علی رضا امین زادگان، کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس با اشاره به تبلیغات و هجمه‌های رسانه‌های غرب علیه شورای نگهبان، گفت: یکی از محوری‌ترین نهادهای انقلاب اسلامی شورای نگهبان است به عبارتی این شورا همانند فیلتری است که براساس مواضع شرعی و قانونی، احراز صلاحیت افراد را در مراحل مختلف انتخابات اعم ریاست جمهوری و مجلس تأیید یا رد می‌کند.

شورای نگهبان مانع شکل گیری انحرافات بسیاری در جریان انقلاب شده است

این کارشناس سیاسی، شورای نگهبان را مانع شکل گیری بسیاری از انحرافات در طول انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: نمونه انحرافاتی که شورای نگهبان مانع شکل گیری آن شد، قانونی بود که صراحتاً شورای نگهبان با مخالفت نسبت به تدوین آن (در مجلس ششم) مانع اتفاقی ناگوار در کشور شد که البته همین امر هجمه‌های سنگین و سر و صداهای زیادی از سوی دولت اصلاحات، برخی آقایان مجلسی و بخشی از مردم علیه شورای نگهبان به راه انداخت تا جایی که رهبری با ورود به قضیه آتش فتنه را فرونشاندند.

 

امین زادگان با اشاره به ضعف قانون اساسی در بحث قانون انتخابات، خاطرنشان شد: شرایط ثبت نام نامزدها برای کاندیداتوری ریاست جمهوری باید تغییر کند؛ چرا که قانون در این خصوص کلی بیان شده و جزئیات در مورد شرایط احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ذکر نشده است به همین دلیل هم ما شاهد صف‌های طولانی و ثبت نام بچه سه ساله تا پیرمرد 90 ساله در انتخابات بودیم.

وی با تأکید بر این‌که باید برای حل این ضعف قانونی چاره‌ای اندیشیده شود، تصریح کرد: دشمن همواره از این ضعف موجود سوء استفاده می‌کند؛ ثبت نام بیش از 1500 نفر در انتخابات زمینه سوء استفاده دشمنان را فراهم می‌کند.

سوء استفاده دشمن از ضعف موجود در قانون انتخابات ریاست جمهوری با طرح فتنه‌های جدید

این کارشناس سیاسی در خصوص مشکلات ایجاد شده در نتیجه بالا بودن آمار ثبت نام نامزدها، اظهار داشت: کم بودن زمان بررسی احراز صلاحیت‌ها از یک سو و بالا بودن آمار ثبت نام کنندگان از سوی دیگر و تلاش شورای نگهبان برای مقابله با هجمه‌ها سبب خواهد شد این شورا جهت بررسی صلاحیت افراد اصلی که قرار است جریان انتخابات را به دست بگیرند وقت کم بیاورد، البته این تاکتیکی است که همواره دشمن به دلیل ضعف قانون از آن بهره می‌گیرد و متأسفانه مسئولین ما هم بی‌تفاوت از کنار آن می‌گذرند.

 

امین زادگان با بیان این‌که رسانه‌های خارجی و هم پیمانان داخلی‌شان از این فضایی ایجاد شده برای ایجاد هجمه علیه شورای نگهبان بهره می‌برند، خاطرنشان کرد: این رسانه‌ها با طرح خواسته مردم در تأیید صلاحیت نامزدها به جای اعمال قانون در این خصوص به دنبال اثرگذاری و جهت دهی به افکار عمومی مطابق خواسته خود هستند به واقع این رسانه‌ها با بهره براری از ضعف قانون انتخابات ریاست جمهوری زمینه شکل گیری هجمه علیه شورای نگهبان و البته نظام را با هدف ایجاد فتنه‌ای جدید فراهم می‌کنند.

اصلاح قانونی که مانع ورود عناصر غیرانقلابی به رأس امور می‌شود


وی با ذکر این مطلب که اصلاح قانون ریاست جمهوری باعث کاهش هجمه‌ها است، تصریح کرد: با اصلاح این قانون و محدود شدن ثبت نام کنندگان دست شورای نگهبان در بررسی احراز صلاحیت‌ها بازتر شده و می‌تواند با بررسی دقیق‌تر، مانع ورد افراد ناکارآمد و غیر انقلابی به عرصه نظام شود و به این طریق فرمایش حضرت امام (ره) که فرمودهاند؛ «نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیافتد»، محقق می‌شود.

این کارشناس سیاسی با تأکید مجدد بر این‌که شورای نگهبان اولین و مؤثرترین فیلتر قانونی برای جلوگیری از ورود عناصر غیر انقلابی به عرصه نظام است، بیان داشت: تضعیف شورای نگهبان به هر دلیلی که صورت بگیرد نهایتاً زمینه ورود و گزینش افراد فاقد صلاحیت پست ریاست جمهوری را فراهم می‌آورد. ما قبلاً هم در این خصوص ضرر دیده‌ایم و آقای بنی صدر نمونه‌اش است، البته در برهه‌های مختلف با تکرار این اتفاق انقلاب دچار چالش و تنش شده است.

 

امین زادگان حمایت از شورای نگهبان و یادآوری وظایف قانونی‌اش را وظیفه نخبگان سیاسی در جامعه دانست و اظهار داشت: در عرصه سیاسی وظیفه نخبگان فرهنگی است که از یک سو افکار عمومی را نسبت به وظایف شورای نگهبان و انقلاب روشن کرده و از جهت دیگر شانتاژبازی‌‌هایی که از طریق عناصر دشمن در داخل یا خارج انجام می‌شود را برای افکار عمومی افشا  کنند به همین جهت هم بارها رهبری معظم فرموده‌اند روشنگری کنید بدون مصداق. البته این اتفاق شدنی است منتها ضعف عوامل انقلابی مثل مجلس و دولت در تصویب این لایحه شرایط امروز را سبب شده است.

ایران دموکرات‌تر از هر کشور مدعی دموکراسی

وی، ارائه لایحه‌ای که محدویت برای ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کند را وظیفه دولت و مجلس دانست و بیان داشت: در همه کشورهای دنیا به خصوص کشورهای پیشرفته و مدعی حقوق بشر، روال به همین شکل است به عنوان نمونه در آمریکا تنها دو نفر نهایتاً برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری توسط احزاب معرفی می‌شوند.

این کارشناس سیاسی با بیان این‌که کشور ما از هر کشور دموکراتی هم دموکراتر است، افزود: همین امر هم باعث شده به هر کسی که به هر دلیلی عقده‌ای از عملکرد دولت، مسئولین انقلاب و یا هر چیز دیگر دارد به خود حق ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را بدهد.


امین زادگان جا انداختن وظایف شورای نگهان در اذهان عمومی را بهترین راه برای مقابله با شانتاژهای بیگانگان دانست و تصریح کرد: با این اتفاق دشمن نخواهد توانست از این قضیه به نفع خود و در راستای خواسته‌های خود فرافکنی کند و بعد روانی جامعه را به بازی بگیرد.

انتهای پیام/