به گزارش  صبح توس؛ مرتضی مرتضوی، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی در گفت‌وگو با طرقبه‌نیوز، در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب نسبت به تحرک اقتصادی با بیان این مطلب که باید موضوعات تولید و اشتغال به عنوان دو اولویت اساسی سال پیش رو در نظر گرفته شود، اظهار کرد: بر این اساس تولید، اشتغال و تحرک باید در بخش‌هایی که در آنها مزیت نسبی داریم صورت گیرد تا هم تولید با ارزش افزوده بالایی فراهم شود و هم اشتغال بهتر و با کیفیت‌تری را مهیا کنیم.

 

وی افزود: از جمله مصادیق تحرک در تولید تمرکز در بخش صنایع دانش بنیان می‌باشد که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است تا ورود و خروج به این صنایع تسهیل شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: زمانی که تفکر انقلابی در تمامی شئون ممکلت حاکم شود، پاسخ‌های دقیق، آگاهانه و متناسب با شرایط کشور به مسائل داده می‌شود؛ اینکه تفکری انقلابی نباشد و بخواهد به مسائل اقتصاد پاسخ دهد، باتوجه به اینکه مسئله لزوما مناسب شرایط کشور نیست قطعا در برخی نظام‌های هماهنگی، اخلال ایجاد می‌شود؛ چراکه رابطه‌ای دقیق میان نظام سیاسی، نظام اقتصادی و نظام فرهنگی برقرار است.

 

وی در همین رابطه افزود: زمانی‌که انقلاب سیاسی در کشوری رخ داده باشد؛ اما این انقلاب در حوزه فرهنگ و اقتصاد کشوری رخ ندهد، آن زمان این جریانات با یکدیگر به صورت هماهنگ حرکت نمی‌کنند و سیستم دچار معضل می‌شود.

 

مرتضوی تصریح کرد: تفکر و روحیه انقلابی به این معناست که متناسب با مسیر و خاستگاهی که قرار است طی شود، نرم افزار و سخت افزار آن نیز مهیا شود و دلیل اینکه در چنین شرایطی بر مدیریت انقلابی تکیه می‌شود این است که در مسیر و برهه سخت و ناهمواری از اقتصاد قرار گرفته‌ایم.

 

وی با بیان این‌که بر اساس سند چشم انداز و افق 1404خودمان را در عرصه اقتصادی به عنوان کشور اول منطقه تعریف کردیم، گفت: هم اکنون علاوه بر این‌که در منطقه رقیبان سرسخت داریم، این رقابت منطقه‌ای تبدیل به رقابت خصمانه شده است.

 

این استاد دانشگاه ضمن تاکید بر این موضوع که از لحاظ بین المللی به مدیران انقلابی نیاز است تا بتواند کشور را به هدف مشخص شده برساند، تصریح کرد: مهم ترین الزام اقتصاد درون زا این است که به توانایی‌های مردم توجه شود و برنامه ریزی برای فعال شدن آنان در مسیر اقتصاد مقاومتی صورت گیرد.

 

حجت الاسلام مرتضوی خاطرنشان کرد: متاسفانه برداشتی که امروزه از «مردم» میشود این است که آن را معادل بخش خصوصی تعریف می‌کنند در صورتی که ظرفیت دیگری به عنوان تعاونی‌ها وجود دارد که طبق سیاست برنامه‌ها قرار بود در بخش اقتصاد سهم آنها به شدت بالا رود.

 

وی افزود: بنابراین توجه به بخش تعاون و سایر حوزههایی که مردم میتوانند در آن مشارکت فعال داشته باشند امری مغفول بوده است و در واقع با سرمایه گذاری خصوصی اشتباه گرفته شده است.

 

مرتضوی با بیان این‌که بخش خصوصی رقیب بخش دولتی است؛ اما زمانی که در مورد امت صحبت میشود نیاز است که تبیین علمی دقیقتری صورت پذریرد، اظهار کرد: مهمترین الزام اقتصاد درون زا این است که بتوان به مردم توجه کرد و تنها روش جلب مشارکت مردم، مشارکت از طریق بخش خصوصی نیست، بلکه باید به ظرفیتهای رها شده این عرصه اهمیت داده شود.

 

انتهای پیام/