به گزارش صبح توس؛ بجستان-  پیش از ظهر امروز نشست اعضای ستاد ساماندهی امور جوانان بجستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، محمد سلمانیان، رئیس ورزش و جوانان بجستان در ابتدای این نشست و بعد از ارائه گزارش برنامه‌های سال 95 اظهار کرد: سال گذشته این ستاد پنج نشست داشت که طبق دستورالعمل در سال جاری باید این نشست‌ها به 10 برسد، همچنین 20 کمیته زیرمجموعه شکل بگیرد و در راستای مصوب کردن و اجرایی کردن مصوبات تسهیل در امور جوانان اقدامات لازم صورت گیرد.


دبیر این نشست تصریح کرد: با توجه به شعار سال که توسط مقام رهبری به نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نام‌گذاری شد این مسئله محوریت اصلی این نشست‌ها خواهد بود.

 

در ادامه حسین ابراهیمی کردیانی فرماندار بجستان ضمن انتقاد از رویکرد این نشست اظهار کرد: این نشست اصلاً مورد قبول نیست و این نکته را قبلاً هم اعلام کردم، اعضای این نشست باید در قالب شورای سیاست‌گذاری دورهم جمع شوند و نشست ساماندهی امور جوانان باید توسط خود جوانان اداره شود، زیرا جوانان بهتر می‌توانند مشکلات خود را منعکس و برنامه‌ریزی مؤثرتری داشته باشند ما نباید سخنگوی جوانان باشیم، جوانان باید برای ما از مشکلات، نواقص و راهکارها بگویند؛ و در همین راستا قبل از سال به کلیه ادارات گفتیم نماینده جوان خود را معرفی کنند و چنانچه کارمند جوان ندارند،  فردی خارج از اداره را معرفی کنند؛ اما فقط آموزش‌وپرورش نیرو معرفی کرد.

 

وی ضمن تقدیر از رئیس اداره ورزش و جوانان ادامه داد: رئیس اداره ورزش و جوانان  شهرستان فعالیتهای خوبی در حوزه ورزش جوانان انجام دادند ولی جوانان فقط در ورزش نیازمند توجه نیستند؛ باید در همه حوزه‌های مرتبط با جوانان فعال شد، امسال مزین شد به نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، نکته  قابل‌ توجه این شعار بحث اشتغال است که از دغدغه به‌ حق جوانان این شهرستان و کشور است و ما نیز باید در این راستا تمام تلاش خودمان را بکار گیریم.

 

ابراهیمی بیان کرد: این جریان باید تغییر کند، از تکرار مکررات پرهیز و از ظرفیت دانشگاه‌ها در راستای شناسایی نیازهای جوانان و راهکارهای برطرف کردن آن استفاده کنیم.

 

فرماندار بجستان در پایان خاطرنشان کرد: دستورالعمل اداره ورزش و جوانان باید در اختیار تمامی ادارات قرار بگیرد و خوب مطالعه شود تا هر اداره در راستای وظیفه خودش در این نشست‌ها صحبت کند.

 

در ادامه  محمد حسینی، جانشین سپاه بجستان ضمن اشاره به فعالیت‌های مجموعه سپاه  در جهت اشتغال‌زایی، اظهار کرد: سپاه بجستان با احداث پنج سالن ورزشی در شهرستان زمینه مناسب برای تأمین اوقات فراغت و ورزش جوانان فراهم کرده است، همچنین برگزاری اردوهای سیاحتی، زیارتی و همچنین حلقات صالحین از حرکات تأثیرگذار و فرهنگی برای به جوانان است.

حسینی ضمن اشاره به ظرفیت بالقوه جوانان خاطرنشان کرد: مجموعه سپاه بجستان با استفاده از ظرفیت جوانان انقلابی و مخلص، در قالب اردوهای جهادی و در راستای محرومیت‌زدایی خدمات شایانی در روستاها ارائه کرد، همچنین اکران فیلم نیز از خدمات و فعالیت سپاه بجستان در راستای پر کردن اوقات فراغت سالم برای جوانان این شهر بود.

 

جانشین سپاه بجستان از فعالیت بسیج در مساجد گفت و گفت: بسیج و سپاه به دنبال رویکرد مسجد محوری هستند تا با حضور جوانان در مساجد و ارائه برنامه‌های فرهنگی اسلامی زمینه توسعه سبک زندگی اسلامی در جامعه و بالأخص جوانان را فراهم کنیم؛  در همین راستا مسجدها را درجه‌بندی و مسجد الگو معرفی و کمک اعتباری هم برای مساجد با درجه‌یک و دو در نظر گرفته خواهد شد.

 

سید مهدی مرجانی رئیس شورای شهر بجستان ضمن اشاره به مشکل اشتغال جوانان، به نبود امکانات در منطقه ایزدی بجستان پرداخت و اظهار کرد: نیاز به یک بخشنامه بین شهرستانی است تا روند مجوزگیری‌های مشاغل کوچک تسریع پیدا کند که این خود زمینه‌ای برای اشتغال‌زایی می‌شود و رفع موانع همچون آب و برق منطقه ایزدی بجستان می‌تواند زمینه اشتغال چندین نفر را فراهم کند.


احمدی، رئیس فنی و حرفه‌ای بجستان سخنران دیگری بود که گزارش اجمالی از عملکرد خود در حوزه جوانان سال 95 ارائه کرد و گفت: بیش از 1120 نفر در مرکز بجستان آموزش دیدند که از این مقدار 80 درصد جوانان بودند؛ ما در سال 96 همچون سال‌های گذشته توسعه آموزش خود را در راستای توانمندسازی جوانان ادامه خواهیم داد تا با ایجاد تخصص، زمینه اشتغال را به وجود آوریم.

 

انتهای پیام/