به گزارش صبح توس؛ روستای پلبند با جمعیتی بالغ‌ بر 25  نفر، یکی از روستاهای پرجمعیت شهرستان باخرز است که در فاصله 25 کیلومتری از مرکز این شهرستان قرار دارد.روستای پلبند تا قبل ازتبدیل باخرز به شهرستان  در سال 1389، از توابع شهرستان تایباد بود که با ارتقاء باخرز به شهرستان، این روستا نیز به شهرستان باخرز الحاق شد.

 

شغل اصلی مردم این روستا دامداری  و کشاورزی است و با توجه به خشک‌سالی‌های چند سال گذشته و افت شدید منابع آب زیرزمینی در منطقه، کم‌آبی به یکی از مهم‌ترین مشکلات این روستا تبدیل‌شده و نارضایتی اهالی آن را در پی داشته است.

 

یکی از اهالی روستای پلبند با گلایه از مشکل کمبود آب در این روستا گفت: افت فشار آب به‌ خصوص همزمان با گرم شدن هوا، طي اين چند سال یکی از معضلات بزرگ روستا بوده که متأسفانه اقدام خاصی برای برطرف شد آن نشده است.

 

وی ادامه داد: چاه آب شرب هردو روستاي پلبند و بهلول‌آباد که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، وارد يك مخزن می‌شود و دقیقاً با شروع فصل بهار و آمدن گوسفندان به روستا و افزایش مصرف بی‌رویه آب شرب، روستا دچار كمبود آب شرب می‌شود و تا مدت‌ها مردم مجبورند با کمبود آب و بعضي روزها با نبود آب سر كنند.

 

یکی دیگر از اهالی این روستا، خرابی پمپ آب چاه‌ها را دلیل بروز این مشکل عنوان کرد و افزود: قبلاً كه زير نظر شهرستان تايباد بوديم به‌ محض  برخورد مشكل،  اداره آب دست‌ به‌ کار شده و به تقويت چاه‌ها می‌پرداخت؛ اما متأسفانه امسال دوباره باوجود اطلاع‌رسانی به مسئولين، تابلو برق يكي از چاه‌ها كه دچار مشكل بوده هنوز درست نشده و مشکل بهار سال‌های گذشته تكرار شده و مردم با کمبود آب روبرو هستند.

 

وی بیان داشت: در صورت ادامه این مشکل تا یک ماه آینده، با شروع ماه مبارك رمضان و گرما، حتي بسیاری  در روستا نمی‌توانند از كولر استفاده کنند به همین دلیل از مسئولین آب و فاضلاب روستایی تقاضا داریم نسبت به حل این مشکل اقدام کنند تا در تابستان با کمبود آب مواجه نشویم.

 

برای پیگیری این موضوع به سراغ رئیس آب و فاضلاب روستایی باخرز رفتیم. مجید بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در خصوص مشکل کمبود آب آشامیدنی در روستاهای پلبند و بهلول‌آباد گفت: در حال حاضر تأمین آب شرب روستاهای پلبند و بهلول‌آباد، با بیش از 1300 مشترک، از محل دو حلقه چاه عمیق با عمق بیش از 200 متر و در قالب یک مجتمع آب‌رسانی انجام می‌گیرد.ولی با توجه به آمار قابل‌توجه دام‌های سبک این دو روستا که حدود 30 هزار رأس است و مبادرت دامداران به تأمین آب موردنیاز دام از محل شبکه آب شرب، این مشکلات رخ داده است که این مسئله اصلاح الگوی مصرف و فرهنگ‌سازی در خصوص مصرف بهینه آب شرب در این روستاها را می‌طلبد.

 

وی گفت: ازآنجا که برابر قانون، شرکت آب و فاضلاب روستایی متولی تأمین آب شرب بوده و از سویی علی‌رغم  پیگیری‌های فراوان، شرکت آب منطقه‌ای مجوزی بابت  برداشت مازاد جهت مصارف غیر شرب به آب و فاضلاب روستایی نمی‌دهد، رعایت موضوع الگوی مجاز  مصرف توسط مشترکین و مدیریت مصرف صحیح جهت عبور از تنش‌های آبی به‌ ویژه در فصل گرم ضروری می‌باشد.

 

بخشی در پایان تاکید کرد: از اهالی این روستاها به‌خصوص دامداران تقاضا داریم در این خصوص همکاری لازم را با ما داشته باشند تا در خصوص تأمین آب شرب روستا دچار مشکل نشویم.

 

انتهای پیام/