سید جلال ابراهیمی در گفت‌وگو با صبح توس در خصوص تظاهرات اخیر در کشور ترکیه، اظهار داشت: بیشتر تظاهرات ترکیه در روزهای اخیر در محلات اروپایی نشین بخصوص شرق این کشور صورت گرفته و علت این‌که تظاهرات در مناطق فقیر نشین ترکیه کم بوده،  وعده‌های دولت به این افراد است.

 

وی تصریح کرد:  اخیراً دولت اردوغان مبلغ 60 هزار لیر را  بدون بهره در اختیار اصناف قرار داده است تا اصناف  بتوانند این قشر از جامعه را راضی نگاه دارد.

 

کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به تحولات اخیر این کشور، افزود: ترکیه روزهای سختی را طی می‌کند روز گذشته رهبر حزب جمهوری خواه رسماً اعلام کرد که حزب خلق این کشور شمشیر را از رو بسته است.

 

شدت اعتراضات در ترکیه پس از رای گیری

 

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در ادامه،  گفت: در ترکیه اعتراضات مردمی  پس از رای گیری علنی نسبت به دولت اردوغان شدت و افزایش یافته است.

 

وی تصریح کرد:  محله به محله در شهر‌های ترکیه احزاب در حال فعالیت هستند، در محلات، گروه‌های مختلف سیاسی در کنار هم زندگی می کنند و با توجه به تحولات اخیر این کشور، احتمال  درگیری بین احزاب وجود دارد.

 

ابراهیمی با اشاره به نقش احزاب در ترکیه گفت: در برخی از مناطق ترکیه بخصوص غرب این کشور بیش از چهار گروه از احزاب وجود دارند که یک عده از آنان طرفدار دولت و ما بقی مخالف هستند.

 

بحران سیاسی به دلیل تعدد احزاب در ترکیه

 

این کارشناس مسائل ترکیه تصریح کرد: دولت اردوغان با تعدد احزاب در ترکیه مواجه  است  و این مساله یک بحران سیاسی خاص در کشور ترکیه محسوب می‌شود.

 

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اشاره‌ای به وضع اقتصاد ترکیه  کرد و ضمن بیان این نکته که معترضینی که به خیابان‌ها آمدند بر اقتصاد این کشور تاثیر گذاشته‌اند، خاطرنشان کرد: به طور مثال قیمت دلار امروز در ترکیه به62/3 رسیده است و  قیمت دلار در مقابل لیر ترکیه نیز با احتمال افزایش همراه خواهد بود.

 

وی با اشاره به اظهار نظرهای نخست وزیر ترکیه در روز گذشته، افزود: با توجه به  شرایط روز گذشته و اعتراضات مردمی،  نخست وزیر این کشور  رسماً وضعیت فوق العاده  در ترکیه  به مدت سه ماه تمدید کرد.

 

 ابراهیمی تصریح کرد: این شرایط  به دلیل نامعلوم بودن اوضاع در ترکیه است؛ درکوتای سال گذشته تعداد زیادی از افراد نظامی، امنیتی و معلمین دستگیر شدند.

 

تبریک ترامپ به اردوغان بمناسبت پیروزی

 

کارشناس مسائل ترکیه  با اشاره به  تبریک رئیس جهمور آمریکا به اردوغان، گفت: ترامپ در سخنرانی روز گذشته خود در واشنگتن به همتای ترکیه‌ای خود به دلیل  پیروزی در رای گیری(همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی)  تبریک گفت.

 

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه،  تصریح کرد: تبریک ترامپ به اردوغان در پیروزی رفراندوم روز گذشته یک نوع بازی سیاسی است.

 

وی با اشاره به شرایط رای گیری در ترکیه،  بیان کرد: افرادی که در ترکیه رای می دهند مشخص هستند؛ چرا که در محله‌ای که زندگی می‌کنند بایستی در ابتدا اسم خود را برای رای گیری در انتخابات  بنویسند سپس در هنگام انتخابات کارت شناسایی خود را جهت رای دادن  نشان دهند و بعد از رای گیری نیز امضا کنند.

 

تاًثیر گولن در جامعه ترکیه

 

ابراهیمی  به نقش فتح الله گولن در ترکیه اشاره کرد و گفت:: فتح الله گولن، رهبرجماعت ترکیه سال‌های زیادی است که در پنسیلوانیای امریکا در یک مزرعه بزرگ زندگی می کند و طرفداران خوبی در ترکیه دارد، گولن تاًثیر زیادی در ترکیه بخصوص بر بازاریان و اصناف این کشور دارد.

 

این کارشناس مسائل ترکیه دررابطه با دوستی اردوغان و گولن در گذشته ابراز داشت: اردوغان در دوران جوانی از دوستان صمیمی فتح الله گولن بود و در زمان تصدی  وی در پست شهرداری از گولن  به عنوان دوست اسلامی  خود یاد می‌کرد.

 

عدم محبوبیت اردوغان در جامعه ترکیه

 

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه به شعارهای روز گذشته مردم در ترکیه اشاره کرد و ادامه داد: شعارهای علنی که روز گذشته در خیابان‌های ترکیه علیه اردوغان توسط مردم  داده شد،  تاکید برعدم محبوبیت اردوغان در جامعه بود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حزب دموکرات خلق در ترکیه و تاثیر آن بر مردم این کشور، بیان داشت: حزب دموکراتیک خلق به رهبری دمکاش در منطقه کردیش مستقر هستند و اکثر مردم این منطقه در زیر چتر حزب دموکرات خلق قرار دارند.

 

ابراهیمی تصریح کرد: در انتخابات مجلس ترکیه، 600 هزار نفر از مردم استانبول به نفع دمکاش برای ریاست جمهوری رای دادند که این نشان دهنده وجود طرفداران خلق در استانبول است.

 

 اروپا قصد تجزیه ترکیه را دارد

 

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به صحبتهای چند روز گذشته رئیس حزب سعادت، گفت: ملااوغلی اعلام کرد 85 درصد واجدین شرایط رای دهندگان شرکت کردند  و تعداد 25 ملیون نفردر انتخابات اخیر ترکیه رای دادند.

 

وی تصریح کرد: عده‌ای می‌خواهند کشور ترکیه را به هرج ومرج بکشانند و قصد تجزیه این کشور را دارند؛ ترکیه امروز در مقابل اروپا قرار گرفته و هدف آنها هم تجزیه کشور ترکیه است.

انتهای پیام/