ابولفضل عباسی سیوکی، مجموعه دار اشیاء قدیمی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: پس از جمع آوری اشیاء قدیمی و عتیقه با تائیدیه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به برگزاری چندین نمایشگاه مردم شناسی بومی، ملی و بین المللی به نام شهرستان تربت حیدریه در اقصی نقاط کشوراقدام کرده و بسیاری از این اشیاء عتیقه به مردم معرفی شد.

 

وی افزود: بیش از هفت هزار اشیاء قدیمی اعم از لوازم خانگی، ابزار و مشاغل رو به فراموشی استادکاران قرن گذشته شامل مشاغل تجاری،  بنایی، سلمانی، کفاشی، خیاطی، آهنگری و حلاجی، دندان شکنی، کتل دوزی، پشم ریسی و کشاورزی در این گالری به نمایش گذاشته شده است.

 

عباسی همچنین از نگهداری انواع البسه قدیمی در این نمایشگاه خبر داد و گفت: انواع چراغ‌های روشنایی از دوران قبل از پیدایش نفت تا چندسال اخیر و سری کامل لوازم آشپزی از اوایل دوره قاجار تا اواخر دوران پهلوی بخشی دیگر از اشیاء قدمی در این نمایشگاه است.

 

وی اظهار کرد: مجموعه‌ای کمیاب از یراق‌های فولادی دوران قاجار از جمله انواع قفل‌های دست ساز، پیه سوز، اتو زغالی، قپان، زلفی، کوبه‌های فولادی، درب‌های چوبی و بیش از 100 نوع ترازوی آویز قاجاری که در ایران افراد انگشت شماری توانسته‌اند این مجموعه‌ها را فراهم کنند  در یک مجموعه نمایشگاهی در خیابان قائم(عج) برای بازدید علاقمندان دایر شده است.

انتهای پیام/