایفا کند، اظهار داشت: متأسفانه دولت روحانی هیج برنامه مدونی در این خصوص نداشته و به همین دلیل هم ادر حال حاضر بسیاری از خانواده‌های تازه شکل گرفته به دلیل وجود مشکلات اقتصادی نشأت گرفته از بیکاری و مشکلات فرهنگی اجتماعی ناشی عدم توجه به مباحث فرهنگی در حال فروپاشی هستند.

انتهای پیام/