محمد خوش‌چهره در گفتگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: در انتخابات معمولاً مشکلاتی بیان می‌شود که مردم با آن درگیر هستند ولی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها این است که گوینده مشکلات ریشه مشکل را به‌خوبی بشناسد زیرا بدون درک مشکل راه‌حل بیان کرد غلط است.

این استاد اقتصاددان افزود: گاهی در بیان مشکلات کاندیداهای انتخاباتی سریعاً سراغ راه‌حل مشکلات می‌روند و دوره کوتاه‌مدتی را بیان می‌کنند درحالی‌که این مسیر پایه علمی ندارد، همان‌طور که در رسانه‌ها دیدیم فردی می‌خواست به هر فرد 1 میلیارد یارانه بدهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در برخی مواقع برخی از مسئولیت‌ها به‌جای جوابگویی مطالبه گر هستند و برخی برای توجیه کار خود به فکر نفی دیگران هستند.

وی خاطرنشان کرد: پس‌ازاینکه ریشه مسائل و مشکلات که عموماً مطالبات مردم است شناخته شد باید اولویت‌بندی انجام شود و اگر تنها یک هدف موردنظر قرار بگیرد این به معنی نداشتن تدبیر، ضعف مدیریتی، از دست رفتن زمان و افزایش مشکلات در بعد دیگری از جامعه است.

خوش‌چهره تأکید کرد: تشخیص اولویت‌ها یکی از اشکالات تصمیم‌گیری در خیلی از سیاست‌گذاری‌ها بوده است و سخنان رهبری در خصوص بیکاری برجسته کردن همین اولویت بوده است زیرا پرداختن به سیاست خارجی علاوه بر مشکلات امنیتی بیکاری را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: اوضاع اقتصادی را نباید آن‌قدر منفی نشان داد که مردم ناامید شوند و مشکلات اقتصادی را جوانان در اسلام ببینند درحالی‌که این مشکلات حاصل از انجام نکردن به دستورات اسلامی است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: اگر یکی کاندید در دوران انتخابات توزیع پول بین مردم را مشی خود برای جذب آرا قرار دهد شرایط ملی را در دوران انتخابات قابل‌تأمل می‌کند، این ریشه‌ای از انحراف‌های ایجادشده است.

خوش‌چهره ادامه داد: خداوند در قرآن فرمان های زیادی نداده است اما مشکل از همین نافرمانی‌ها از خداست، امیرالمؤمنین نیز گفته است مسئولیت امانت خداست.

وی یادآور شد: حضرت شعیب حضرت موسی را قوی و امین دانست و این شاخصی است که در برخی از رئیس‌جمهورها بدون تعادل ابرازشده است برخی قوی بوده‌اند و حال در چند سال گذشته قوی بودن را به مدرک‌گرایی رسید.

این اقتصاددان بیان کرد: زمانی که شما مسئولیت را به فرد قوی و امین ندهید و ملاحظات حزبی یا قبیله‌ای باشد اگر قوی و توانایی پست واگذارشده را نداشته باشد که مجلس هم با ملاحظات رأی اعتماد دهد فساد حاصل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر مناظرات انتخاباتی کنترل‌شده نباشد ممکن است عوارضی برای جامعه داشته باشد که جبران‌ناپذیر باشد و مردم دلسرد شوند، افزود: وضعیت اقتصادی ما مجموعه‌ای از عوارض شناخته‌شده است که کاندیدا بجای کار کارشناسی اظهار می‌کنند من برنامه دارم یک ترفند انتخاباتی است، درحالی‌که برنامه از چند هدف که خود متشکل از درصدی متغیرهای کلان است تعریف می‌شود.

خوش‌چهره عنوان کرد: اگر روش جذب آرا توزیع پول باشد جامعه را به سمت آسیب‌پذیری‌های ناشی از وعدهای مالی کشانده‌ایم.

وی افزود: برخی از روسای جمهور را بازی‌خورده انتخاب سیاست‌های اشتباه می‌دانم، امام خمینی (ره) قانون اساسی را برای جامعه هدف مستضعف عنوان می‌کردند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص علت ضعف در مدیریت اقتصادی دولت‌های مختلف گفت: در 12 سال پیش در سخنرانی یادآور شدم کارمندی که بعد از 30 سال توانایی اداره خود را ندارد، استادی که برای ادامه زندگی باید چند محل تدریس کند و دانش‌آموزی که توانایی استفاده از کلاس کنکور را ندارد مصداق استضعاف است اما برخی دولت‌ها دچار غفلت اگر نگویم جهالت، شده‌اند.