به گزارش صبح توس؛ به نقل از  نبض شهر، پروفسور علی گرجی ظهر امروز در نشست خبری اولین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی که در سالن جلسات بیمارستان قائم مشهد برگزار شد اظهار کرد: مشهد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قطب های علمی علوم اعصاب شناختی شده است.

وی با اشاره به افتتاح مرکز تحقیقات علوم اعصاب شرق کشور در مشهد، افزود: پیش از این رشته علوم اعصاب شناختی در شرق کشور وجود نداشت و تنها به درمان بیماری های اعصاب پرداخته می شد اما رشته علوم اعصاب شناختی در بخش های مدیریت استعدادها، مدیریت اضطراب نیز می پردازد و برای بهبود سلامت جامعه و ارتقاء اقتصاد کشور تشکیل شده است.

 

کشت سلول های مغزی از طریق سلول های بنیادی انسان صورت گرفت

استاد مدعو دانشگاه «مونستر» آلمان تصریح کرد: در مرکز تحقیقات علوم اعصاب شناختی مشهد بر روی درمان های نوین بیماری های التهابی اعصاب تحقیقات بسیار خوبی انجام شده است که یکی از این اقدامات منحصر به فرد، کشت سلول های مغزی انسان توسط سلول های بنیادی از مغز انسان است.

گرجی با بیان اینکه در آینده ای نه چندان دور درمان بیماری های التهابی اعصاب با استفاده از سلول های بنیادی ایجاد می شود، گفت: تا کنون از 15 بیماری که مورد عمل جراحی مغز قرار گرفته اند، این سلول های بنیادی گرفته شده است و توانسته ایم در محیط آزمایشگاهی این سلول های بنیادی را کشت دهیم و سلول‌های عصبی به دست آوریم.

 

سلول های بنیادی امیدی برای درمان بیماران اعصاب

وی خاطرنشان کرد: در زمینه سلول های بنیادی به دست آورد های بسیار خوبی رسیده ایم و به زودی این سلول ها در جهت درمان بیماری های التهابی دستگاه عصبی مورد استفاده قرار می گیرند و گام بسیار مهمی در درمان این بیماران برداشته می شود.

مسئول تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان هزینه راه اندازی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شناختی مشهد را بیش از یک میلیارد تومان بیان کرد و افزود: درمان قطعی برای بیماری های التهاب سیستم عصبی همچون MS، صرع، آلزایمر، پارکینسون، حمله های عصبی و سردرد های مزمن تا کنون کشف نشده است که امیدواریم با برگزاری همایش هایی از این دست و هم افزایی محققان این رشته هرچه زودتر روش هایی جهت درمان این بیماران کشف شود.

گرجی ادامه داد: تا کنون حدود 380 نفر در این کنفرانس دو روزه ثبت نام کرده اند و 16 مهمان خارجی از کشور آلمان نیز در این همایش حضور دارند.

وی یادآور شد: طی توافق نامه ای که با دانشگاه مونستر آلمان، یکی از مراکز بزرگ در بحث تحقیقات علوم اعصاب جهان به شمار می آید، داشته ایم تا میان این دانشگاه و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم.

رئیس همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی مطرح کرد: 80 درصد تمرکز این سمینار بر روی دانشجویان است و در پایان این همایش 2 نفر برگزیده بورسیه رایگان برای تحصیل در دانشگاه مونستر آلمان اعطا می شوند.

گرجی با بیان اینکه این همایش دارای امتیاز بازآموزی است، گفت: در همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی 159 مقاله به صورت پوستر و 45 مقاله به صورت سخنرانی پذیرفته شده اند.

وی از برگزاری فستیوال دانشجویی علوم اعصاب در روز گذشته خبر داد و بیان کرد: از سراسر کشور دانشجویان و اساتید این رشته گرد هم آمده اند و هدف از این فستیوال نزدیک شدن دانشجو های این رشته و تبادل اطلاعات میان آن ها بوده است.

 

2 میلیون نفر در ایران از بیماری‌های التهابی سیستم عصبی رنج می برند

استاد مدعو دانشگاه «مونستر» آلمان خاطر نشان کرد: طی تحقیقات انجام شده 5/0 درصد جامعه به صرع دچار می شوند و این میزان در دردسرهای مزمن بین 3 تا 8 درصد است.

گرجی تصریح کرد: 2 میلیون نفر در ایران از بیماری‌های التهابی سیستم عصبی همچون MS، صرع، پارکینسون، سردردهای مزمن، آلزایمر و میگرن رنج می برند که این آمار لزوم توجه بیشتر به این بیماری ها را در کشور نشان می دهد.

انتهای پیام/