مظفر جلالی در گفت‌وگو با صبح توس  گفت: اقدامات آبخیزداری در این شهرستان از روستای فرشه تا مرز شهرستان خلیل آباد هم در قسمت پایین دست کوه و هم در بالادست انجام شده است.

 

وی افزود: در بارندگی‌هایی که در چند ماهه اخیر در کاشمر رخ داده است و در برخی موارد سیل آسا هم بود، شاهد بودیم که با توجه به اجرای پروژه‌های آبخیزداری، خوشبختانه هیچ خطری این شهرستان را تهدید نکرد.

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر ادامه داد: نتیجه طرح‌های آبخیزداری که در کاشمر اجرا شده است علاوه بر امنیت و کاهش نگرانی از خطر سیل، تجمیع آب‌های بارندگی و تزریق آن به سفره‌های زیرزمینی و در نتیجه افزایش منابع آب در بخش کشاورزی را در بر داشته است.

 

وی خاطرنشان کرد: در بخش شهری نیز علی رغم آن‌که در گذشته قسمت‌های مهمی از شهر از جمله اطراف دانشگاه‌ها، منطقه حسین آباد، خیابان قائم، 46 متری و نیز مسیر روستای مغان در معرض آبگرفتگی و سیل بود با اجرای طرح‌های آّبخیزداری و تجمیع آب‌های بارندگی علاوه بر رفع این خطر، منابع آب شرب مورد نیاز شهرستان نیز تقویت شده است به گونهای که به اذعان آبفای شهری کاشمر، منابع آبی مورد نیاز این شهرستان در یک افق 30 ساله با همین روند افزایش جمعیت تأمین شده و جای نگرانی نیست که اینها ثمره اجرای طرحهای آبخیزداری است.

 

جلالی در پایان خاطرنشان کرد: در بحث تأمین آب شرب، مهم‌ترین و بهترین گزینه برای کاشمر همین هم افزایی و همکاری منابع طبیعی با آبفای شهری بود به گونهای که هم اکنون با اجرای طرحهای آبخیزداری میتوانیم بگوییم که آب شرب مورد نیاز کاشمر در حدود سه الی چهار ماه در سال به طور مستقیم از آب باران تأمین میشود و حفر 13 حلقه چاه عمیق برای تأمین آب شرب کاشمر با توجه به بافت خاک منطقه گواه این مطلب است.

 

انتهای پیام/