به گزارش خبرنگار صبح توس، سعید رضا جندقیان امروز در همایش ملی «بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی»  در سبزوار با بیان اینکه تخصیص اعتبار و هزینه به تنهایی نمی‌تواند به توسعه روستایی منجر شود، اظهارداشت: برای هزینه اعتبارات باید برنامه ریزی‌های مبتنی بر روستا انجام گیرد.

 

وی با اشاره به این‌که برنامه ریزی برای توسعه هر روستا باید مبتنی بر مزیت‌های موجود در منطقه باشد،  تصریح کرد: برای توسعه از خود روستا برنامه خواهیم گرفت و خودمان در حد مشاوره و هماهنگی بین دستگاهی و تسهیل امور اقدام خواهیم کرد.

 

جندقیان همچنین در ادامه با اشاره  به دیگراقدامات توسعه‌ای در روستاها، بیان داشت: ارائه تسهیلات کم بهره توسط پست بانک و ترغیب بخش خصوصی برای ارائه خدمات گام موثری برای رشد روستاها است.

 

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین با اشاره به تعیین شعار سال با عنوان اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: این انتخاب نشان از نیاز کشور به رویکرد جدید در این عرصه است.

 

در ادامه وحید قربانی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری خراسان رضوی در این همایش با بیان اینکه توجه به مقصد مهاجرت معضلات موجود را حل نخواهد کرد،  تصریح کرد: برای پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و حاشیه نشینی توجه به مبدا مهمترین عامل است.

 

علی لاریجانی طی پیامی به این همایش  با بيان اين‌كه روستاها بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیتی است که اهمیت آن در اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست، گفت: روستایی مظهر خود اتکایی و خودکفایی است و نقش این عزیزان در عرصه‌های مختلف خدمت رسانی به نظام مقدس جمهوری اسلامی بی‌بدیل است.

 

وی ادامه داد: بی شک شناخت دقیق مسائل مربوط به روستاهای ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توسعه و عمران روستایی در چند دهه اخیر همواره یکی از دغدغه‌های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است وآنچه امروزه در مورد توسعه در مناطق روستایی مطرح است، توسعه پایدار روستایی است. 

 

وی در اين پيام هدف اصلی توسعه پایدار، تامین نیازهای اساسی، بهبود و ارتقا سطح زندگی برای همه، حفظ و اداره بهتر اکوسیستم ها و آیندهای امنتر و سعادتمندانه‌ترعنوان کرده و گفته است: در این میان کارآفريني روستايي مي‌تواند راهکاري مناسب براي توانمندسازي و ظرفيت‌سازي در مناطق روستايي، دستيابي به رشد و توسعه اقتصادي با تکيه بر کاهش بيکاري باشد. البته تجربيات ساير کشورها در اين زمينه نشان‌مي‌دهد که تمرکز بر کارآفريني روستايي و افزايش اشتغال بايد در راستاي توسعه همه‌جانبه روستاها اعم از توسعه اجتماعي و فرهنگي رخ‌دهد چراکه رشد و تعالي کارآفريني مستلزم بستري مساعد و مناسب است.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزوده است : بدون تردید با توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکتهای کوچک کارآفرین، روستاییان به کالاها و خدمات مورد نیاز خود دست می‌یابند و این امر تاثیر زیادی در رشد اقتصادی روستاها و کاهش پدیده مهاجرت به شهرها دارد. روستاها نیز همچون شهرها، مملو از فرصت‌های جدید و کشف‌نشده هستند که کشف و بهره‌برداری به‌موقع از این فرصت‌ها و ایجاد کسب‌ وکارهای جدید و رقابت‌پذیر بر مبنای آن، می‌تواند مزایای اقتصادی چشمگیری برای روستاییان به همراه آورد.

 

رئیس مجلس ادامه داده: با توجه به این مهم که رهبر معظم انقلاب نزدیک به یک دهه است که در نامگذاری‌های سالانه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر تولید،‌ اشتغال، کار و اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، خوشحالیم که در روزهای آغازین سال "اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید"، شهر ملک بیداری ، سبزوار کهن و دانشگاه حکیم سبزواری میزبان همایش ملی توسعه مدیریت کارآفرینی روستایی است، همایشی که بنا دارد با نگاهی علمی و موشکافانه به موضوع ایجاد اشتغال و کارآفرینی در روستاهای ایران بپردازد.

 

لاریجانی گفته: بدون تردید برپایی و استمرار چنین رویدادهایی می تواند ضمن معرفی چگونگی ابعاد مختلف توسعه کارآفرینی در محیط روستایی، با ایجاد هم افزایی فکری  و دست یابی به راهکارهای علمی و اجرایی مفید جهت ایجاد کارآفرینی در کشور کمک های موثر و فراوانی بنماید.

 

انتهای پیام/