به گزارش صبح توس؛ فاطمه غیور، عضو شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار گوهرشادنیوز، با اشاره به ضرورت حضور زنان در سیاستهای شهری اظهار داشت: از آنجایی که زنان به عنوان نیمی یا در بسیاری موارد بییشتر از50 درصد از جمعیت یک شهر،  در معرض استفاده از خدمات و امکاناتی هستند  که در حوزه شهری توسط شهرداریها ارائه میشود، لازم است خودشان به عنوان تصمیم گیرنده، نوع و مدل امکانات در رأس سیاست گذاریهای شهر حضور داشته باشند.

 

حضور زنان در مدیریت شهری ضروری است

 

این عضو شورای شهر حضور زنان در سیاست گذاریهای شهری را ضروری دانست و بیان داشت: حضور زنان در شورای شهر به عنوان یک مرکز تصمیم گیری میتواند در این خصوص راهگشا باشد، چرا که زنان به نیازها و ویژگیهای جسمی و روحی خودشان بیشتر آگاه هستند و بهتر میتوانند در خصوص مدیریت شهری به نفع خانمها تصمیم گیری کنند.

 

وی حضور بیشتر زنان در شورای شهر را با اهمیت توصیف کرد و گفت: زنان  میتوانند با حضور پرنگ تر و نگاه ریز بینانه تر خود مشکلات و نیازهای موجود در حوزه شهری را بررسی و راه حل درست‌تری در این خصوص ارائه دهند از این جهت لازم است بانوانی که تجربه و صلاحت لازم را دارند برای حضور پررنگ تر در شورای شهر، تلاش کرده و با مردان رقابت کنند.

 

باید نیازها و ویژگیهای زنانه در مدیریت شهری دیده شود

 

این کارشناس امور زنان با بیان این‌که موضوع زنان در حوزه شهری قابل تفکیک از مردان نیست، در خصوص بودجه بندی خدمات شهری، تصریح کرد: متاسفانه هیچ بودجه بندی مستقلی در حوزه ارائه خدمات شهری ویژه بانوان وجود ندارد،  به واقع زنان و مردان از بخشهای مختلف خدمات و امکانات ارائه شده به صورت مشترک بهره مند می‌شوند از این رو نمیتوان بودجه بندی مستقلی برای آنان در نظر گرفت.

 

غیور ادامه داد: به عنوان مثال؛ در حوزه حمل و نقل هم زنان و هم مردان به نسبت تقریباً مساوی از خدمات ارائه شده بهره مند میشوند، البته این قضیه در حوزههای دیگر از جمله بخشهای مختلف رفاهی، تفریحی و غیره نیز به همین شکل است.

 

این عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه نیمی یا حتی نیمی بیشتر از ساکنان شهرها را زنان تشکیل میدهند، ادامه داد: به همین دلیل باید ویژگیها و نیازهای آن‌ها در مدل و نوع ارائه خدمات شهری در نظر گرفته شود به عبارتی در زمان تصمیم گیری برای اجرای پروژه یا طرحی، باید رفاه خانم ها لحاظ شود تا بعد از اجرای پروژه، آن‌ها بتوانند به بهترین نحو از آن بهره برداری کنند.

 

ضرورت دیده شدن مسائل اعتقادی و ارزشی در مدیریت شهری

 

وی با اشاره به پیامدهای دیده نشده  نیازهای زنان در مدیریت شهری، اظهار داشت: زنان به خاطر ویژگیهای جسمی و فیزیکی که دارند نیازمند یکسری امکاناتی هستند که آقایان از آنها مستثنی میباشند به عنوان مثال وقتی میخواهیم جدول گذاری در خیابانی انجام دهیم چنانچه یک متری یا دومتری باشد ممکن است یک آقا بتواند از آن عبور کند ولی خانم با توجه به ظرافت زنانه‌اش و همچنین همراه داشتن یک کودک نمیتواند از آن عبور کنند.

 

این عضو شورای شهر ادامه داد: به همین دلیل باید نگاه ویژهای در این خصوص انجام شود تا زنان به عنوان بخش اعظم استفاده کنندگان خدمات شهری دچار سختی و مشکلی نشوند.

 

غیور در ادامه خاطر نشان کرد: سوا از مسائل جسمانی، مسائل اعتقادی و ارزشی هم باید در مدیریت شهری در نظر گرفته شود تا زنان مورد آسیب قرار نگیرند به عنوان  مثال؛ در حوزه حمل و نقل شهری باید بخشهایی اختصاصی برای خانمها در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند با آرامش و راحتی یک سفر درون شهری داشته باشند.

 

شهرداری موظف به انجام تصمیمات شورای شهر است

 

وی با اشاره به اهمیت پر کردن اوقات فراغت خانمها، تصریح کرد: یکی از ارگان‌هایی که وظیفه فراهم  کردم اسباب و لوازم این نیاز خانمها را دارد، شهرداری است که باید برنامه ریزی و هدف مندی آن در شورای شهر و توسط اعضای آن صورت گیرد.

 

این عضو شورای شهر مشهد در پایان بخش سخنان خود ابراز داشت: در مدیریت شهری باید محلها، مکانها و برنامههای لازم برای گذاران اوقات فراغت خانمها در نظر گرفته شود؛ اختصاص پارکهای ویژه بانوان، برگزار کلاسهای مختلف هنری و عملی، اردوهای تفریحی زیارتی و غیره میتواند در این زمینه راهگشا باشد به همین جهت هم ضروری است در حوزه شهری به این قضیه و جایگاه زنان در برنامه ریزی شهری توجه شود.

 

انتهای پیام/