بهروز باقریان، مدیر جهاد کشاورزی درگز به خبرنگار صبح توس گفت: با گرم شدن هوا عملیات داشت محصولات گندم و جو آغاز شده است و لازم است کشاورزان برای مراقبت از محصولات خود اقداماتی را انجام دهند.

 

وی افزود: بنا به بازدید کارشناسان جهاد کشاورزی، آفت سن گندم در تعدادی از مزارع غلات درگز دیده شد که نشان دهنده اهمیت آغاز مبارزه با این آفت است.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز  علف‌های هرز را یکی دیگر از آسیب‌های مزارع دانست که کشاورزان باید به سم‌پاشی آن مبادرت ورزند.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه امکان ترکیب سم ضد سن و ضد علف وجود دارد و کشاورزان می‌توانند بدون مشکل این دو سم را با یکدیگر مخلوط و در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

 

باقریان در خصوص وضعیت حمله احتمالی ملخ‌ها به مزارع درگز خاطرنشان کرد: کانون‌های احتمالی ملخ در درگز مورد نظارت قرار دارد تا در صورت لزوم کار مبارزه با آنها آغاز شود.

 

وی در خصوص چرایی افزایش این تهدیدات به مزارع، بیان داشت: در گذشته وسعت زمین‌های کشاورزی اندک و مراتع طبیعی زیاد بود که با کم شدن این مراتع طبیعی، حشرات مجبورند برای تغذیه و بقای خود، به زمین‌های زراعی حمله کنند.

 

وی ادامه داد: مبارزه با آفت ملخ وظیفه دولت و مبارزه با آفت سن، وظیفه کشاورزان است.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز در خصوص خرید تضمینی گندم،  گفت: از سال جاری کشاورزان قبل از فروش محصولات به صورت تضمینی، باید آنان را در  مراکز جهاد کشاورزی، جهت ثبت کنند.

انتهای پیام/