مرتضی شیرزور در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ در رابطه با تصویر منتشر شده در فضای مجازی با موضوع تخلیه زبالههای خانگی در مناطق روستایی طرقبه اظهار کرد: تا زمانی که شخص یا اشخاصی که اقدام به این امر کردند شناسایی نشوند،  نمیتوان پرونده قضایی تشکیل داد؛ چنانچه  شخص یا واحد متخلف مشخص باشد برای پیگیری اقدام خواهد شد و پیگیری قضایی تخلفات توسط حفاظت محیط زیست صورت می گیرد.

 

وی افزود: قانون مدیریت پسماند صراحتا اشاره کرده که جمع اوری زباله‌ها  در داخل محدوده مصوب شهری وظیفه شهردایها و داخل طرح‌های هادی روستایی وظیفه دهیاریها و محدوده خارج از آن نیز بر عهده بخشداری است.

 

رئیس حفاظت محیط زیست طرقبه شاندیز گفت: مسئول تمامی کارگروهها با فرمانداری شهرستان است و بر اساس این‌که مستقیما با کدام موضوع در ارتباط است ارگان متولی نیز مشخص خواهد شد، بنابراین دبیر کارگروه مدیریت پسماند شهرستان با حفاظت محیط زیست بوده و موضوعات اجرایی نیز توسط شهرداری، دهیاری و بخشداریها پیگیری میشود.

 

وی با اشاره به انواع آلودگیها از جمله آلودگی آب و هوا، خاک و آبهای زیرزمینی و همچنین انواع پسماندهای زباله از جمله کشاورزی، عادی، پزشکی، تشعشعی و صنعتی افزود: تخلیه زباله صرف نظر از آلودگیهای زیست محیطی، به منظره شهر و روستا آسیب میرساند و برخی زبالهها با توجه به نوع آن، آلودگیهای میکروبی، شیمیایی در پی دارد.

 

شیرزور با بیان این‌که برخورد با متخلفان بر اساس ضوابط قانونی  و به استناد قانون مدیریت پسماند ماده 4، 16، 18 و 20  صورت خواهد گرفت، گفت: خودروهایی که اقدام به تخلیه زباله در مکان نامناسب میکنند در مرحله اول از یک تا 10 هفته خودرو توقیف و جریمهای تا سقف 10 میلیون ریال اعمال میشود و در مرحله دوم جریمه دو برابر و خودرو نیز توقیف میشود و در ادامه برای فرد مرتکب شده بر اساس قانون مجازات اسلامی تا یک سال حبس اعمال خواهد شد.

 

وی افزود: هرکدام از انواع پسماندها متولی خاصی دارد و نظارت بر کلیه این اقدامات و تخلفات با تذکر شفاهی، کتبی و پیگیری قضایی توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام میشود.

 

رئیس حفاظت محیط زیست طرقبه شاندیز تصریح کرد: در طول سال شاهد بیش از 400 پرونده تخلفات در رابطه با دفع غیر بهداشتی زباله، نخالههای ساختمانی و موارد مشابه هستیم که این جرایم منجر به حبس، جریمه نقدی و توقیف خودرو شده است.

 

وی با بیان این‌که قانون و ضوابط محیط زیستی به دهیاریها ابلاغ شده است، گفت: سامانه ارتباطات مردمی 1540 محیط زیست آماده دریافت گزارشات تخلفات منجر به مشکلات زیست محیطی، شکار در حیات وحش، حیوان آزاری و دفع غیربهداشتی زباله می باشد.

انتهای پیام/