به گزارش خبرنگار صبح توس هادی شایسته، رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز اظهار کرد: از آذرماه 95 در شهرستان اقدامات پیشگیری از آنفولانزای حاد پرندگان مطرح و انجام شد.

 

وی با بیان این‌که اعلام شده کانون بیماری در شهرستان وجود ندارد، افزود: در شهرستان بالغ بر 18 مورد نمونه گیری در واحدهای صنعتی و سنتی صورت گرفته که مورد خاصی از بیماری مشاهده نشده است، بنابراین کلاس‌های آموزشی و اطلاع رسانی برای مرغداران و دهیاران به منظور شناخت بیماری برگزار و گزارشات مردمی و رسمی شبکه بهداشت در این خصوص مورد بررسی قرار گرفته است.

 

سید حسن حسینی فرماندار، طرقبه شاندیز در ادامه گفت: بخشی از جمعیت طیور طرقبه- شاندیز به منظور پیشگیری از احتمال ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان و جلوگیری از لطمات انسانی معدوم سازی شد.

 

وی با اشاره به پرداخت غرامت به خسارت دیدگان از سوی دامپزشکی، افزود: پرونده آنفولانزای مرغی مختومه شده است.


فرماندار طرقبه- شاندیز ضمن تأکید بر استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌ها به منظور پیشگیری از بیماری، گفت: با پایش 70 واحد طیور شهرستان و دو میلیون قطعه انواع ماکیان و طیور نزدیک به 103 هزار قطعه مرغ صنعتی و خانگی به همراه 13 تن تخم مرغ به روش بهداشتی و ایمن، معدوم سازی شده است.

 

وی این میزان معدوم سازی را کمتر از پنج درصد جمعیت طیور طرقبه- شاندیز، اعلام و تصریح کرد: در غربالگری‌های به عمل آمده در یک ماهه اخیر هیچ مورد مشکوکی مشاهده نشده و وضعیت پایداری در حوزه طیور و ماکیان شهرستان برقرار است.

 

گفتنی است مبلغ 500 میلیون ریال در قالب غرامت به تولید کنندگان صنعتی و سنتی از سوی دامپزشکی پرداخت شده است.

انتهای پیام/