به گزارش صبح توس؛ قاطعانه عرض می‌کنیم که با ماهواره مشکل داریم. در سال ۱۳۹۲ جمعی از دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره «شریف‌ست» را دور از چشم ما می‌سازند. ظاهراً دولت به ساخت ماهواره وطنی اعتقادی نداشته‌ اما به روی خودشان و دیگران نمی‌آورده‌اند ولی ما ظاهراً، باطناً و علناً  گفته‌ایم که کلاً و جزئاً از ماهواره خوش‌مان نمی‌آید چون فیلم‌های ضایع‌اش روی اخلاق آدم اثر بدی می‌گذارد.


خلاصه! به محض اینکه از قضیه مطلع شدیم، مخالفت خودمان را با ساخت هر گونه ماهواره ابراز کردیم. احتمالاً دانشجویان برای اینکه مخالفت ما کار دست‌شان ندهد، تصمیم می‌گیرند که هر چه سریع‌تر ماهواره را به فضا پرتاب کنند. دولت مخالفت خود را علنی می‌کند. یحتمل در ذهن‌شان این بوده که وقتی ماهواره روی اخلاق جوانان اثر سوء می‌گذارد، چه فرقی می‌کند که بساط ماهواره را توی خانه و روی پشت‌بام پهن کنیم یا توی فضا؟!


دانشجویان و اساتید شاکی می‌شوند و می‌گویند: «آخر چرا؟!» رئیس حوزه معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری با صلابت هر چه تمام‌تر پاسخ می‌دهند: «این موضوع هیچ ربطی به دانشگاه شریف (اعم از دانشجو، استاد و رئیس‌اش) ندارد.»


قضیه مسکوت ‌ماند لکن ما این بحث ماهواره را رها نکردیم. دست‌مان به دانشجویان «شریف» نمی‌رسید که نصیحت‌شان کنیم ولی به وظیفه خود عمل کرده و چند بار به این همسایه روبه‌رویی تذکر دادیم که آقا، دولت هم مثل ما از ماهواره خوش‌شان نمی‌آید پس تا دولت با شما برخورد نکرده این بساط ماهواره را از روی پشت‌بام‌تان جمع کنید ولی نصایح‌مان در همسایه اثر نکرد. برای مدتی ما، دولت، دانشجویان و همسایه، همگی قضیه ماهواره را مسکوت گذاشتیم تا اینکه رسیدیم به پارسال.


در سال ۱۳۹۵ بالاخره تصمیم گرفته می‌شود که ماهواره را روی سکو بگذارند. همین که آمریکایی‌ها از قضیه خبردار می‌شوند به دولت هشدار می‌دهند. یحتمل منظورشان این بوده که اگر ماهواره برای شما ضرر دارد، خب برای فضا هم ضرر دارد! دولت هم می‌بیند که حرف حساب جواب ندارد لذا ماهواره را از روی سکو بر می‌دارند و به انبار انتقال می‌دهند. ما چون باز هم دست‌مان به دانشجویان «شریف» نمی‌رسید برای چندمین بار رفتیم به این همسایه روبه‌رویی عرض کردیم: آقا ببینید، دولت ماهواره‌شان را به انباری انتقال داده‌اند، شما هم این بساط ماهواره‌تان را از روی پشت‌بام جمع‌آوری کنید ولی باز هم حریف ایشان نشدیم، بالاخره از تکنیک آمریکایی‌ها بهره بردیم، یک هشدار دادیم، بنده‌خدا همسایه ترسید، ماهواره را جمع کردند و مثل ماهواره‌ی «شریف‌ست» به انبار انتقال دادند. الان هر دو ماهواره در حال خاک خوردن هستند.


از آن روز متوجه شدیم، اولین نقطه‌ اشتراک ما با آمریکایی‌ها و دولت را یافته‌ایم، هر سه‌ ما با ماهواره واقعاً مشکل داریم!

محمدرضا فتحی نجفی

انتهای پیام/