به گزارش صبح توس؛ محسن مسعودیان راد شب گذشته در همایش مدد کاری اجتماعی و مدارای اجتماعی گناباد که در تالار کوثر بیدخت برگزار شد، گفت: براساس آیات قرآن کریم و روایات، رسالت حکومت در امور مددکاری به مردم بسیار زیاد است و حکومت اسلامی به حوزه مددکاری اجتماعی یک نگاه عمومی دارد.

وی اظهار کرد: اما مشکل جامعه ما کنار گذاشتن مددکاری قرآن و استفاده از تعاریف غرب برای مددکاری است درصورتیکه مددکاری قرآن، مشخص و هدف آن انسان سازی است.

مسعودیان با بیان اینکه سیر فقر زدایی و مددکاری در قرآن کریم یک سیر تکاملی و از فقر فردی تا فقر خانوادگی و جهانی را بیان می کند، خاطرنشان کرد: در قرآن کریم راهبرد فقرزدایی با تزریق پول به مددجو محقق نمی شود بلکه قرآن راهبرد توانمندسازی فقرا را دارد، بر همین اساس قرآن به فقرا یک نگاه رحیمانه، کریمانه، عطوفانه و مهربانی دارد که نتیجه این تفکر نزدیک شدن در قالب ذهنی مددجو و درک شرایط وی است.

وی با بیان اینکه به اخلاق مددکاری در جامعه درست عمل نکرده ایم، تصریح کرد: متاسفانه در حوزه مددکاری تنها کمک به مددجو صورت می گیرد و به بعد آن توجه نمی شود در صورتیکه باید به این مهم توجه شود تا این کمک اثر منفی نداشته و سبب گسترش گداپروری در جامعه نشود.

لزوم افزایش مدارای سیاسی در کنار مدارای اجتماعی

محمد علی نبی پور فرماندار گناباد نیز در این همایش گفت: هم افزایی دستگاه های اجرایی در رهیافت مددکاری اجتماعی مهم لذا باید تمامی دستگاه های اجرایی به این موضوع توجه جدی کنند.

وی اظهار کرد: علاوه بر این برگزاری نشست ها و همایش های مددکاری اجتماعی نیز در گفتمان سازی مددکاری مهم است.

نبی پور درخصوص تقویت مددجویان گفت: علاوه بر کمک اقتصادی به مددجویان باید در جهت توانمندسازی آن ها نیز اقدام شود و برای آموزش اجتماعی نیز دانشگاه ها باید کمک کنند.

فرماندار گناباد به لزوم افزایش مدارای سیاسی در کنار مدارای اجتماعی اشاره و افزود: اگر سطح مدارای سیاسی مردم در حوزه سیاسی و اجتماعی افزایش یابد، سبب موفقیت در جامعه می شود و لذا کاندیداها و طرفداران آنها مدارای سیاسی را در کنار مدارای اجتماعی جدی بگیرند.

همایش مددکاری اجتماعی، مدارای اجتماعی به همت دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی گناباد برگزار و در پایان این همایش از جمعی از فعالان عرصه مدد کاری اجتماعی تقدیر شد.

انتهای پیام/