به گزارش صبح توس؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، سید محمد حسین میردهقان در همایش چشم‌انداز و برنامه‌های حوزه بین‌الملل وزارت بهداشت در کلان منطقه‌های علوم پزشکی کشور گفت: سالانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار گردشگر سلامت در ایران ‌پذیرش می‌شوند که این رقم باید به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در سال افزایش یابد.

وی افزود: بیشترین گردشگران سلامت در ایران بین سنین ۴۵ تا ۶۵ سال قرار دارند، در این میان، زنان بیشترین میزان را به خود اختصاص دادند.

مدیرکل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه گردشگران سلامت در ایران بیشتر از کشورهای همجوار مراجعه می کنند، بیان کرد: براساس،  بررسی‌ها، ۶۵ درصد گردشگران سلامت ایران، بیمه نیستند که این موضوع چالش جدی به شمار می‌رود.

میردهقان، با اشاره به اینکه گردشگری سلامت به سه بخش پزشکی، طبیعت درمانی و استفاده از جاذبه‌های طبیعی تقسیم‌بندی می‌شود اضافه کرد: امروز همه کشورهای جهان به گردشگری سلامت توجه دارند‌، در ایران این موضوع می‌تواند به‌عنوان استراتژی ملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، منبع مهم برای ارزآوری، بازوی امنیت ملی کشور، تعمیق نفوذ فرهنگی و دیپلماسی عمومی مطرح باشد.

وی متذکر شد: سرمایه‌گذاری در عرصه سلامت سومین سرمایه گذاری در عرصه جهانی است، بنابراین، بخش خصوصی و دولت‌ها در کشورهای مختلف توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری سلامت دارند.

مدیرکل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: از سوی دیگر گردشگری ۹ درصد تولید ناخالص داخلی،  8 درصد اشتغال و 6 درصد صادرات جهانی در کشورهای در حال توسعه را به خود اختصاص داده است.
میردهقان گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه، قرار است، درآمد کشور از بابت گردشگری سلامت به دو تا 2.5 میلیارد دلار افزایش یابد و ۳۰ درصد از مصارف ارزی از گردشگری سلامت تامین شود که اکنون دراین زمینه پیشرفت چندانی نداشته‌ایم.
وی افزود: هزینه هر گردشگر پزشکی بین 3هزار و ۶۰۰ تا 7 هزار و ۶۰۰ دلار بوده، اما تاکنون، این پول در اختیار حوزه سلامت قرار نمی‌گرفت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بسیار ایران در حوزه گردشگری سلامت افزود: ایران در زمینه جاذبه‌های طبیعی، رتبه پنجم جهان، در تولید علم پزشکی رتبه ۱۷ جهان و رتبه اول خاورمیانه را دارد.

مدیرکل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ارتقای خدمات کیفی، ساخت داروهای نوترکیب، فناوری نانو و داروهای بیوتکنولوژی، دستیابی به درمان از طریق سلولهای بنیادی و وجود پزشکان متبحر و مجرب را از قابلیت‌های کنونی ایران در حوزه گردشگری سلامت است.

میردهقان متذکر شد: متأسفانه از این ظرفیت‌های بسیار در حوزه گردشگری سلامت به خوبی استفاده نکردیم، این در حالی است که رقبای ما در این زمینه گوی سبقت را ربوده اند.

وی رقبای اصلی ایران در زمینه گردشگری سلامت را شامل هندوستان، ترکیه، سنگاپور، امارات، مصر، اردن، تایلند، فیلیپین و چین عنوان کرد و گفت: نامشخص بودن قیمت خدمات، مشکل تبادلات مالی و انتقال ارز و فقدان پوشش بیمه‌ای از جمله مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات گردشگری سلامت به شمار می‌روند.

مدیرکل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: در این خصوص، باید بازارهای هدف شناسایی شوند و خدمات به صورت بسته بندی مشخص، ارائه گردند.

انتهای پیام/