جمشید پژویان، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در خصوص ادعای دولت مبنی بر اینکه به اقتصاد مقاومتی عمل کرده است، اظهار کرد: دولت فقط ادعای عمل به اقتصاد مقاومتی را دارد و به هیچ‌وجه سیاست‌گذاری‌های ساختاری اصولی دولت به این سمت حرکت نکرده است.

 

رئیس سابق شورای رقابت با تأکید بر اینکه دولت‌ها باید خود را در عمل بیازمایند و نه در ادعا، افزود: دولت‌ها به جای ادعا باید بگویند که این مجموعه سیاست را به کار بردیم و نتیجه سیاست‌ها، این مصادیق موفقیت‌آمیز است و در رهگذر عمل به این سیاست‌ها به این الگوی پیشرفت دست پیدا کرده‌ایم.

 

پژویان با گلایه از اینکه دولت‌ها خود را در شعار محدود کرده‌اند، بیان کرد: باید دولت خود را در عمل عرضه و به اقتصاد مقاومتی عمل کند، هرچند هنوز تعریف دقیقی از اقتصاد مقاومتی ارائه نشده است ولی می‌شود آن را اقتصاد کارآمد نامید.

 

وی در خصوص سیاست‌های اقتصادی مورد نیاز کشور، عنوان کرد: سیاست‌هایی که باید کشور را به سمت اقتصاد کارآمد هدایت کند آشکار است و این سیاست‌ها باید در تک تک اجزاء اقتصاد و تولید دیده شود که در نتیجه این موضوعات باید به رشد اقتصادی برسیم و رشد اقتصادی بدون تولید و بر پایه فروش نفت معنی ندارد.

 

رشد اقتصادی باید بر مبنای تولید باشد و نه فروش نفت

 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی باید بر مبنای تولید باشد و نه فروش نفت، تصریح کرد: رشد اقتصادی با فروش نفت بدین معناست که امروز از فردی 100 تومان پول بگیرم و بعد از یک ماه دوباره همان مقدار را به او باز گردانیم و بگوییم که ما 100 تومان به تو دادیم.

 

رئیس سابق شورای رقابت با اشاره به تبلیغات دولت در خصوص افزایش فروش نفت، خاطرنشان کرد: تولید نفت در تحریم کاهش پیدا کرد و هم‌اکنون به دوران سابق برگشته است، چنانچه به تحریم نگاه کنیم رشد بالا داریم ولی اگر به قبل از تحریم بنگریم تغییری حاصل نشده است.

 

پژویان یاد آور شد: رشد فروش نفت، اقتصادی نیست و اثری در اقتصاد، بخش‌های کشاورزی و صنعت ندارد و به طور کلی فروش نفت رابطه‌ای با بخش اشتغال و رکود ندارد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن اشاره به این مطلب که چنانچه دولت جرأت دارد بگوید در اثر به کار بردن این مجموعه سیاست‌ها، رکود از بین رفته است و باعث رشد صنعت و اقتصاد شده است، ابراز کرد: این که دولت صرفا ادعا کند که به اقتصاد مقاومتی عمل کرده است پایه علمی ندارد؛ چراکه چنانچه یک پیرزن از یک روستا به روستایی دیگر برود و محصولات خانگی خود را ارائه کند هم می‌تواند ادعای عمل به اقتصاد مقاومتی را داشته باشد.

 

اقدام جدی برای عملیاتی ساختن اقتصاد مقاومتی از سوی دولت مشاهده نمیشود

 

پژویان تصریح کرد: طی سال‌های اخیر همه مطلع شدند که وضعیت اقتصاد بسیار نامناسب است و مقام معظم رهبری نیز به این مهم اشراف کامل داشته و تلاش دارند که این وضعیت نامناسب اقتصادی بهبود یابد.

 

وی با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی، به راهکارهای رهبری جهت بهبود اقتصاد اشاره کرد و گفت: متأسفانه هیچ اقدام جدی و ساختاری برای عملیاتی ساختن این راهکارها توسط دولت صورت نگرفته است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: مقام معظم رهبری تأکید بر این کرده‌اند که باید اقتصاد را کارآمد کرد و اسم آن را نیز اقتصاد مقاومتی نامیده‌اند و کارآمدی نیز بدان معناست که اقتصاد کمتر ضربه بخورد.

 

رئیس سابق شورای رقابت با تأکید بر نگاه به ظرفیت‌های داخلی کشور و لزوم توجه دولت به این مهم، اضافه کرد: چنانچه اقتصاد کارآمد شود تولید و صادرات افزایش و صنایع رونق می‌یابند و اشتغال به وجود می‌آید.

 

پژویان نسبت به انتظارت اقتصادی خود از دولت آینده، خاطرنشان کرد: انتظار از دولت آینده این است که یک سری سیاست‌های ساختاری را به کار ببندد، همچنین به جای افرادی که عصرها دور هم چای می‌خورند و سیاست‌گذاری می‌کنند باید کسانی بر مسند امور بنشینند که «اقتصاد» بدانند نه این‌که تنها حرف اقتصادی بزنند.

 

وی در خصوص کارآمدی افرادی که باید با فرآیند انتخابات بر سر کار آیند، بیان کرد: باید افرادی سرکار بیایند که روی اقتصاد ساختاری تسلط دارند و اقتصاد ایران را می‌شناسند، همچنین باید گروهی از این افراد تشکیل شود که سیاست‌گذاری کنند و دولت برنامه آن‌ها را عملیاتی و طبق آنچه شعار داده و مردم رأی دادند، عمل کند.

 

انتهای پیام/