به گزارش صبح توس؛ حسن مدرس مقدم در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار صبح بردسکن، ضمن تبریک سال جدید حول محور ارتباط بین فرهنگ و اقتصاد اظهار داشت: مجموعه‌ پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هر چه که فرد به عنوان عضوی از جامعه از جامعهٔ خویش فرا می‌گیرد فرهنگ است که از آن مردم است و به وسیلۀ آموزش به نسلهای بعدی منتقل می‌شود.

 

رئیس ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی بردسکن گفت: فرهنگ کار در واقع ترکیبی از دو واژۀ جداگانۀ «فرهنگ» و «کار» است و در واقع  «فرهنگ» یک ساختار است که ضامن بقای کار و برای پیشرفت یک کشور اجتناب ناپذیر است و از دید هر شخص آگاهی پوشیده نیست که ارتباط مستقیمی بین فرهنگ و رشد اقتصادی وجود دارد.

 

وی بیان داشت: ضامن اجرای کار و یک فعالیت خاص در هر حوزه‌ای فرهنگ است و اگر قرار است از صحیح انجام شدن کاری مطمئن شویم باید به حوزۀ فرهنگ در آن رابطه توجه کنیم چرا که همواره موتور متحرکه کار اقتصادی، فرهنگ کار بوده است.

 

مدرس مقدم ابراز کرد: همۀ ما می‌دانیم که بازار و اقتصاد کار در دوران قدیم و در زمانی که تکنولوژی پیشرفتی نداشته است بسیار محدود بوده است اما مردم کار می‌کردند، درآمد داشتند؛ بخاطر اینکه فرهنگ کار نهادینه بوده و مردم اهل کار بودند اما در حال حاضر با این همه ظرفیت متفاوت و متنوع در حوزۀ اقتصاد متأسفانه ما از عاملی به نام بیکاری داریم رنج می‌بریم.

 

وی ادامه داد: در بعضی از کشورهای جهان مثل کشور چین با وجود جمعیت فوق‌العاده زیاد مشکل کمبود نیروی کار دارند برای چی؟ علت چیست؟! برای اینکه فرهنگ کار در آنجا نهادینه شده است؛ با وجود اینکه «کار» در فرهنگ و تعالیم اسلامی از جایگاه والایی برخوردار است تا آنجایی که از کار به عنوان عبادت نام برده شده  ولی در ذهن و روان جامعۀ ما خیلی زیاد جایگاه ارزشی ندارد و یک مثل معروفی است که متأسفانه بعضی می‌گویند کار مال تراکتور است.

 

رئیس ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی بردسکن با بیان اینکه امروز تولید ثروت یک ارزش است و با ثروت‌اندوزی متفاوت بیان داشت: متأسفانه در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کار در جامعه زیاد کار نکردیم لذا اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی ما یک زیر ساخت درست داشته باشد اول باید در حوزۀ «فرهنگ کار» خوب کار کنیم تا در اذهان مردم بویژه جوانانمان به عنوان یک امر مقدس نهادینه شود.

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با تأثیرگذاری فرهنگ بر سرعت‌بخشی روند پیشرفت اقتصاد کشور گفت: همانطور که ذکر شد فرهگ موتور محرکه رشد اقتصادی است و این موتور هر چه سرعتش و دایرۀ نفوذ و تأثیرش بیشتر باشد روند پیشرقت سرعت می‌گیرد و یک جامعۀ پویا و فعال هم جامعه‌ای نیست که درآمد بالایی داشته باشد بلکه جامعه‌ای است که نیروی کار فعال و بانشاطی داشته باشد.

 

مدرس مقدم ادامه داد: در حوزۀ اقتصاد مقاومتی هم اگر به کار به عنوان نشاط جامعه نگاه کنیم در واقع موتور متحرکه بسیار قوی را ایجاد کردیم که در نتیجۀ آن، تفکرات ما، تعاملات ما و حرکت ما و نقشه‌های عملیاتی ما به ثمر می‌رسد و به عبارتی وقتی فرهنگ پا در جایی بگذارد در واقع یک عادت را در وجود جامعه نهادینه کردیم.

 

وی بیان داشت: جامعۀ ما یک جامعۀ مصرفی است به عنوان مثال ما مرغ تازه می‌خریم، بسته‌بندی و در فریزر به صورت یخ‌زده نگهداری می‌کنیم  و در نتیجه هم مصرف و نیاز جامعه چند برابر می‌‌شود و هم ممصرف بیهودۀ انرژی داریم که هم یک معضل فرهنگی است و هم یک عادت اقتصادی غلط که باید به مرور زمان و با همکاری مسئولان و نهادهای مربوطه و همراهی خود مردم تصحیح شود.

 

رئیس ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی بردسکن در پاسخ به اینکه مجری نهادینه کردن فرهنگ کار در جامعه چه نهادهایی است؟ عنوان کرد: اول از همه مسئول نهادینه کردن فرهنگ کار در یک جامعه «خانواده» است؛ اول باید خانواده در کلیۀ فعالیتهای کاری، تمام اعضای خانواده را سهیم و شریک کند و در مرحلۀ بعد نهادهای آموزشی است یعنی در نهادهایی چون مدرسه و دانشگاه این مهم اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات سیستم آموزشی ما این است که به جنبه‌های کاربردی و اقتصادی فعالیتها و مهارتهایی که به یک فرد آموزش می‌دهند توجه نمی‌شود؛ باید نیرویی که تحت آموزش قرار می‌گیرد؛ چه در آموزش و پرورش و چه در دانشگاه طوری نیرو را تربیت کنیم که وقتی بیرون می‌آید تجربۀ کار هم داشته باشد یعنی باید کار را همراه با آموزش فرا گیرد.

 

مدرس‌مقدم بیان داشت: اتصال صحیح و درست صنعت با دانشگاه و ارتباط بازار کار با آموزش و پرورش از جمله مواردی است که جهت احیاء یک فرهنگ‌سازی صحیح برای نسل جوان بسیار اهمیت دارد.

وی در رابطه با نقش دولت و مسئولین در نهادینه کرد فرهنگ کار ابراز کرد: دولت هم از دو راه می‌تواند کمک کند یکی همین تصحیح سیستم آموزشی و تصحیح ساختارهای آموزشی است به شکلی که کار در کنار آموزش تئوری در سیستم آموزشی قرار بگیرد و دوم حمایت از کارآفرینان برای ایجاد یک اشتغال متوازن و پایدار است.

 

رئیس ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی بردسکن به عنوان مصداق مهمترین عامل موفقیت اقتصادی کشور چین را فرهنگ دانست و گفت: ما نمی‌توانیم عاملی مؤثرتر از نهادینه کردن فرهنگ در پیشرفت اقتصادی یک کشور پیدا کنیم البته نیاز اقتصادی که انسان را وادار به کار می‌کند، مقوله‌ای حائز اهمیت است که این مهم هم بدون فرهنگ‌سازی موفقیتی ندارد و نمی‌تواند جدا از فرهنگ باشد.

 

وی بیان داشت: ما می‌دانیم که در کشور ما بدنۀ دولتی یک بدنۀ متورم است یعنی بیشتر از نیاز دولت، اشتغال دولتی داریم که درست نیست و در آینده ایجاد اشکال می‌کند؛ از طرفی تا هنوز که هنوز است خانوادها از دولت انتظار دارند که برای فرزندانشان زمینۀ اشتغال دولتی را فراهم کند و این تصور غلط باعث می‌شود که هیچ‌ وقت نیروی کار درست در جامعه شکل نگیرد.

 

مدرس مقدم ابراز کرد: کاهش حداقلی انتظار اشتغال دولتی در جامعه و نگاه ارزشی آحاد مردم به کار نیاز مبرم به فرهنگ‌سازی دارد که خانواده، اصحاب رسانه، صدا‌و‌سیما، نهادهای آموزشی و تربیتی، دولتمردان و همراهی خود مردم می‌توانند نقش مهمی در این راستا ایفا کنند و ارتباط تنگاتنگ فرهنگ و اقتصاد اهمیت این موضوع را بیشتر آشکار می‌کند.

انتهای پیام/