به گزارش صبح توس؛ به نقل از نبض شهر، دکتر محمد دارابی ظهر امروز در اولین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی که در تالار چمران بیمارستان قائم مشهد برگزار شد اظهار کرد: از دو سال پیش مرحله چهارم طرح تحول نظام سلامت، با نام تحول و نو آوری در سیستم آموزش پزشکی شروع شده است.

وی هدف از اجرای طرح تحول در نظام آموزش را تمرکز زدایی، مأموریت گرایی و کمک کردن در نظام آموزش است، افزود: در این طرح از اساتید برجسته داخلی و خارجی برای ارتقاء سطح علمی و آموزشی پزشکان و اساتید داخلی استفاده می شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: مشهد به عنوان یکی از بزرگترین مراکز درمانی بیماری های سیستم عصبی شناخته شده است و مشهد سرپرست شرق کشور انتخاب شده است تا در این دانشگاه بتواند به عنوان یکی از مراکز اصلی علوم اعصاب، صاحب نظران این رشته می‌توانند تحولی در این نظام آموزشی ایجاد کنند.

دارابی با اشاره به ایجاد بخش اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یادآور شد: به دلیل اینکه این رشته یک رشته نوظهور در ایران است، تشکیل و راه اندازی این بخش در مشهد کمی به درازی انجامید.

وی خاطر نشان کرد: علم اعصاب یک علم میان رشته‌ای است و باید چند رشته به صورت هم‌زمان فعالیت کنند تا به نتیجه دلخواه و درمان کامل یک بیماری برسند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اولین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی به همت کارگروه نروساینس مشهد طی دو روز در مشهد برگزار می‌شود، گفت: امیدواریم با کمک اساتید داخلی و خارجی باعث رشد این علم در ایران شود.

دارابی درخصوص اهداف اولین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی بیان کرد: این کنگره و فستیوال جهت گسترش و رشد این رشته ایجاد شده است.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات نروساینس در مشهد با همکاری اساتید داخلی و خارجی افتتاح شده است و این مرکز با همکاری دانشگاه آلمان به تبادل دانشجو و استاد می‌پردازد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد: پیش از این رشته ای به عنوان نرو ساینس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود نداشت و تنها رشته ای به نام بخش اعصاب داشتیم که به درمان می پرداخت.

دارابی مهم‌ترین بیماری های التهابی اعصاب را MS، پارکینسون، سردرد های مزمن، صرع و آلزایمر خواند و یادآور شد: آلمان و فرانسه جزء پیشتازان رشته نروساینس در جهان هستند و در این علم به تجربیات و دست آورد های بسیار خوبی دست یافته اند.

وی افزود: در این همایش تاکنون بیش از 380 نفر ثبت شرکت کرده اند و 16 نفر مهمان خارجی از کشور آلمان نیز حضور به عمل رسانده اند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در اولین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی 159 مقاله به صورت پوستر و 45 مقاله به صورت سخنرانی پذیرفته شده اند.

انتهای پیام/