فرامرز میرزایی در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: با یک شرکت تحقیق و توسعه کار را شروع کردیم و خوشبختانه با اعتمادی که یک شرکت اسپانیایی به محصولات ما داشت یک شرکت دوملیتی را ثبت کردیم و با واردات مواد اولیه به‌ صورت مستقیم محصولات بهبوددهنده را به کارخانه‌های کیک و کلوچه ارائه می‌دهیم.

 

مدیرعامل یک شرکت صنایع غذایی افزود: بعضاً مواد اولیه‌ای که از گمرک وارد می‌شود با محتوا و بسته‌بندی غیر همسانی هستند که بازاری را به هم می‌ریزند.

 

وی ادامه داد: کشورهای چین و مالزی به روشی استادانه کالاهای خود را با برچسب ماده اولیه‌ که تعرفه پایین‌تری دارند، ارسال می‌کنند و با توجه به این‌که در کشور ما تسلط و تجهیزات تشخیص مناسبی برای کنترل محصولات وجود ندارد، این کالاها به راحتی وارد می‌شود.

 

قاچاق مواد اولیه با برچسب‌های تقلب از مبادی قانونی!

 

وی با اشاره به این موضوع که قاچاق مواد اولیه با برچسب‌های تقلبی و از مبادی قانونی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: مواردی وجود داشته است که یک فعال صنعت ژل کیک، که نمایندگی سوئد را گرفته بود مواد بی‌کیفیتی را در پاکستان تولید و با بسته‌بندی شرکت سوئدی در بازار به فروش می‌رساند و در حقیقت با مجوز دو تن ماده صدها تن در بازار، جنس تقلبی فروخته است.

 

این کارشناس مواد غذایی با اشاره به این مطلب که در این شرایط مشتری از برچسب‌های خارجی و تقلبی مطلع نیست و اداره نظارت هم سازوکاری برای کنترل این واردات یا قاچاق ندارد، گفت: همچنان که در حوزه لباس برچسب تقلبی وجود داشت، اکنون در مواد اولیه صنعتی هم این فرایند باب شده است.

 

وی یادآور شد: سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در ایران همان‌طور که رهبری در ابتدای سال اعلام کردند مشکل است؛ اما ما مسئله سرمایه‌گذاری را با کمک شرکت واسطی به‌عنوان نماینده شرکت خارجی حل کردیم.

 

وی بابیان این‌که به نسبت شعار سال عمل از دستگاه‌های اجرای را می‌خواهیم، افزود: از سازمان صنایع و معادن انتظار می‌رود سود تسهیلات را برای صنایعی که امروز دوران رکود را تجربه می‌کنند، کاهش دهد.

 

وی با انتقاد از روندهای گمرکی، عنوان کرد: زمانی که یک شرکت با جلب اعتماد یک شرکت مطرح دنیا محصولی بین‌المللی را تولید می‌کند، چرا باید محصولات مشابه از سوئد و ترکیه وارد شود به‌این‌علت که قوانین گمرک تغییر نکرده‌اند؟.

 

این تولیدکننده صنایع غذایی افزود: امروز در صنعت شیرینی و شکلات، محصولاتی  باکیفیت بسیار بالا تولید می‌شود؛ اما در مغازه‌ها و مراکز فروش اجناس با بسته‌بندی خارجی به سبب فرهنگ‌سازی اشتباه بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: چنانچه دولت جلوی واردات و قاچاق محصولاتی که مشابه داخلی باکیفیت یکسان دارند را بگیرد بیشتر از اعطای تسهیلات می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند، زیرا سهم بازار اجناس داخلی در اختیار یک تولیدکننده داخلی قرار می‌گیرد.

 

سودای دلالان در نوسانات ارز و غیبت شرکت بازرگانی قدرتمند

 

میرزایی با اشاره به نوسانات قیمت ارز و تأثیر بر قیمت‌های عرصه محصولات غذایی،  بیان کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت در بازار محصولات غذایی این است که منبع ثابتی برای تأمین مواد اولیه وجود ندارد و عمدتاً مواد اولیه از واسطه‌ها و دلال‌ها تأمین می‌شوند.

 

وی با بیان این نکته که در مشهد یک شرکت بازرگانی قوی وجود ندارد و عمدتاً بازرگانی به شکل فروشگاهی و سنتی اداره می‌شود، ادامه داد: زمانی که شوکی در قیمت دلار رخ می‌دهد و یک قانونی در گمرک تغییر می‌کند،  فرد تاجر تصمیم می‌گیرد باقیمت دلخواه خود مواد اولیه را گران‌تر بفروشد.

 

وی به راهکارهای کاهش نوسان مواد اولیه اشاره کرد و  افزود: چنانچه شرکت‌های تولیدکننده بتوانند مستقیماً با شرکت‌های اصلی ارتباط برقرار کنند، افزایش قیمت چندانی نخواهند داشت، زیرا اکثر افزایش قیمت‌ها از مواد اولیه خارجی حاصل می‌شود.

 

میرزایی خاطرنشان کرد: وقتی با یک منبع اولیه مذاکره می‌کنید حاضر می‌شود برای مدتی قیمت‌های مواد اولیه را به‌عنوان خدمات پس از فروش به قیمت قبلیعرضه کند؛ اما واسطه‌ها چنین رفتاری را ندارند.

 

ارزش‌افزوده تنها به مصرف‌کننده تحمیل می‌شود

میرزای در خصوص مالیات بر ارزش‌افزوده،  گفت: همراه با مالیات‌های سنگینی که به صنایع اعمال‌شده است بسیاری از صنایع،  فروش غیررسمی دارند؛ اما در بخش رسمی شرکت تأمین‌کننده از تولیدکننده می‌گیرد و پول دست‌به‌دست می‌شود درحالی‌که ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نشده است.

 

وی افزود: مالیات بر ارزش‌افزوده در صنایع تنها مبلغی را می‌چرخانند بدون این‌که ارزش‌افزوده‌ای ایجادشده باشد و سودی برای تأمین و تولیدکننده ندارد.

 

این تولیدکننده و فعال صنایع غذایی،  ضمن بیان این موضوع که به‌طورمعمول مالیات بر ارزش‌افزوده از یک ماشین چند بار دریافت می‌شود بدون این‌که ارزش‌افزوده‌ای ایجادشده باشد، تاکید کرد: مالیات بر ارزش‌افزوده با فرایند فعلی تنها باعث افزایش قیمت فروش می‌شود که مصرف‌کننده باید همه آن را بپردازد.

 

فرایند ارزیابی صنایع دانش‌بنیان صنایع غذایی، غیرعلمی است

 

میرزایی  به مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان مواد غذایی اشاره کرد و  گفت: شرکت ما دارای مزیت اختراع و ثبت به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان را داشت و برای طی کردن مراحل دانش‌بنیانی  مدارک و استنادات لازم را ارائه دادیم؛ اما ارزیاب‌هایی را معرفی کردند از حداقل دانش ارزیابی برخوردار نبودند.

 

این متخصص شرکت تحقیق و توسعه مواد غذایی، ادامه داد: چناانچه دولت بتواند شرکت‌های دانش‌بنیان نو پا را با قوانین و ارزیاب‌های متخصص حمایت کند، بهترین کار را انجام داده ولی متأسفانه روند بررسی‌ها دارای اشکال است و احساس می‌شود غرض‌ورزی‌هایی دخیل است.

 

وی خاطرنشان کرد: برخی شرکت‌های که دانش‌بنیان شناخته‌شده‌اند درواقع در سطح «تکنولوژی برتر» نیستند و معلوم نیست با چه سازوکاری به این عنوان دست‌یافته‌اند.

 

وی در ادامه  به سود بالای تسهیلات بانکی اشاره و این مسئله را یکی از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان دانست و ابراز داشت: تسهیلات بانکی می‌تواند در بخش سرمایه در گردش کمک کند و در بخش خرید دین نیز کمک‌حال شرکت دانش‌بنیان باشد؛ اما این تسهیلات نیز دارای شرایط دشواری است و یا سود بالایی را لازم دارد.

 

وی با اشاره به این موضوع که تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تنها از آن شرکت‌های دانش بنیان است  با انتقاد از فرایند تعیین شرکت‌های دانش بینان، تصریح کرد: بیش از دو ماه برای ثبت در شرکت‌های دانش‌بنیان معطل شده‌ایم و در نهایت دلایلی همچون بودن محصول مشابه و یا تولیدات خارجی منجر به رد درخواست ما شد.

 

وی در خصوص افزایش قیمت محصولات غذایی نیز عنوان کرد: با توجه به این‌که درداخل کشور افزایش قیمت محصولات غذایی اعلام‌شده است برای سه سال افزایش قیمت نخواهیم داشت زیرا قرارداد ما با طرف خارجی مستلزم ثبات قیمت است.

انتهای پیام/