به گزارش صبح توس؛ امیر آذریان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس اظهار کرد: ارتش جمهوری ایران در به ثمر نشستن انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نقش مؤثری داشته و برای حفظ نظام نوپای به‌عنوان اولین نیروی نظامی مقابل ضدانقلاب ایستاد.

فرمانده ارشد قرارگاه شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: بعد از پیروزی انقلاب چند استان از شرایط به وجود آمده سوءاستفاده کردند و به دنبال حکومت جداگانه‌ای برای خود بودند اما به برکت نیروهای ارتش لشکر 77 و نیروی هوایی قائله خاموش شد.

وی ادامه داد: پس از انقلاب کسانی بودند که با تحریک استکبار جهانی سعی در تحقیر ارتش داشتند و در یک مرحله 250 هزار نفر کاهش نیرو انجام شد و خدمت سربازی از 24 ماه به 12 ماه کاهش یافت اما رهبری با هوشیاری و بصیرت در جهت تقویت ارتش گام برداشتند و از منحل شدن آن جلوگیری کردند.

امیر آذریان بابیان اینکه روز ارتش یادگار امام خمینی (ره) برای مردم ایران است، تصریح کرد: امام خمینی (ره) با مشاهده توطئه‌ها علیه نظام و نیروهای انقلابی 29 اردیبهشت را روز ارتش را نام‌گذاری کردند و پس‌ازآن هم در 2 اردیبهشت‌ماه دستور تشکیل سپاه پاسداران را دادند.

وی ادامه داد: دشمن پس از تثبیت ارتش در انقلاب اسلامی ایران ساکت ننشست و در آغاز جنگ دو ارتش عراق مقابل یک ارتش ایران ایستاده بودند.

فرمانده ارشد قرارگاه شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: علاوه بر مشکلات در آغاز جنگ مشکلات داخلی هم مانند بنی‌صدر خائن داشتیم که می‌گفت زمین می‌دهیم اما زمان نمی‌دهیم اما بافرمان جنگ از سوی رهبری 120 فروند موشک ضربه‌ای محکم به ارتش عراق وارد کردیم.

وی خاطرنشان کرد: 5 آذرماه نیز نیروی دریایی ارتش چنان ضربه‌ای به ارتش عراق وارد کرد که تا پایان جنگ دیگر اثری از نیروی دریایی آن کشور نبود.

امیر آذریان افزود: ارتش در 8 سال دفاع مقدس با استقامت دورانی تاریخی را در تاریخ ایران ثبت کرد و شیرینی این دفاع مقدس امنیت موجود است و تلخی آن شهدا و افراد ارزشمندی هستند که در جنگ به شهادت رسیدند.

فرمانده ارشد قرارگاه شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در دوران قبل انقلاب کسانی بودند که به ارتش دستور می‌دادند اما پس از دفاع مقدس با تجربیاتی که به دست آورده بودیم سازمان جهاد خودکفایی را تشکیل دادیم که تجهیزات موردنیازمان را ازجمله تانک، نفربر و سایر تجهیزات زرهی را خود می‌سازیم.

امیر آذریان تأکید کرد: ارتش در این دوران با رزمایش‌هایی که در طول سال انجام می‌دهد توان رزمی خود را بالا می‌برد و نیروهای مردمی را در قالب نظام‌وظیفه آموزش می‌دهد.

وی افزود: همان‌طور که رهبری فرمودند ارتش به دنبال خدمت به مردم است و در لحظات اولیه زلزله خراسان رضوی هم اولین بالگرد اعزام‌شده به منطقه بالگرد ارتش برای امداد و نجات بود.

فرمانده ارشد قرارگاه شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: با توجه به اینکه که رهبری فرمودند مسائل مالی نباید باعث تضعیف نیروهای مسلح شود و ازاین‌رو سعی کردیم مبتکر باشیم و توان کارکنان نیاز به چیزی نداشته باشیم.

وی افزود: در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال سعی داریم 4 طرح بزرگ تحقیقاتی و تولیدی در حوزه تجهیزات زرهی علاوه بر خدمات رفاهی به بهره‌برداری برسانیم.

امیر آذریان گفت: نیروهای مسلح در حال حاضر از یک آمادگی بالایی برخوردار است و آن‌سوی مرزها را هم کنترل می‌کند و خوشبختانه در همه عرصه‌های دریایی، زمینی و هوایی طرح و ترفندهایی پیشرفته داریم و اجازه‌ی هیچ تعرضی را نخواهیم داد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها در جنایت بزرگ اخیر خود به سمت سوریه موشک پرتاب کردند اما مردم اطمینان داشته باشند سربازان این مرزوبوم همچنان که در 8 سال دفاع مقدس حضور داشتند برحسب نیاز حضور خواهند داشت و هم‌اکنون نیروهای مستشاری در این کشور مأموریت‌های مهمی را انجام می‌دهند.

فرمانده ارشد قرارگاه شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در انتها بیان کرد: در برابر استکبار جهانی برای حفظ حرم حضرت زینب (س) باتجربه‌ای که داریم ضربات مهلکی وارد خواهیم کرد و دفاع از حریم اهل‌بیت ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/