به گزارش صبح توس؛ حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار تابان تربت، اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات تولید داخلی مالیات بر ارزش افزوده‌ای است که طی 10 سال گذشته قرار بود با ایجاد ساختار مناسب از مصرف کنندگان دریافت شود؛ اما هنوز این هزینه اضافی بر دوش تولید کنندگان سنگینی میکند.

 

وی از بانک‌ها و سرمایه در گردش موسسات مالی به عنوان دومین عامل رکود در بازار تولید داخلی یاد کرد و افزود: با توجه به نیاز کارخانجات و واحدهای تولیدی خرد و کلان به تسهیلات بانکی، نرخ بالای سود بانکی بلای جان تولید شده و توان رقابت را در بازارهای داخلی از تولید کننده گرفته است.

 

نماینده مردم نیشابور در مجلس بیان کرد: از سوی دیگر بیمه‌ها زمانی را برای تولید کننده قائل نیستند و برخی مفاد تشویقی در طول سال هم ثمری برای تولید کننده ندارد، از طرفی بازار فروش محصولات داخلی نیز دچار رکود شده و بسیاری از مدیران در واحدهای تولیدی بخاطر مالیات و مشکل بیمهها به تعدیل نیرو روی میآورند.

 

بازار صادراتی چند صد میلیونی منطقه فرصت مناسبی برای خروج از رکود

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان داشت: بازار چند صد میلیونی منطقه فرصت مناسبی برای خروج از رکود اقتصادی و ایجاد تولید و اشتغال در کشور محسوب میشود تا چنانچه محصولات مرغوب با مشکل تقاضا در کشور روبرو شد بتوان از طریق صادرات سود مورد نظر به واحدهای تولیدی را برگرداند.

 

وی اظهار کرد: در حال حاضر 80 درصد اقتصاد کشور دولتی است و هر زمان این اقتصاد دچار تزلزل شود همه ابعاد کشور را در بر میگیرد،بنابراین باید طبق اصل 44 بخشهای نیمه دولتی و برخی دولتیها به بخش خصوصی واگذار شود تا اقتصاد کشور از این وضعیت نجات یابد.

 

قاچاق و واردات کالا ترمز تولید کنندگان را کشیده است

 

وی قاچاق کالا را دیگر معضل بخش تولید و اقتصاد عنوان کرد و گفت: قاچاق 15 هزار میلیارد دلاری کالا، بلای جان تولید کنندگان شده، به طوری‌که به ازای هر یک میلیارد دلار، هزاران فرصت شغلی از بین میرود و این طلبد تا همه سازمانها و ارگانهای دولتی برای مبارزه با این پدیده عزم جدی داشته باشند.

 

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: واردات بی رویه کالا باید کنترل شود و از ورود کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید میشود امتناع و یا تعرفه آن را بالا ببریم تا ضمن تقویت بخش تولید وارده کننده را مجاب به تجارت با تولید داخلی کنیم.

 

وی ارتقاء سطح تولید داخلی توسط تولید کنندگان و تبیین فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی را از دیگر عوامل موثر در بخش تولید و اشتغال عنوان کرد.

 

انتهای پیام/